Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатно ателие за видео и танц. Разказва Искра Проданова

| обновено на 03.05.20 в 09:35
2
Безплатен онлайн уъркшоп "Present Absent"
Снимка: Moving Body Festival

Искра Проданова е съосновател и артистичен директор на фестивала за съвременен танц и пърформанс MOVING BODY.

Тя е изпълнител, хореограф, преподавател по танц и импровизация. Завършва "Хореография" във Варненския свободен университет през 2011 г., след което продължава да усъвършенства практиката си в различни обучителни програми. През годините прави самостоятелни и съвместни художествени проекти, участва в изложби и спектакли.

Искра е със задълбочен интерес към езика на тялото, но също така обича да експериментира с използването на различни медии (експериментални филми, видео и звукови инсталации, снимки и др.) и да изследва как те се свързват и взаимодействат с тялото.

Няколко дни след Международния ден на танца разговаряме с нея за безплатното уъркшоп ателие за видео танц "Present | Absent",  за танца като движение на мисълта и острата нужда от него днес.


От къде да започнем?

Безплатното ателие за видео танц Present | Absent.

Новият проект се реализира заедно с Коста Каракашян и Стефани Хаджийска. Онлайн видео класовете се провеждат в YouTube-канала на фестивала "MOVING BODY".

"Така или иначе всички сме затворени вкъщи и е много важно да не преставаме да бъдем вдъхновени и да намираме нови начини за създаване, комуникация и бъдещи партньорства", споделя Искра Проданова.

Ателието "Present | Absent" започва на 4 май, а онлайн видео класовете ще продължат една седмица. След това в рамките на още няколко дни - до 15 май, преподавателите ще бъдат отворени за различни въпроси от страна на участниците. Това е и периодът за самостоятелна довършителна работа върху видеата. Всичко завършва на 20 май, когато ще стане факт онлайн премиерата на готовите филми.

Събитието е отворено както за професионалисти, така и за непрофесионалисти, които имат интерес към видео и танц. Всеки има възможността да подкрепи артистите с минимални средства, но това е пожелателно. Уъркшопът е напълно безплатен, подчертава Искра.

Как си представяте света след шест месеца?

На този въпрос отговарят различни артисти, а отговора си те дават чрез средствата на танца. Видеата ще бъдат качвани онлайн. 

"В този канал постнах кратко видео - лека мантра, свързана с това, че смятам, че трябва да създаваме светла реалност, че трябва да светим по пътя си", обяснява Искра Проданова.

Какво е "Present | Absent" и какъв - смисълът му?

По думите на Искра, извънредното положение е моментът, в който всеки от нас се чувства по-особено. Различни са и начините ни на изразяване. "Това е време, в което присъстваме онлайн, а отсъстваме в реалното физическо пространство. На всички започна да ни липсва истинския социален, физически контакт", допълва тя.

Какво е танц?

На пръв поглед лесен, но всъщност - фундаментален въпрос. "За мен танцът и движението не се измерват само физически. Танцът е движение на мисълта. За мен танцът е начин на живот и на оцеляване. Той не е едно движещо се тяло. Танцът е много по-дълбоко нещо! В това време малко забравяме, че е важно да слушаме хубава, качествена музика, да танцуваме с хората, които обичаме. Важно е да танцуваме глупаво, смешно, сериозно, и да изразим това, което изпитваме. Така реалността ни се променя!", твърди Искра Проданова.

За видеото към сингъла на варненския артист Chilov (Цветан Момчилоw) и историята, която разказва чрез тялото си Искра Проданова, както и всички малки, но важни подробности за това, което прочетохте до тук, можете да чуете в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00