Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До Швейцария и обратно: Варна през очите на един архитект

Варненецът Владимир Георгиев от близо 20 години живее и работи извън пределите на своята родина, но никога не я забравя и мечтае един ден да се завърне със семейството си у нас. Женен е за българка, а 8-годишната им дъщеря говори, чете и пише свободно на майчиния си език.

 Владо е архитект, завършва висшето си образование в Германия,  от близо 10 години живее и работи в Швейцария.

Печели редица конкурси през годините в различни държави.

 През 2010 година Владо представя България на един от най-престижните архитектурни конкурси в Света: Международното биенале във Венеция, а през 2011 година участва в конкурса за естетизация и модернизация на пешеходната зона на град Варна.

 Съвсем наскоро той отваря архитектурно ателие в родния си град, защото иска да допринесе с опита си подбряването на облика на града ни.

За това как вижда Варна и как нашия град да се промени към по-добро Владимир Георгиев разговаря с Олга Добрева, в рубрикта "Посока Варна" в предаването "Улица събота".

Отворих архитектурно ателие във Варна, защото това винаги ми е било една мечта да се върна един ден обратно към родината.

Сигурно много хора се чудят защо му е на един архитект да се върне изобщо във Варна след като живее в Швейцария или изобщо на един човек, който живее в Швейцария да се връща в България при условие, че има толкова много проблеми в България, с които всеки се сблъсква почти ежедневно и защо му е изобщо на един архитект да се сблъсква с такива проблеми“, задава риторичния въпрос емигрантът.

Истината е, че към това има една известна доза родолюбие и носталгия към родния град. Аз никога не съм прекъсвал през всичките тези 20 години връзката с Варна, нито с приятелите си.

Връщаш ли се редовно в България, във Варна?

Да, винаги, когато имам малко време се връщам в България.

Разкажи ни как успява един българин да се реализира в страна като Швейцария? Срещна ли много трудности, първо си завършил в Германия, 10 години си живял там. Колко години следва?

В Германия следвах архитектура 5 години и половина, архитектурната школа я завърших по възможно най-бързия начин. След това имах възможност да направя практика в Швейцария, след което ме поканиха да дойда за постоянно на работа тук. На въпроса трудно ли е, да, много е трудно! Първо е много трудно да завършиш в Германия, второ е много трудно да се реализираш по професията си, да добиеш своето място и да те уважават. Но трябва да кажа и това. Че ти се дава шанс, оттам нататък всичко е на твоето собствено можене. Дава ти се шанс, понеже се търси работна ръка и си готов да дадеш шанса на всякакви хора.

Доколкото разбирам ти си се реализирал успешно тук, имаш проекти, но решаваш и да поработиш и в България. Какво искаш да допринесеш с твоя опит?

Първо да отговоря на въпроса защо изобщо опитвам да се реализирам в България. Отговорът е, защото исках да видя какво е това нещо да проектираш в България и това доведе първо до много голям опит, който натрупах.  Имам две реализирани къщи в България и в момента проектирам една моя собствена къща, един малък ремонт на къщата. Този процес на проектирането ме сблъска с много интересни хора. Научих много интересни неща, както за проектирането в България, така и за разликите на проектирането в България и проектирането в Швейцария.

Можеш ли да ни кажеш някои от тези разлики?

Най-важната разлика е отговорността на архитекта към своята рожба, така да се каже своя обект, който проектира. В Швейцария си отговорен за една сграда, докато се построи (до ключ) и след като се продаде още най-малко от 5 до 10 години. Докато в България, всички знаем, след като предадеш документите в общината и до там. След това никой нито те е видял, нито те чува, нито те търси. Проформа те търсят за авторски надзор, който сега е задължителен в България, за това те търсят, но това просто е проформа подписване на някакви хартии, което няма нищо общо с проектирането или отговорността.

Докато тук архитектът си носи отговорност и тя не се изисква от града като законовадващ, а се изисква от изпълнителя, който има пряк интерес сградата му да не тече и да изглежда така ,както си я поръчал.

Каза, че се връщаш във Варна при всеки удобен случай със семейството си, как ти се вижда Варна през последните години, как се промени нашият град?

Варна се промени доста последните 20 години, аз  винаги я виждам откъслечно от 6 месеца докъм 1 година. Тя винаги се променя: понякога по-интензивно, понякога по-малко интензивно. За съжаление моето мнение е, че се променя в една доста негативна посока. Бих искала да кажа, че се е променила за хубаво и всичко е станало прекрасно, но е не така. Променя се, при това не центърът, който се е запазил доста досега в чертите, които си ги спомням като дете, по-скоро околностите, крайните квартали на Варна са се променили до такава неузнаваемост и в такава посока, в която вече може би хората скоро няма да искат да живеят в тях. Може би не са всички квартали така, но голяма част от тях.

Какво имаш предвид, че са презастроени...?

Липсват зелени площи, липсва тишина в кварталите, липсва инфраструктура във формата на училища, детски градини, читалища, място за събиране, място за игра. Това липсва в крайните квартали. Те са заимствани от модернизма, има един архитект Гропиус и точно тези панелени блокове са заимствани от този модел. И сега след като започва да се строи между тях допълнителни сгради, този модел е абсолютно нарушен и развален и хората нямат повече място да живеят.

Ти като архитект какво би помогнало на Варна да се подобри като изглед и като място за живеене?

Трудно е да се каже какво би помогнало на Варна. Това, което със сигурност би помогнало, е да се направи един подробен устройствен план, който да се приеме най-накрая и който да важи и към който всички да са отговорни, който да запазва града, а не да се строи без визия на парче с хоризонт от 3 месеца. Подробните устройствени планове са с хоризонт от най-малко 10 години, а понякога има примери в Световната история, където плановете са направени за период от 100 години.

Би ли се върнал да живееш във Варна един ден?

Засега да! Хората, за разлика от града, който се е развил в посока, в която мен не ми допада лично, за сметка на това хората са си останали доста приятни и за сметка на това продължават да се смеят. Имам много приятели във Варна, с които с удоволствие се срещам.

Ти си женен за българка, вашата дъщеря говори свободно български, чете на български?

Ние се стараем да и предадем родния майчин и татков език.

Много българи в чужбина някакси нямат тази отговорност, нямат тази ангажираност да научат децата си да говорят български. Ти какво мислиш за това?

Аз не мога да кажа, че е точно така, моето наблюдение е, че по-скоро повечето родители имат голямо желание да научат децата си на български, особено тези, които не са от смесени бракове, в които и двамата родители са българи, може би с малко изключения, но като цяло българите си държат на българския език. Всички българи, които познавам в чужбина, децата им говорят на български.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 05.05.25 в 07:35

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55
1 май 1879 година - рождената

1 май - Ден на българската пощенска марка

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..

публикувано на 01.05.25 в 06:55

Цветомир Върбанов-SemDD в мистичния свят на хандпаните

Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..

публикувано на 30.04.25 в 08:20

"Градообитатели" преобразяват трафопостове във Варна и тази година

Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар -  на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..

публикувано на 29.04.25 в 14:25