Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политически страсти се разгоряха в община Ружинци

Конфликт на общински кмет и лекар - общински съветник, лишава жителите на село Бело поле от правото на избор на личен лекар и нормален достъп до медицинско обслужване. Д-р Благой Славчев, общински съветник от ГЕРБ, заяви, че кметът на Община Ружинци Венцислав Ванков, издигнат от БСП, не му разрешава да наеме помещение в здравната служба на село Бело поле.

Д-р Славчев е личен лекар на 2/3 от жителите на селото или на най-малко 500. Джипи-то има регистрирана практика в село Дреновец и два пъти в седмицата идва в Бело поле. Среща се с пациентите си на улицата.

"Това са хора, на които им предстоят диспансерни прегледи- диабетици, хипертоници. Нямам къде да правя ваксини, отивам в училището и там правя имунизационните ваксини на децата", каза д-р Славчев. Директорът на Районната здравноосигурителна каса във Видин няма законови възможности да разреши този проблем.

"Натъкваме се на случай, в който на лекара му се пречи да упражнява своите задължения, за които здравната каса плаща, а на пациентите се пречи да имат достъпна здравна помощ", обясни директорът на РЗОК Видин д-р Владимир Вълчев.

"Кметът е този, който носи отговорност за опазване живота и здравето на хората от съответното населено място. Той е човекът, който трябва да улесни по всякакъв възможен начин достъпът до качествена медицинска помощ" - коментира случая директорът на Регионалната здравна инспекция във Видин д-р Гергана Джамбова. Д-р Джамбова каза още, че не се е срещала с кмета, но е запозната с проблема.

"Няма никакъв проблем със здравната служба в село Бело поле. В сградата има два кабинета, които са наети от джипи-та. Едното има договор със Здравната каса в Монтана, а другото от скоро и тепърва започва да набира пациенти от Бело поле", каза кметът на Ружинци Венцислав Ванков. Според него, друго свободно помещение няма. Д-р Благой Славчев сам се бил отказал, защото в здравната служба нямало ток и вода. Според Ванков няма пречка джипи-то да си наеме помещение в частна къща. Според кмета на село Бело поле Васко Иванов, д-р Славчев сам е заявил, че няма да ползва помещение в здравната служба.

"На нас ни трябва човек, който да е тук от 8 до 17 часа", обясни Иванов.

В Бело поле няма аптека, няма и постоянно пребиваващ личен лекар. При спешни случаи жителите на селото пътуват до съседното село Дреновец. На здравната служба, по думите на кмета Васко Иванов ще бъде направен ремонт и ще бъдат пуснати тока и водата. Остава все още неразрешен проблема докога д-р Славчев ще преглежда своите пациенти от Бело поле на улицата.

Друг проблем, отново свързан с кмета на община Ружинци, се отнася до образованието в общината . В основното училище в село Бело поле работят 11 човека - преподаватели, от които 8 пътуват всеки ден. От месец ноември т.г., Общинският съвет на Ружинци, с решение взето на извънредно заседание, спира пътните на пътуващите учители.

"Тези пари, които ни се дават на нас като пътни разходи, са съгласувани с министерството на образованието и ни се дават от министерството на финансите като целева субсидия", обясни директорът на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" Веселка Исаева.

По думите й, проблемите започнали след като отказала да назначи на работа пенсионираната бивша директорка Витка Йосифова.

"Пуснах уведомително писмо на кмета, че трябва да допълни списъка на пътуващите учители, като представих името на новата начална учителка, която назначих от борсата във Видин. От там ми се върна отговор, че по решение на Общинския съвет, тя не може да бъде назначена, тъй като се съобразяват с чл. 29 от Закона за бюджета. Той фиксира техните служители - на общината, които ползват пътни, а по-надолу в постановлението има друг член, който е специално за педагогическите кадри. Парите за пътните разходи ни се дават от Министерството на финансите, като целева субсидия", каза Исаева. В общината няма междуселски и междуградски транспорт. Това също затруднява идването на работа на учителите.

"Община Ружинци не може да осигури средства за транспорт на пътуващите учители", заяви Венцислав Ванков. Кметът е водил разговори с директора на ОУ в Ружинци да закупи бус, защото училището е имало преходен остатък около 60 хиляди лева, но без резултат. Потърсихме и председателя на Общински съвет Ружинци Иван Иванов. Той потвърди, че има решения на местните съветници, кметът да се разпорежда с помещенията на здравните служби и за спиране на пътните разходи на учителите.

По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45