Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Георгиев: "Радиолюбителството е като рибарлъка- остава за цял живот"

Днес се отбелязва Световният ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. Откриването на радиото, като начин за безжично предаване на звук и говор на големи разстояния e истинска революция в обществените отношения в началото на ХХ в. Като явление, радиолюбителството възниква преди около 90 години и бързо покорява целия свят. Първите радиолюбители се появяват в началото на Първата световна война. Повече за радиолюбителството разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Виктор Ценков, председател на Българската федерация на радиолюбителите:

"Федерацията е доста стара организация, която е приемник на няколко радиолюбителски сдружения. В момента тя обединява 19 клуба. Федерацията осъществява спортни дейности, като КВ дейност, УКВ, скоростна телеграфия. Също така, обединява хората, които имат влечение към радиото."
Активни клубове на радиолюбители има в Монтана и Враца. Във Видин липсва такава организация, добави Виктор Ценков:

© Снимка: Българска федерация на радиолюбителите

"Аз съм от Видинско и ми е неприятно, че в този край има много отявлени радиолюбители, но сериозна дейност още не се развива там. Много средства и труд вложи федерацията в изграждането на радиолюбителската ретранслаторна мрежа, която е особено важна, защото помага при бедствия и аварии. Имаме над 20 ретранслатора, изградени през последните 20 години."

Радиолюбителството днес е по-скоро хоби, отколкото професия, разказва още Виктор Ценков. Преди обаче не е било така. Изградена структура е обединявала радиолюбителите, които се водели на щат. Работата им се свеждала до конструкторска и спортно-състезателна дейност. Но така или иначе, радиолюбителството е начин на живот, категоричен е Ценков.

© Снимка: album.bg

Какво все пак означава да си радиолюбител- това попитахме Пламен Георгиев от Монтана, който упражнява тази дейност вече 43 години. Захваща се с хобито си през 1970 година, когато е на 9-годишна възраст.

"Радиолюбителят е човек, който осъществява радиолюбителски връзки със собствен инициал или от радиоклубове, които всъщност вече

© Снимка: album.bg

понамаляха. Преди, във всеки регион на страната клубовете развиваха активна дейнсот и бяха посещавани от много деца. Това е като рибарлъка- човек, като го опита и му хареса- остава за цял живот. Първата схема, която си спомням, че направих, беше от няколко елемента- два транзистора и други неща. Докато учех се оказа, че всичко, което знам, съм го научил от радиоклуба. Училището беше само, за да ми даде дипломата. Радиолюбителството развива човек всестранно покрай радиовръзките- налага се малко или много да се научи английски език, научават се и международни кодове и съкращения",
разказа Пламен Георгиев. С него, в "Посоките на делника", разговаряме още за уникалния повиквателен знак, как си говорят хората в ефира и кой е радиолюбителят, към който трябва да се използва обръщението "Ваше височество".

© Снимка: album.bg

Все пак, ако сте сред хората, които смятат този начин за комуникация за "допотопен" във "века на високите технологии", бъдете по-снизходителни към онези, за които общуването в радиочестотен ефир си е истинско предизвикателство и страст.

Честит празник, български радиолюбители!
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00