Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Георгиев: "Радиолюбителството е като рибарлъка- остава за цял живот"

Днес се отбелязва Световният ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. Откриването на радиото, като начин за безжично предаване на звук и говор на големи разстояния e истинска революция в обществените отношения в началото на ХХ в. Като явление, радиолюбителството възниква преди около 90 години и бързо покорява целия свят. Първите радиолюбители се появяват в началото на Първата световна война. Повече за радиолюбителството разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Виктор Ценков, председател на Българската федерация на радиолюбителите:

"Федерацията е доста стара организация, която е приемник на няколко радиолюбителски сдружения. В момента тя обединява 19 клуба. Федерацията осъществява спортни дейности, като КВ дейност, УКВ, скоростна телеграфия. Също така, обединява хората, които имат влечение към радиото."
Активни клубове на радиолюбители има в Монтана и Враца. Във Видин липсва такава организация, добави Виктор Ценков:

© Снимка: Българска федерация на радиолюбителите

"Аз съм от Видинско и ми е неприятно, че в този край има много отявлени радиолюбители, но сериозна дейност още не се развива там. Много средства и труд вложи федерацията в изграждането на радиолюбителската ретранслаторна мрежа, която е особено важна, защото помага при бедствия и аварии. Имаме над 20 ретранслатора, изградени през последните 20 години."

Радиолюбителството днес е по-скоро хоби, отколкото професия, разказва още Виктор Ценков. Преди обаче не е било така. Изградена структура е обединявала радиолюбителите, които се водели на щат. Работата им се свеждала до конструкторска и спортно-състезателна дейност. Но така или иначе, радиолюбителството е начин на живот, категоричен е Ценков.

© Снимка: album.bg

Какво все пак означава да си радиолюбител- това попитахме Пламен Георгиев от Монтана, който упражнява тази дейност вече 43 години. Захваща се с хобито си през 1970 година, когато е на 9-годишна възраст.

"Радиолюбителят е човек, който осъществява радиолюбителски връзки със собствен инициал или от радиоклубове, които всъщност вече

© Снимка: album.bg

понамаляха. Преди, във всеки регион на страната клубовете развиваха активна дейнсот и бяха посещавани от много деца. Това е като рибарлъка- човек, като го опита и му хареса- остава за цял живот. Първата схема, която си спомням, че направих, беше от няколко елемента- два транзистора и други неща. Докато учех се оказа, че всичко, което знам, съм го научил от радиоклуба. Училището беше само, за да ми даде дипломата. Радиолюбителството развива човек всестранно покрай радиовръзките- налага се малко или много да се научи английски език, научават се и международни кодове и съкращения",
разказа Пламен Георгиев. С него, в "Посоките на делника", разговаряме още за уникалния повиквателен знак, как си говорят хората в ефира и кой е радиолюбителят, към който трябва да се използва обръщението "Ваше височество".

© Снимка: album.bg

Все пак, ако сте сред хората, които смятат този начин за комуникация за "допотопен" във "века на високите технологии", бъдете по-снизходителни към онези, за които общуването в радиочестотен ефир си е истинско предизвикателство и страст.

Честит празник, български радиолюбители!
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56