Общинските съветници ще получават по-високи заплати по силата на промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Измененията в нормативния документ, които бяха приети от Народното събрание в края на 2013-а и обнародвани в "Държавен вестник" на 3 януари т.г., позволяват общинарите да получават месечно възнаграждение до 70% от заплатата на председателя си. След като разбрахме, че видинските общински съветници още не са обсъждали този въпрос, решихме да попитаме хората, какво мислят те за заплатите на съветниците.
"Категорично не заслужават по-високи заплати предвид свършената от тях работа" , са повечето отговори, които видинчани споделиха пред Петър Антонов.
Според председателя на Общинския съвет във врачанската Община Борован Петър Станев един стимул никога не е излишен.
"Нашият Общински съвет е сравнително млад. Само един общински съветник досега има опит в политиката и в тази връзка все още не сме "опорочени". Досегашните 30% според мен бяха една подигравка с човек, който е избран от дадена политическа сила да защитава определени интереси. Така че едно стимулиране, което ще направи съветниците по- независими, не е излишно според мен", заяви председателят на борованския Общински съвет.
В Монтана общинските съветници имат положителна мотивация за работа, а не отрицателна.
"При нас открай време заплащането на труда на общинските съветници се извършва на брой комисии и на брой заседания. Присъствието се отразява във ведомостта, а отсъствието не носи нищо. Справедливо е всеки положен труд да бъде възнаграден. Трудът на общинските съветници понякога е свързан с доста разходи, особено при посещенията им в по- отдалечени места от региона, в който са избрани и това неминуемо е свързано със средства. Позитивно нещо е връщането на закона в тези му граници и аз приветствам тази идея" , каза председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов.
Още по темата за заплатите на общинските съветници можете да чуете в аудио файла към материала.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..