Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци дежурят нощем в монтанското Дондуково

2
Снимка: Йорданка Петрова

Румен Савов е девети мандат кмет на село Дондуково, община Брусарци. Казва, че хората го избират за кмет, защото най-вероятно го харесват. Последните два мандата няма нито един опонент и се явява сам на изборите. Разказа ни още, че това му е последният мандат, защото е пред пенсия.

"То не е толкова трудно. Може би призванието ми е такова- да се отнасям към хората с уважение, да им помагам, независимо от какво имат нужда, не съм само кмет на бюро. Най-малко хората ме търсят за кражби. Мога да кажа смело, че при нас са сведени до минимум. Не мога да кажа, че разкриваемостта е добра, но имайки предвид ситуацията на други места в общината, мога да кажа, че сме сравнително добре", каза Румен Савов, кмет на село Дондуково.

СнимкаВ селото е осветено навсякъде. Доброволци дават дежурства нощем. В момента жителите на село Дондуково са 365.

"През 1972 година, на 9 май, когато станах за първи път кмет, хората бяха 1 240", спомня си Румен Савов.

От тях 800 са починали и останалите са в чужбина или в по-големите градове. 120 са необитаемите къщи, а в 70 къщи живее по един човек. 45 са децата, учат в Лом и в училищата в селата Василовци и Брусарци. В Дондуково е останала детската градина с група от 12 деца. Училището е закрито през 1971 година.

СнимкаРумен Савов ни разказа още, че едно от първите неща, които е направил през първия си мандат като кмет е площада на селото. Сега, през последния си мандат, амбицията му е да го ремонтира основно. Безработицата в Дондуково е висока, според кмета е 22-23%. Липсата на работа е основният проблем, но селото е спокойно, коментират местните:

"Нямаме работа, безработни сме, хората мизеруват. За лекарства ходим до Лом, Брусарци, във Василовци също има аптека... Ние сме си дошли от Лом да си живеем в Дондуково, защото ни е по-спокойно. Много сме работили, но пенсиите са ни ниски и парите не ни стигат. От Руми (кметът Румен Савов- бел. авт.) съм доволна- добър човек е и помага на хората, но си има и кражби. При нас като влезнаха и ни откраднаха 6 бензинови лампи, един резак, един ъглошлайф, казана за ракията. Това цял живот сме го събирали... Като няма работа как се живее? Никак. Няма пенсиониране, няма развлечения, няма пътуване, нищо. В Лом, ако се разработят заводите би имало работа. Тука няма превози вече, има села, откъснати без превози. И тук един минава през деня. Общо взето сме като в цяла България."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56