Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасни ли са пътищата ни през лятото?

Заради уличните ремонти във Видин, на пътното платно са и пешеходците
Снимка: Полина Тодорова
През летните месеци, по време на отпуските движението по пътищата става по-интензивно, и за съжаление жертвите на пътни инциденти се увеличават. Това е статистиката, която отчитат от МВР. През месеците юни, юли и август на 2013 година на територията на област Видин са регистрирани 114 пътнотранспортни произшествия с четири жертви и 37 ранени.

Институтът за изследвания, образование и развитие "Отворена младеж" представи резултатите от анализ на ситуацията по пътищата. 85% от анкетирани смятат, че не се чувстват сигурни на пътя- независимо дали зад волана или като пътници.

"Направихме допитване сред водачи и пътници- да кажат доколко са безопасни пътищата. Оказа се, че около 85% от хората смятат, че пътищата ни не са безопасни. Същите тези хора ги попитахме правят ли всичко възможно да избегнат риска от пътнотранспортни произшествия- дали си слагат колана, дали спазват ограничението за скоростта. По-големият процент от отговорите са, че винаги слагат предпазния колан на предната седалка- такъв отговор са дали 90% от анкетираните. При колана на задната седалка обаче процентът драстично спада... Направихме с полицията и акция "Шофирай отговорно и толерантно", като най-често се констатираха нередовни документи. Плашещото е, че имахме около 10% технически неизправни автомобили
"- каза за Радио ВИДИН Костадин Кръстев, сътрудник във Видин на "Отворена младеж".

Сред другите често констатирани нарушения по българските пътища са неспазването на дистанция. От наблюдаваните близо 4000 превозни средства, 16% от водачите не са спазили дистанция, наблюдавали са и поведението на пешеходците.

"При водачите освен неспазването на дистанция, 15% се престрояват без мигачи, 14% спират неправилно, 13% са без колани. Изучихме поведението на около 2000 пешеходци, от които 709 направиха нарушение- 24% от тях пресякоха на необозначено място"- уточни Костадин Кръстев:

През летните месеци движението по пътищата е по-интензивно, включват се мотористи, велосипедисти, водачи на пътни превозни средства, теглени от животинска тяга и много селскостопански машини. Като се добавят и многото затворени улици, заради изпълнението на проекта за водния цикъл, ситуацията става още по-изнервяща за шофьорите. Писането на sms-и и говоренето по телефона е сред най-честите причини за отвличането на вниманието на водача от ставащото на пътя. Затова е важно всички да бъдат отговорни зад волана, и да тръгват пет минути по-рано от предвиденото, каза още Костадин Кръстев. Според някои от участниците в допитването, най-ефективните мерки за намаляване на жертвите по пътищата са ремонт на пътната инфраструктура и увеличаване на размера на глобите.

 "Шофирането е една отговорност, която е споделена от цялото общество и за да успеем да се запазим, трябва всеки да допринесе със своето отговорно поведение"
- допълни нашият събеседник.

Още за безопасността на пътя, за констатираните нарушения и мерките за намаляването им може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14