Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криминалист гостува в "Посоките на делника" дни преди професионалния празник на служителите в МВР

От местопрестъплението: Видин

Емилиян Недялков: "Разликата от телевизионния екран е генерална- нещата не са като на филм"

8
Куфарът с инструментариум на криминалистите е предоставен от Европейския съюз, като част от него е допълнена от видинските служители
Снимка: Полина Тодорова

Дни преди професионалния празник на служителите на МВР, който се отбелязва на 5 юли, в "Посоките на делника" говорим за различни аспекти от тяхната работа. Криминалистиката е специална наказателно-правна наука, изучаваща разкриването, разследването и предотвратяването на престъпленията. Тя разследва извършено престъпление, в нейната сфера са откриването, изземването, изследването, оценяването и съхранението на доказателствата, разкриването на извършителя на престъплението, както и на обективната истина.  

Какво точно работят в научно-техническата лаборатория към Областната дирекция на МВР във Видин- за това разказа в студиото на Радио ВИДИН началникът на лабораторията Емилиян Недялков.

"С методите на науката и с технически способи, ние помагаме за разкриването на различните престъпления. Работим в екипи с оперативните работници по криминална и икономическа линия. Участваме в огледите на местопроизшествията, в претърсвания и изземвания, както и оглед на веществените доказателства и други. В лабораторията извършваме различни експертизи, работим със съдилища, ДАНС, митницата... Експертизата се прави след като ни бъдат предоставени иззетите следи или веществени доказателства от местопроизшествия. В лабораторията във Видин ДНК експертизи не се правят, но изследваме видеозаписи, правим химически изследвания- за наличие на токсини в храната или в секрет, който сме взели. Правим и дактилоскопни и графически експертизи, изследване на всички видове документи, балистика и т. н. На местопроизшествията се ползват набор от инструменти за различните видове следи- биологични, трасологични, правене на гипсови отливки от подметки или гуми. Правим и полеви тестове за наркотици. Част от инструментариума в лабораторията ни е малко поостарял, но все още работим с него. Като цяло сме подготвени да участваме във всеки оглед на местопрестъпления и последващото изследване на уликите"- обясни Емилиян Недялков.   

Емилиян Недялков гостува в студиото на Радио ВИДИНВ студиото на Радио ВИДИН експертът гостува минути преди да присъства на дело, по което е изготвил експертиза. Попитахме го как точно се изготвя тя и какво се случва с доказателствата, събрани като улики:

"Дактилоскопната следа е тази, оставена от пръсти, длани, ходила. Впоследствие се извършва сравнително изследване както с хората, които имат достъп до даденото помещение, така и със заподозрените от базата-данни на автоматизираната информационна система- АФИС. След като обработим следите, те се опаковат, описват и предават на разследващия полицай. Отпечатъците, които сме взели от хората, живеещи или работещи в помещението, не се запазват, а се унищожават."


В хода на работата им има и любопитни случки- като например да станат сами свидетели на местопроизшествие, на което след това са направили и оглед. Бил пътен инцидент, на който се оказали първите дошли по стечение на обстоятелствата. Интересна е и изобретателността при укриването на наркотични вещества и контрабандата на хора. Емилиян Недялков си спомни и за друг интересен случай, на който крадец по невнимание оставил имената си:

"Крадецът при един обир в едно село изпаднал в нужда, след което използвал акт, съставен му на пътя, а на акта били трите му имена... Има обаче и доста интелигентни престъпници- тези, които замислят обира, докато самите изпълнители не са чак такива."


Младши експерт Красимир Уршев демонстрира за Радио Видин инструментите за работа на криминалистите (виж галерията по-долу)На въпрос- "Каква е приликата Ви с телевизионния герой Хорейшио в сериала "От местопрестъплението: Маями" и толкова лесно ли се разкриват престъпленията, както виждаме на екрана?", Емилиян Недялков отговори така:

"Единствената прилика, която имаме с тези сериали е, че естеството на работата ни е едно и също- посещаваме местопроизшествията, взимаме следи и веществени доказателства и ги обработваме. Разликата от телевизионния екран обаче е генерална- нещата не са като на филм. В сериалите дават лаборатории като нашата в Централния институт по криминалистика и криминология, но във Видин не е такава, а и нещата не се получават толкова бързо."

Още интересни неща за работата по разследването на едно местопроизшествие, и за приликите и разликите между нашите и индийските криминалисти може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00