Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли работа за непълнолетните във Видин?

3
Кристиян и Иглика във Феникс кафе
Снимка: Phoenix Cafe and tea room
Трудът на непълнолетните и малолетните лица е под специалната закрила на българското законодателство. Всички непълнолетни и малолетни лица могат да полагат труд само след дадено предварително писмено разрешение от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" към министъра на труда и социалната политика. Правният режим на полагането на труд от непълнолетни и по изключение от малолетни лица е установен в Кодекса на труда. Изискванията към работодателя, решил да наеме ненавършили 18 години младежи са доста- изискват се много документи, каза за Радио ВИДИН Тодор Вълчев, директор на Инспекцията по труда във Видин.

"Работодателите, които искат да наемат непълнолетни и малолетни лица трябва да отправят писмено искане до дирекциите "Инспекция по труда" и да приложат следните документи- описание на вида работа, която ще извършва лицето, след това резултатите от оценката на риска, на които може да бъде изложено лицето, списък на идентифицирани рискове на работното място, заедно с протоколи от извършените измервания на фактори от работната среда. След това се прилагат мерки за защита здравето и безопасността, списък с осигурените при необходимост лични предпазни средства. Прилага се и карта за проведен предварителен медицински преглед и копие от медицинско заключение за годност на лицето за работата, за която кандидатства. Посочва се разпределението на работното време за лица от 15 до 16 години, и писмено съгласие от родител, попечител или настойник за сключване на трудов договор за лица между 14 и 15 години. Необходима е още писмена декларация че родителят е уведомен за възможните рискове в работата."
- посочи Тодор Вълчев.
 
Работният ден не може да продължи повече от 7 часа, не повече от 5 дни в седмицата, непълнолетните не могат да работят и след 20:00 часа, което може би една от причините да не се наемат непълнолетни за сезонната работа, която е предимно за сервитьори и бармани.

"До момента в инспекцията по труда във Видин са постъпили от двама работодатели искания за наемане на работа на лица, ненавършили 18 години. Дадени са разрешения за наемане на 5 такива лица"- допълни Тодор Вълчев.  

Феникс кафе е един от двамата работодатели, осмелили се да наемат млади хора да ги обучат и да работят за тях. Стопаните на кафето за себе си казват, че то е създадено да помага на млади хора от Дома за деца в Ново село. Вече имат двама млади помощници, които им помагат в съботните дни. След месеци търсене на разрешителни и събиране на другите документи, които се изискват по закон, в кафенето работа намериха Кристиян и Иглика.

"Започнахме през ноември миналата година - да се интересуваме и да събираме документи. Младежите започнаха работа през юни тази година - а през цялото това време от ноември поради различни причини, трябваше да се свържа с различни институции, отне ни доста дълго време за да получим разрешение двете деца от Дома в Ново село да работят в кафето."- обясни собственикът на Феникс кафе Мик Купър.

СнимкаДългата процедура в България не отказала англичанина от идеята си да помага на млади хора и така взел разрешение при него да работят двамата младежи от Дома в Ново село. За сега работят само в събота, но ще помислят и за повече часове. Дават им и заплата, надяват се да успеят да има дадат нужните умения:

"Дойдох тук с амбицията да помагам на млади хора- да ги обуча как да бъдат гостоприемни, как да правят кетъринг, да работят в кухня и да работят с хора. Така един ден ще си намерят добра работа и ще се отърват от беднотията. Трудно е да убедиш младите хора, че е по-важно да се учиш, да имаш умения, отколкото да печелиш пари незабавно. Младите искат това без да полагат усилия, тук при вас. В Англия младежите ще положат повече усилия за да се обучат, и след това ще започнат "да се катерят по стълбата", и след 7 до 10 години например ще станат майстор готвачи. През това време ще трупат опит."- каза още Мик Купър.

Идвайки от чужда държава, той е категоричен, че образованието на младите хора е едно от най-важните неща за едно правителство и че трябва държавата да инвестира в собственото си бъдеще- така че младите да си останат тук.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29