Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ползват ли се пълноценно възможностите на Програмата за Трансгранично сътрудничество

Снимка: Радио ВИДИН
Програмите за трансгранично сътрудничество са "България - Сърбия", "България - Турция" и "България - Македония", за които Министерството на регионалното развитие(МРР) е Управляващ орган. Средствата за тях се отпускат от Европейския съюз чрез Инструмента за предприсъединителна помощ и са съфинансирани от националните бюджети на страните партньори. Общият бюджет, с който Програмата ще финансира двустранни проекти от пограничните райони за нови програмен период ще бъде над 34 млн. евро. Над 28 млн. евро е безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз. Програмата финансира проекти в областта на устойчив туризъм, опазването на околната среда и инвестициите в младежта. Пограничната зона, допустима за финансиране по Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия, обхваща общо 13 области от двете страни на границата. От българска това са областите Видин, Монтана, София, Перник и Кюстендил, като в този програмен период ще може да бъде финансирана и област Враца. Проверихме в някои от областите как се работи в тази посока.

Берковица до сега не е използвала напълно възможностите па програмата за трансгранично сътрудничество, макар че има няколко реализирани проекта. Първо от програмата се е възползвало Читалище "Иван Вазов 1872", като е реализирало идеята си за "Изграждане на алея на приятелството", съвместно със сръбския град Зайчар през 2011 година. През 2012 г. отново читалището  е партньор на сръбската неправителствена организация "Протекта" от град Ниш за  "СЪЗДАВАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННО-КОНСУЛТАТИВНИ ЦЕНТРОВЕ /ИКК/ - БЪРЗ СТАРТ В ГРАДОВЕТЕ БЕРКОВИЦА И НИШ". Проектът бе на стойност 159 хиляди лева. Основните дейности бяха насочени към бизнеса. За целта бе проведено обучение по програмата "Бърз старт" на десет представители от различни браншове от Ниш и Берковица,  бе създадена триезичена уеб базирана информационна система и сайт в помощ на бизнеса, бяха обучени работещите в десет предприятия по програмата "Бърз старт", чиято цел е изучаването на слабите страни и усъвършенстването на процесите така, че да се повиши ефективността и качеството на извършваната дейност .
СнимкаПоследният спечелен проект по програмата за трансгранично сътрудничество е със Сърбия, а договорът бе подписан в МРР в края на юли тази година.

"От страна на Берковица ще бъде ремонтиран  стадион „Мрамор” в града, за което се отпускат средства на  стойност 1 258 985 лв. Ще се изгради комбинирано игрище за волейбол и баскетбол, рехабилитация на съблекалните, изграждане на тенискорт и футбол на малки врати, както и ремонт на двата стадиона. Срокът на договора е една година."- каза пред сътрудника на Радио ВИДИН Петя Генова Радослав Найденов, заместник- кмет на Община Берковица.

СнимкаНеотдавна се проведе финална среща на Съвместната група за разработване на Програмата за трансгранично сътрудничество по Иструмента за предприсъединителна помощ между Република България и Република Сърбия за програмен период 2014-2020 г. На срещата бе  представен, обсъден и одобрен окончателния вариант на Програмата за ТГС по ИПП България - Сърбия за втория програмен период. Дни по-късно се състоя последваща среща с представители на ръководствата на общини от област Видин - Белоградчик, Чупрене, Димово, Макреш, Грамада и Брегово и окръг Зайчар - Княжевац, Бор, Кладово, Неготин и Сокобаня с вече установени партньорски взаимоотношения. Домакин на събитието бе Агенцията за регионално развитие Източна Сърбия /РАРИС/ - Зайчар. На срещата присъства и Борис Николов, кмет на Община Белоградчик. С него разговаря Иванка Петрова.

"Тези проекти са една прекрасна възможност за страните членки на ЕС. Скоро се проведе ползотворна среща от междурегионално ниво. За нашата община имаме подадени три проекта. По единия от тях сме партньор със сръбската община Княжевац, а той е свързан с противопожарната безопасност. Имаме и подаден проект за изграждането на воден атракцион в Белоградчик, в близост до спортната ни зала." - каза за "Актуално" Борис Николов.


По проектите за трансгранично сътрудничество се работи усилено и в Община Лом. Владимир Недев разговаря с Наталия Стефанова, старши експерт отдел "Хуманитарни дейности и международни отношения" към Община Лом.

"Община Лом работи много успешно по програмата за трансгранично сътрудничество по програмите "България- Сърбия" и "България- Румъния". Чрез тези програми имаме възможност да подобрим инфраструктурата на града ни." - каза Наталия Стефанова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45