Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мизия- там, където водата отнесе спомените

10
Мизия, 04.08.2014 г.
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Августовските наводнения във Врачанска област оставиха най-дълбока и трудно зарастваща рана в Мизия. Продължителността на бедствието и тежките последици от него белязаха за дълго живота в града. Все още разследването на причините не е дало отговор дали само обилните дъждове или  престъпната небрежност при стопанисване на микроязовири и занемаряването на коритото на река Скът доведоха до потопа в Мизийско. И ако в дните на наводнението тези въпроси трескаво вълнуваха местната общественост и медиите, то сега пет месеца по-късно на дневен ред е оцеляването на пострадалите, не само физически, но и вътрешно, вътре във влажните им домове, в унищожените спомени и съсипаните животи. От август, до сега и с поглед към новата година, какво преживяха хората в Мизия?

Бедствието, което сполетя Мизия през август тази година надхвърли социалните, икономически и обществени последици. Водата изби в хронологията на града и пренаписва историята му.

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН"Живеехме спокойно, добре. Градът ни беше чист, спретнат и подреден, особено центърът, новият център. След случилото се, започна ново летоброене, което дано е по-добро от предишното", казват хората в Мизия.

Опустошителното наводнение порази дори и децата на града:

"Един ден просто река Скът започна да прелива. Надявам се да не го запомня, защото не обичам да помня такива трагични неща, защото да знаеш, че седем години си строил тази къща и за някакви часове тя се съсипва."

Статистическата равносметка след бедствието е следната: двама загинаха още в първите дни на наводнението, още десетима напуснаха този свят, защото не издържаха гледката на съсипаните си домове, имущество и поминък. 120 срутени къщи и още около 500 негодни за живеене. Водите на река Скът заляха със стотици хиляди кубически метра вода две трети от града и тя се задържа там около две седмици. Щетите са на стойност над пет милиона и петстотин хиляди лева. Два месеца след бедствието още щрихи към него добавя кметът Виолин Крушовенски:

"Животът продължава както казват мъдреците и е факт, че продължава. По време на наводнението се родиха деца, станаха няколко сватби, открихме учебната година, което значи, че животът тече. Въпросът е, че бавно, много бавно текат възстановителните работи и причината за това са мокрите къщи."

В навечерието на новата година около 70 души, предимно възрастни и социално слаби, вече обитават фургони и ремонтираните стаи на ученическото общежитие. Други от пострадалите напуснаха града, а преобладаващата част от засегнатите над 1 200 души, сврени във влажните си домове се опитват да намерят смисъла да продължат:

Снимка: БГНЕС"Пълна мизерия сме- както ходиш вън, така и вътре... Спаднал съм с 10 килограма, вече и побелях... Искам да благодаря на хората от цялата страна, които морално застанаха до нас, материално, има деца, има картички, волни пожертвувания в името на това да се почувстваме единни, поне в бедствието... Пречупи ни водата, много ни пречупи. Това да ни отнеме спомените и абсолютно всичко... Да, може би ще успеем да възстановим малко по малко нещата, но отнетите спомени, спомените от баба ми, нейните снимки, всичко, което ми беше оставила на мен като нейна внучка- всичко това отиде... Пожелавам си никога повече това, което видяхме, да не го виждаме отново и да можем да преодолеем това, което се случи."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00