Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще замени ли смартфонът рафтовете с книги в библиотеката

11
Снимка: Анжела Каменова

Дали ви се е случвало да прекарате часове сред книгите, докато изберете поредното заглавие, което да прочетете? А може би на седалката в автобуса преглеждате последния бестселър на нашумял съвременен автор? За да изберем книги, четем рецензии, доверяваме се на препоръки от приятели, а когато сме увлечени от буквите, търсим още, и още и нови заглавия.

Какво четем и как четем? Отговорите на този въпрос потърсихме в библиотеката.  

Оказа се, че има тенденции дори в четенето, предпочитанията се променят, но има автори, към които интересът е непрестанен. За това разказва Тодор Младенов, главен библиотекар в заемната за възрастни на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев"- Видин.

"Над 70 са читателите, които посещават само заемната на ден. Чете се много и различна литература. Учениците търсят неща, свързани предимно с техните учебни програми. Търсят се и различни развлекателни четива. Прави се тясна връзка между кино и литература. Читателите, обаче сами искат да дадат отговори на много свои въпроси чрез собствен прочит на дадено произведение. Възрастните читатели пък търсят определен автор и дадена тематика"-
разказа Тодор Младенов.

Променят се начините, по които получаваме информация от книгите, но е важно читателите от малки да бъдат привлечени, смята директорът на видинската библиотека Десислава Иванова.

"Привличаме малките читатели с разнообразни похвати. Едно дете от малко трябва да се приучи да чете. Стараем се при нас да няма неща, които да ги задължават или ограничават. Искаме на децата да им е интересно и забавно. Най-новата ни придобивка е една видеоигра, която е на историческа тематика и е близка до тази на Хари Потър. Тя позволява децата да бъдат част от историята"- каза за Радио ВИДИН Десислава Иванова, директор на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".


СнимкаВ детския отдел, освен книги, има също игри, компютри, а може да се чете и от киндел. Какво е киндел обяснява Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел в библиотеката.

"Киндел е електронна книга, която не дразни очите и е много практична. Тя е много лека, в малък формат е и имитира типичните страници на обикновената книга"- каза Адриана Цветкова.

"Предпочитам книжката, защото е по- удобна и има карикатури... Днес аз четох басни от Стоян Михайловски и по този начин тук се подготвям и за училище"
- разказаха малките читатели Ивайло и Васил.

В библиотеката, освен да разгърнем книга, можем и да отворим сайт. Променят ли се навиците ни за четене? Ще замени ли смартфонът рафтовете с книги в библиотеката? Отговорът потърсихме и сред читатели.

"В момента се интересувам от исторически романи. Харесвам Джон Гришам и Стайнбек. Чета и от компютъра, но ми се уморяват очите, а и усещането е друго, когато се докосваш до книгата... Предпочитам книгата като хартиен носител, защото ми доставя по- голямо удоволствие"- е мнението на Елза Стоянова и Искра Петрова, читатели в библиотеката.

"Важното е да четем. Всеки си има своите предпочитания и начин на четене"- казва Десислава Иванова, директор на Регионална библиотека "Михалаки  Георгиев".

"Новата визия на библиотеката е малко по-различна, затова се опитваме да има и нови технологии"- сподели Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел в библиотеката.
 
"Технологиите навлизат. Светът се развива страшно бързо в това отношение, но мисля че не би се изместило традиционното четене. Друго е да усетиш миризмата на книгата, да почетеш"- казва и Тодор Младенов, главен библиотекар в отдел "Заемна за възрастни".

За финал на темата, да припомним нещо прочетено:

"Най-великото изобретение на човека е книгата и тя ще си остане такава, докато хората умеят да я ползват по предназначение." (Ал. Блок)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05