Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли да бъде спасена гората в Белоградчик след леденото бедствие

3
Ентусиасти в Белоградчик почистиха сами екопътека от паднали дървета
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Ледът в края на миналата година порази гората в Белоградчишко. Повредени са почти половината от насажденията в района на Белоградчик. Последствията, според лесничеи, са трагични. Засегната е предимно иглолистната гора. Това каза директорът на Държавно горско стопанство- Белоградчик Мая Костова:  

"Иглолистните са пострадали повече, поради това, че са с по-крехка дървесина. Буковите насаждения също са много пострадали, дори дъбът, който се слави като по-устойчиво дърво, има места, в които е тотално изкоренен."   

Лесовъди продължават да описват нанесените от леда поражения. Най-пострадала е гората в землището на село Стакевци. Около една трета от общинската гора в Белоградчик е засегната. Това каза кметът на общината Борис Николов:

"Обледяването нанесе много щети на нашата община. Имаме отделни райони, места, където е близко до 100% обледяването."

СнимкаПоразени от леда дървета обграждат пътя към Белоградчик на километри разстояние. За да се спаси оцелялата гора, са необходими бързи мерки, съобщи директорът на Държавно горско стопанство Мая Костова. 50 години ще са нужни за възстановяването на насажденията в Белоградчишко. За целта лесовъди ще потърсят и европейски средства.

"На практика е необходимо да се проведат санитарни сечи с различна интензивност, за да може да се усвои тази дървесна маса и да се изнесе извън насажденията, за да не стане тя развъдник на насекоми и гъбни вредители, които да нападнат и оставащите живи дървета"- каза директорът на ДГС-Белоградчик.

Подобно бедствие в района на Белоградчик е имало преди 36 години, но не в такъв мащаб, това ни казаха от Горско Стопанство, както и хора от Белоградчик. Ваньо Тонков, който е екскурзовод в крепостта "Калето", си спомня началото на февруари 1979 година:

"Гората пука, трещи и не смееш да минеш по пътя."

Ентусиасти в Белоградчик разчистиха сами еко и велопътека от паднали дървета, за да могат да минават по нея туристи. В акцията по почистването на 11-километровия маршрут участваха велосипедисти от велоклуб "Скала" и представители на археологическото дружество в Белоградчик. Кирил Кирилов е сред учредителите на археологическото дружество в града и сред доброволците, които разчистваха маршрута:

"Беше много трудно, имаше на места много тежки, големи дървета, преплетени клони. Два дена работехме и сега тя е напълно проходима."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05