Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Антимово искат да именуват площада си на местен герой, спасил гръцко градче

Снимка: Светослав Цветанов
Село Антимово- селце на няколко километра от Видин, разположено в близост до река Дунав и до емблематичния мост "Нова Европа" или Дунав мост 2. Далече от лъскавото ново съоръжение, и встрани от чуждестранния поток, животът в селото продължава както и преди- скромно и непретенциозно. Разрушаването на някогашните цехове е оставило хората без работа, а единственото действащо предприятие в околностите е мелницата край съседното Кутово. Това разказаха хората тук и се оплакаха от мръсотията от неизвозените боклуци:

"Пенсиите са малки, едва оцеляваме, работа няма. Разрушиха ТКЗС-то, краварник имаше, овце и свине гледаха, сушилни, работа за всички хора имаше. Всички жени бяха на работа на тютюна. И след приватизацията, ето- няма никакво предприятие, само арендаторите работят... И мръсотия голяма е с тези кофи."


В центъра, на сградата на магазина ни посрещна табела, предупреждаваща хората да не се доверяват на "ало измамниците", които безпокоят предимно старите хора с най-изобретателни сценарии.

Снимка"Не им вярвайте"- предупреждава надписът. Това беше и първото нещо, което попитахме кмета Светослав Флоров:

"Успешна телефонна измама имам преди седем-осем години, когато един човек "олекна" с 1000 лева. Но напоследък пак звънят и аз имах едно такова обаждане. Затова е този надпис, да знаят хората"- обясни кметът.

В селото животът тече еднообразно, рядко се случва нещо, а хората се чувстват почти забравени от държава и управници.

"Срам ме е да ви кажа, че почти нищо не се случва. И държава, и Община, и всички вдигнаха ръце от селата. За управниците България- това са 4-5 града, а селата са обречени... До сега никой в Народното събрание не е взел решение да се обърне внимание на селата. От две години в Антимово не се и говори за ремонт- нито пътна настилка, нито на обществени сгради. Станахме една администрация, която просто представя едни заповеди от Общината и издава удостоверения."

СнимкаБлизостта на ключовия Дунав мост 2 до Антимово не носи за хората в селото никакви дивиденти. Строителите отдавна са си заминали, а по моста са преминали и някои от антимовските деца, в търсене на препитание в други страни. Това обаче не отчайва останалите тук, мислят за бъдещето и идващите празници. И имат идея площадът в селото да бъде именуван на местния герой кап. Иван Томов. На 30 май 1941 г. той извежда, с помощта на неколцина души от екипажа, си горящия кораб "Мария-Луиза" извън пристанището на Пирея, за да спаси гръцкото градче. Пожарът на българския кораб е можел да предизвика верижен взрив на борда и на сушата, което е застрашавало живота на хиляди хора. Седмина българи губят живота си в тази трагедия. Именно заради това, хората от Антимово искат да почетат паметта на капитана, разказа още кметът Светослав Флоров.

"Тече процедура за именуване на площада, за което трябва да вземе решение Общинският съвет, както е по процедура. Искаме площадът ни да носи името на кап. Иван Костов Томов. Той бил капитан на кораба "Мария-Луиза", нает от германското ръководство 1941 година да пренася хиляди тонове боеприпаси. Но съпротивата в Гърция запалва кораба. Тогава нашият съселянин решава с трима доброволци да изведат кораба в открито море. Останалата част от екипажа остава на гръцкия бряг, а те се жертват и загиват на кораба. Така спасяват Пирея от унищожаване. Затова в Антимово искаме да ги почетем, да сложим възпоменателна табела. Искаме да отслужим и молебен за 29-имата души от селото, които са загинали в Първата и Втората световна война."   

Още за Антимово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27