Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завод и комари тормозят Сланотрън

12
Снимка: Светослав Цветанов
В "Добро утро, кмете!" гостуваме на видинското село Сланотрън. Екипът ни разговаря с хората, които се оплакват от несполука, безпаричие и самота. Признават, че животът на село е труден, а проблемите в битието са много. Но от кмета си са доволни. Това, за което съжаляват е, че младостта им е отминала. В историята е останал и изворът с лековитата сланотрънска минерална вода, където са идвали за лечение от цяла България.

"Мъчи ни тази немотия. Останали сме по-старите, децата заминаха в чужбина. Всичко имаме, но сме сами. Произвеждаме зеленчуци и плодове в градините си, но лошо стана с този цех за гумите. Не знаем дали ще ни вреди... На 83 години съм, сама живея, децата са в Италия, изобщо не си идват. За старите е много мъчно... Иначе сме доволни от живота тук, уважава ни кметът"
- разказаха за ежедневието си хората.

Кметът Венелин Павлов ни разказа, че хората се оплакват предимно от боклука и комарите, които ги тормозят цяло лято. По тяхно предложение ще бъде проучен въпросът колко ще струва да се извърши индивидуална обработка на терените около Сланотрън срещу комари, като сумата ще бъде събрана от жителите или от спонсор, ако се намери такъв.

"Комарите са проблем лятото. Ще видим да съберем пари и да попитаме в ХЕИ-то какво ще искат и ако трябва да си платим, но да не се подлагаме на тая мъка. Тази година се очертава по-голяма напаст от миналата година, с тези високи води на Дунав. Преди две години имаше график, пристигаха от ХЕИ, аз с тях в автомобила да им показвам как да обхванат оптимално селото за обработка. А последните години какво правят- никой не знае..."- разказа кметът на Сланотрън.  

СнимкаВ селото си имат собствен герб, изобразяващ с какво са се препитавали хората- минералната вода, лозята, риболова и земеделието. От тези четири символа, само производството на грозде се е запазило, но в умалени мащаби, както и няколкото лодки, с които местни рибари излизат да ловят риба в Дунав. Хората се гордеят с добрите си постижения в отглеждането на дини и пъпеши, с което се занимават 15 домакинства.
 
Кметът Венелин Павлов разказа и за притесненията на хората от близостта на завода за преработка на гуми:

Заводът за преработка на автомобилни гуми край Сланотрън, Снимка: Радио ВИДИН Архив"Плашим се от това голямо количество гуми, което ще горят тук на около километър от нас. Имахме едно посещение в завода, разговаряхме, но сега сме прекъснали контактите. Получава се едно разминаване- първо го обявиха като предприятие за безотпадъчна преработка на гуми, после се оказа отпадъчна, защото ни представиха разрешително за съхраняване и преработка на отпадъци. И сега се притесняваме какво ще стане. При първоначалните проби миризмите бяха много силни- кихат, кашлят хора, които си орат земите в близост. После започнаха някакво пречистване на елементите, но повече не знаем."


Още за живота в село Сланотрън може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31