Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" принудителното пенсиониране

Снимка: РАДИО ВИДИН
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за принудителното пенсиониране. Хората, навършили пенсионна възраст, вече не могат да избират дали да останат на работа или не, това се решава от работодателя. Това предложение на БСП бе одобрено от Народното събрание, преди депутатите да излязат във ваканция.

Разговаряхме с видинския народен представител от левицата- Филип Попов.

"Не говорим за принудително пенсиониране, а за една възможност. При липсата на икономика в страната, при липсата на работни места, особено за младите хора, нормално е тези по-възрастни хора, които са навършили своята пенсионна възраст, да могат да се пенсионират при желание на работодателя. В приемната ми във Видин, основният въпрос, с който гражданите се обръщат към мен, е да търсят работа, по-възрастните не за себе си, а за своите деца и внуци"
, заяви депутатът.

От синдикатите обаче са на съвсем друго мнение, те напомнят за минусите.

"Тази промяна по своята същност е дискриминация чрез закона, което, според нас, влиза в противоречие не само с Конституцията, но и с европейски стандарти, отразени в съответните директиви на Европейския съюз"
, каза Деница Нитова, председател на КНСБ-Враца.  

До 2012 г. и законът изискваше бизнесът да освобождава служители, ако имат възраст и стаж за пенсия. Тогава управляващите промениха нормативната база, а сега промениха мнението си.

Николай Цветков от Видин е собственик на фирма за автокранове. Казва, че възрастните хора трудно възприемат условията за работа и издържат на това натоварване, което е съвременният ритъм на ежедневието.

"Тези хора по-добре да намерят други начини за препитание, но не и да се занимават с отговорна и сложна работа. Един кранист не може да бъде в пенсионна възраст и да приема сигналите, и да върши същото като един по-млад негов колега, да речем"
, е мнението на видинския работодател.

И още един представител на бизнеса, Ивайло Йорданов от монтанската община Вършец- има цех за производство на екобрикети и овцеферма.

"Принудителното пенсиониране ще освободи някакви работни места, които би трябвало да се заемат от млади хора, но на практика това ще стане трудно. Аз, като работодател, предпочитам да ми остане на работа човекът, който е обучен, квалифициран за определената работа, а не да наемам човек, който не знам какви качества ще развие. Трагично е положението с квалификацията на младежта- абсолютна безотговорност. Съмнявам се в успешното прилагане на тази мярка", каза пред Ани Цекова работодателят.

Какво мислят по въпроса хората в пред и след пенсионна възраст?

На Наташа Димитрова от Видин, която е учител по химия, й остават две години до пенсия.

"Смятам, че това е правилно, защото има много безработни- млади хора, които би трябвало да заемат съответно освободените места, а този, който е навършил годините и трудовия стаж, да се оттегли достойно. Една от най-уязвимите професии за в бъдеще е учителската. Това може би ще е професията с най-голям дефицит и колеги, които биха желали да поработят след пенсиониране, предполагам, че ще имат възможност"
, е мнението на учителката с 33-годишен стаж.  

Що се отнася до най-младите, които са и най-безгрижни, те не знаят колко пенсионни реформи им предстоят.

Още по темата "за" и "против" принудителното пенсиониране чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27