Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден за достоен труд

Достойно оценен ли е трудът ни

Снимка: Светослав Цветанов
На 7 октомври отбелязваме Международния ден за достоен труд. По решение на конгреса на Международната организация на профсъюзите от 2008 г., датата е обявена за Световен ден "За достоен труд", като тя обединява синдикалисти от цял свят в усилията им за установяване и спазване на работните права и солидарност.

Светът върви в несигурна посока. През последните няколко години половината от семействата изпитаха безработицата или критичното въвеждане на непълно работно време, като междувременно милиард и двеста милиона души в света продължават да живеят в крайна бедност. Доминиращият икономически световен модел руши работните места, съобщават от Международната конфедерация на профсъюзите. Българският Северозапад също се вписва в тази картина- затворени предприятия и демографска криза в резултат на загубата на работни места и препитание.

Попитахме хората- чувстват ли техният труд да е оценен достойно и налага ли се да преглъщат своеволията на работодателите си:

"Работя 8 часа за никакви пари, за 260 лева. Работя и извънредно, плаща ми се двойно, но не всеки път... Ние ги лъжем, че работим, те ни лъжат, че ни плащат, така беше някога. Няма работник, който да каже, че е доволен... И работодателите- все казват, че са на загуба. В България стана така, че трябва да си плащаш, за да работиш. Все още се питаме, защо за същия труд в друга страна българите получават в пъти повече. Ясно е, че не ни уважават труда. Затова бягат оттук и медицинските работници, и компютърните специалисти... Навремето за българския труд се плащало достойно"- това казват хората от Видин.

Свободен труд, свободен избор на място на работа, професионално ориентиране, обучение, квалификация и преквалификация- право на това трябва да има всеки човек. А дали имаме възможност да се възползваме от справедливи условия на труд като продължителност на работния ден, платен годишен отпуск, ежеседмични почивки и така нататък- това е друг въпрос. Затова потърсихме и синдикалистите. Достойно заплатен ли е трудът на хората във Враца и какви нарушения на трудовите норми си позволяват работодателите там? На този въпрос отговаря Вероника Ценова, експерт от Регионалния съвет на КНСБ:

"Всеки един труд е достоен, а дали е достойно неговото заплащане и дали са поставени работещите при достойни условия, е много сложна и дълга тема. Враца е един от регионите с традиционно най-висока безработица, заплатите, като цяло, са ниски, има и много нарушения на трудовото законодателство. Има и забавени заплати, и нарушения при извънредния труд, по условия на труд също има немалко нарушения."

Проверихме достойно заплатен ли е трудът на работещите в Монтана и защо хората нямат избор и не могат спокойно да си позволят да сменят работното си място, ако не са доволни от условията.

"Достойният труд означава, всеки човек в трудоспособна възраст да има работно място и да се труди при нормални условия, както и да получава нормално и достойно заплащане. Нормалните социални придобивки за работещия се получават чрез колективното трудово договаряне. Там, където няма синдикални организации, се случва забавяне на работните заплати и по-малък годишен отпуск. Ако в трудовия договор е посочено, че ще работят по 8 часа на ден, случва се и по 12 часа да работят"- обясни Мария Лазарова, председател на Регионалния съвет на КНСБ.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28