Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде да опънем палатката си?

Снимка: БГНЕС
Предложения за промени в Закона за туризма разбуниха отново страстите в държавата през последните дни. Исканите изменения в нормативната уредба забраняват палатките не само на плажа, но и в планината. Изобщо къмпингуването се поставя под възбрана навсякъде у нас и ще е разрешено само на категоризирани за целта места. Всеки, който иска да си опъне палатка, където и да е в България, подлежи на глоба от 200 лева. Това предвиждат промените в Закона за туризма, публикувани за обсъждане от Министерството на Николина Ангелкова. Нов член от Закона за туризма гласи, че който иска да къмпингува на нерегламентирани места и да разположи палатка, каравана или кемпер извън категоризираните по закона къмпинги, се наказва с глоба 200 лв. Резултатът - няколко масови протести на къмпингари в по- големите градове на страната.

"Свободното къмпингуване трябва да остане и да продължи да съществува. Не бива държавата да ни ограничава и в това... Всеки трябва да може да си намери свободно място и да къмпингува. Основният проблем е замърсяването и почистването след това ... Проблемът има и социален аспект, нека и по- бедните хора да могат да си позволят нормална почивка сред природата" - това казаха по темата видинчани.

Свързахме се с Жана Иванова, координатор на протест в социалната мрежа срещу готвените промени.

"Ние искаме нормални условия и регулация по примера на много страни в Европа. Създаването на къмпинг не е просто една строителна площадка. Трябва да се разделят видовете къмпингуващи. В официалния регистър към момента няма нито един регистриран къмпинг, който да отговаря на условията. Ще се опитаме да помогнем на правителството да напише един истински закон, с отделни точки за всеки един вид туризъм. Относно спекулациите, че къмпингарите нямат сериозни финансови възможности, мога да кажа, че това не е така. Ние живеем в големите градове, заобиколени от бетон и пластмаса и да излезем сред природата е задължително удоволствие за нас"
- категорична е Жана Иванова.

Снимка: БГНЕСВъв Видин също не са безучастни към проблема. Ивайло Цеков е в основата на импровизиран мирен протест пред сградата на Областната администрация в крайдунавския град, часове преди да бъде произнесена личната позиция на премиера Бойко Борисов по казуса. Министър-председателят укори народните представители от неговата политическа сила по темата.

"При нас се роди спонтанно идеята да се съберем пред сградата на областната управа на Видин, за да се преброим. Никой не те задължава да почиваш в хотел сред бетонните стени - това именно е къмпингуването, свободата да се радваш на природата. Това е поредната простотия, след която ще се измислят нови забрани. Нищо добро не ни чака"
- каза Ивайло Цеков.

Продължават, обаче, да съществуват порочните тенденции при застрояването в големите ни курорти.

"В момента някои от интересите, насочени към по големите ни курорти, са антинационални. Същото е положението и във Видин. Пречи се и тук с определени тенденции. Търси се максимален консенсус, но когато той не се намери на местно ниво, проблемът трябва да се разреши на национално такова"
- каза народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев.

От ведомството на Николина Ангелкова заявиха, че очакват становища по законопроекта и ще се вслушат в разумните позиции на всички заинтересовани страни - хотелиери, туроператори и еко организации.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55