Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде да опънем палатката си?

Снимка: БГНЕС
Предложения за промени в Закона за туризма разбуниха отново страстите в държавата през последните дни. Исканите изменения в нормативната уредба забраняват палатките не само на плажа, но и в планината. Изобщо къмпингуването се поставя под възбрана навсякъде у нас и ще е разрешено само на категоризирани за целта места. Всеки, който иска да си опъне палатка, където и да е в България, подлежи на глоба от 200 лева. Това предвиждат промените в Закона за туризма, публикувани за обсъждане от Министерството на Николина Ангелкова. Нов член от Закона за туризма гласи, че който иска да къмпингува на нерегламентирани места и да разположи палатка, каравана или кемпер извън категоризираните по закона къмпинги, се наказва с глоба 200 лв. Резултатът - няколко масови протести на къмпингари в по- големите градове на страната.

"Свободното къмпингуване трябва да остане и да продължи да съществува. Не бива държавата да ни ограничава и в това... Всеки трябва да може да си намери свободно място и да къмпингува. Основният проблем е замърсяването и почистването след това ... Проблемът има и социален аспект, нека и по- бедните хора да могат да си позволят нормална почивка сред природата" - това казаха по темата видинчани.

Свързахме се с Жана Иванова, координатор на протест в социалната мрежа срещу готвените промени.

"Ние искаме нормални условия и регулация по примера на много страни в Европа. Създаването на къмпинг не е просто една строителна площадка. Трябва да се разделят видовете къмпингуващи. В официалния регистър към момента няма нито един регистриран къмпинг, който да отговаря на условията. Ще се опитаме да помогнем на правителството да напише един истински закон, с отделни точки за всеки един вид туризъм. Относно спекулациите, че къмпингарите нямат сериозни финансови възможности, мога да кажа, че това не е така. Ние живеем в големите градове, заобиколени от бетон и пластмаса и да излезем сред природата е задължително удоволствие за нас"
- категорична е Жана Иванова.

Снимка: БГНЕСВъв Видин също не са безучастни към проблема. Ивайло Цеков е в основата на импровизиран мирен протест пред сградата на Областната администрация в крайдунавския град, часове преди да бъде произнесена личната позиция на премиера Бойко Борисов по казуса. Министър-председателят укори народните представители от неговата политическа сила по темата.

"При нас се роди спонтанно идеята да се съберем пред сградата на областната управа на Видин, за да се преброим. Никой не те задължава да почиваш в хотел сред бетонните стени - това именно е къмпингуването, свободата да се радваш на природата. Това е поредната простотия, след която ще се измислят нови забрани. Нищо добро не ни чака"
- каза Ивайло Цеков.

Продължават, обаче, да съществуват порочните тенденции при застрояването в големите ни курорти.

"В момента някои от интересите, насочени към по големите ни курорти, са антинационални. Същото е положението и във Видин. Пречи се и тук с определени тенденции. Търси се максимален консенсус, но когато той не се намери на местно ниво, проблемът трябва да се разреши на национално такова"
- каза народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев.

От ведомството на Николина Ангелкова заявиха, че очакват становища по законопроекта и ще се вслушат в разумните позиции на всички заинтересовани страни - хотелиери, туроператори и еко организации.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56