Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откровен разговор за значимостта на 24 май


В "Посоките на делника" говорим, какво е това да имаш хилядолетна просвета и какво е това да имаш общонационален празник. И достатъчно уважение ли получават учителите от обществото.


Гост в студиото на Радио Видин е Венцислав Станев, директор на най-старото видинско училище - "Цар Симеон Велики". На този пост е от 2002 година, а има повече от четвърт век стаж като педагог.

"Хубаво е да посрещаш 24 май, приятно е...Знам, че ще срещна хора, които ще споделят моите усещания. Чувството е много приятно, настроението е приповдигнато. Празникът през годините обаче е различен, защото ние се променяме, усещането се променя. По някой път към по-хубаво, понякога не така, както на мен би ми се искало...Има колеги, които наистина вдъхновяват учениците, но човек не трябва да бъде непременно учител, за да чувства 24 май като свой празник.

Реформи в образованието трябва да има, защото не може да не се променяме, средата в която живеем е променена. Ако не се променим, просто ще изостанем, няма да има връзка между нас и младите поколения, и тогава вече ще стане страшно. Има някои неща, които ако не ги променим, ще пострадаме. Говоря за излишно пребиваване на учениците в училището, придобиване на знания и умения, които не са им необходими. Може би ще ги направим по-умни, но не значи, че ще ги направим по-успешни. Призовавам на днешния ден да не подценяваме толкова много младото поколение, те просто ще успеят!

СнимкаМаксимата, която спазвам през годините е: "Да правя каквото трябва, пък да става каквото ще!" и общо взето се опитвам да не правя на другите това, което не бих искал да ми направят на мен. Опитваме се да вдъхнем на учениците си вяра, че могат. Не бих искал с това клеймо, което са ни залепили, че сме Северозападнала България, че не можем, че не ставаме...Имаме прекрасни неща- река, за която хората мечтаят, парк, за който хората мечтаят, град с история, за която хората мечтаят. Ние сме си виновни, че допускаме някой да се гаври с нас. Виновни сме, защото забравихме да искаме, забравихме да мечтаем, забравихме да настояваме и чакаме някой да ни посочи с пръст и да каже: "Те са най-нещастните". Аз казвам, че нашето училище е едно от най-хубавите в България. Позволих си дори когато бях в Ню Йорк в края на миналата година да кажа, че моят кабинет е по-хубав от всички кабинети, които видях там.

Дали учителите получават достатъчно уважение от обществото? Относително е. За разлика от много хора аз смятам, че учителите получаваме достатъчно уважение от хората, недостойно е финансирането. Това да имаш хилядолетна просвета и това да имаш общонационален празник е гордост и самочувствие, и вяра!", каза в ефира на Радио Видин Венцислав Станев.

24 май е празник-символ на родното, българското. Празник, който ни дава право да се гордеем, че "и ний сме дали нещо на света и на вси славяни книги да четат". Нека се гордеем с писмеността и културата си! И да не забравяме да пишем на български с нашата азбука! И никога да не забравяме за великото дело на светите братя Кирил и Методий!

Целия откровен разговор чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42