Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откровен разговор за значимостта на 24 май


В "Посоките на делника" говорим, какво е това да имаш хилядолетна просвета и какво е това да имаш общонационален празник. И достатъчно уважение ли получават учителите от обществото.


Гост в студиото на Радио Видин е Венцислав Станев, директор на най-старото видинско училище - "Цар Симеон Велики". На този пост е от 2002 година, а има повече от четвърт век стаж като педагог.

"Хубаво е да посрещаш 24 май, приятно е...Знам, че ще срещна хора, които ще споделят моите усещания. Чувството е много приятно, настроението е приповдигнато. Празникът през годините обаче е различен, защото ние се променяме, усещането се променя. По някой път към по-хубаво, понякога не така, както на мен би ми се искало...Има колеги, които наистина вдъхновяват учениците, но човек не трябва да бъде непременно учител, за да чувства 24 май като свой празник.

Реформи в образованието трябва да има, защото не може да не се променяме, средата в която живеем е променена. Ако не се променим, просто ще изостанем, няма да има връзка между нас и младите поколения, и тогава вече ще стане страшно. Има някои неща, които ако не ги променим, ще пострадаме. Говоря за излишно пребиваване на учениците в училището, придобиване на знания и умения, които не са им необходими. Може би ще ги направим по-умни, но не значи, че ще ги направим по-успешни. Призовавам на днешния ден да не подценяваме толкова много младото поколение, те просто ще успеят!

СнимкаМаксимата, която спазвам през годините е: "Да правя каквото трябва, пък да става каквото ще!" и общо взето се опитвам да не правя на другите това, което не бих искал да ми направят на мен. Опитваме се да вдъхнем на учениците си вяра, че могат. Не бих искал с това клеймо, което са ни залепили, че сме Северозападнала България, че не можем, че не ставаме...Имаме прекрасни неща- река, за която хората мечтаят, парк, за който хората мечтаят, град с история, за която хората мечтаят. Ние сме си виновни, че допускаме някой да се гаври с нас. Виновни сме, защото забравихме да искаме, забравихме да мечтаем, забравихме да настояваме и чакаме някой да ни посочи с пръст и да каже: "Те са най-нещастните". Аз казвам, че нашето училище е едно от най-хубавите в България. Позволих си дори когато бях в Ню Йорк в края на миналата година да кажа, че моят кабинет е по-хубав от всички кабинети, които видях там.

Дали учителите получават достатъчно уважение от обществото? Относително е. За разлика от много хора аз смятам, че учителите получаваме достатъчно уважение от хората, недостойно е финансирането. Това да имаш хилядолетна просвета и това да имаш общонационален празник е гордост и самочувствие, и вяра!", каза в ефира на Радио Видин Венцислав Станев.

24 май е празник-символ на родното, българското. Празник, който ни дава право да се гордеем, че "и ний сме дали нещо на света и на вси славяни книги да четат". Нека се гордеем с писмеността и културата си! И да не забравяме да пишем на български с нашата азбука! И никога да не забравяме за великото дело на светите братя Кирил и Методий!

Целия откровен разговор чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20