Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-евтин ток за бедни, възрастни и болни- кой и колко ще плаща

Снимка: БТА

Възрастните хора с пенсия под 300 лв., тежко болните, трудоустроените и социално слаби българи да плащат близо една трета по-ниски цени на тока - това предвиждат мерките за защита на уязвимите потребители, подготвени от енергийното министерство и Световната банка. Те бяха представени от министъра на енергетиката Теменужка Петкова в края на миналата седмица. Все още не е ясно, обаче кога точно ще бъдат въведени новите социални тарифи, тъй като трябва да се разработи напълно моделът за либерализация на енергийния пазар и да се приемат съответните законови промени.

Как хората приемат готвените изменения?

Според видинчани има известна несправедливост при разпределението на помощи като цяло.

"По- добре е те да бъдат разпределяни по равно за всички пенсионери, защото иначе се получава абсурдът, че тези които са работели тежък физически труд, са ощетени заради малко по- високата си пенсия", каза слушател в ефир.

Първата група лица, които ще бъдат подпомогнати са самотноживеещи хора над 70-годишна възраст, а мярката ще важи през следващите 5 години, докато тече либерализацията на енергийния пазар, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова:

"Това са лица над 70-годишна възраст, живеещи сами и получаващи доход само от пенсия до размера на определената линия на бедност в страната за съответната година. Втората категория - това са лицата с над 90 на сто намалена работоспособност с определена чужда помощ. Трета категория - това са семействата с деца с увреждания с определена чужда помощ. Четвъртата категория лица - това са лицата и семействата, които към настоящия момент се ползват от социалните помощи за отопление."
Ще бъде въведена и мярка за нефинансово подпомагане на уязвимите потребители, подчерта още Теменужка Петкова. Сред дългосрочните мерки е заложена и енергийната ефективност, като, ако в една жилищна сграда 30 на сто са попадащи в графата "уязвими клиенти", тя ще бъде санирана с предимство.

СнимкаГодишните енергийни помощи за бедните в момента са за около 85 млн. лв., по данни на социалното министерство.

Какви са получаваните енергийни помощи към момента в област Монтана, това попитахме Георги Георгиев, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане".

"Ние подпомагаме само през зимния период социално слабите, а това е мярка, която ще подпомага хората през цялата година. Аз лично приветствам тази идея. За предходния отоплителен сезон в област Монтана са отпуснати целеви помощи за отопление на 9 358 социално слаби лица" - каза Георги Георгиев.

"В област Видин издадените заповеди за отпускане на целева помощ за отопление за миналия отоплителен сезон са 8 158" - каза Ирена Велкова, изпълняващ длъжността директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" във Видин.

След определения 5-годишен период на помощта, тя ще отпадне, но ще остане социалното подпомагане за отопление. От енергийното министерство предполагат, че след либерализацията цените на тока ще се понижат заради конкуренцията между доставчиците. Те няма да могат да спират електрозахранването на хора на животоподдържащи системи, ако не са си платили сметката за ток. Възрастните и болните, които живеят в по-изолирани райони ще получат през зимата допълнителна 30 -дневна отсрочка за погасяване на фактурите си. За тях също ще бъде забранено спирането на тока, обясниха от енергийното министерство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00