Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Междублоковите пространства- кой да ги чисти

4
Снимка: Радио Видин
Проблемите с почистването на междублоковите пространства продължават. Има квартали, които наистина правят лошо впечатление. Избуяла растителност и мръсни тротоари, пълни с пластмасови чаши и бутилки, и фасове от цигари- гледка до болка позната.

В някои квартали на Видин жителите сами са се заели да извършват залесяване и зацветяване на тревните площи, монтират пейки и кошчета за смет и създават зони за отдих и почивка в междублоковите пространства. Такъв е примерът с видинския блок "Златен лев", намиращ се в квартал "Калето". Разговаряхме с живущата там Иванка Първанова.

"Трябва постоянство. Ние поливаме с чешмяна вода и успяваме. Съпругът ми се грижи за това пространство. Никакво съдействие на получаваме от страна на Общината. От време на време минават и подкастрят някой клон, но само това. Според мен, ако всички се включат, нещата ще се получат и междублоковите пространства ще бъдат много по- красиви" - разказа Иванка Първанова. Срещнахме и семейство Георгиеви, които с радост ни разказаха за цветната градина пред своя блок.

"Сами се грижим и ни е приятно да го правим. Всеки се грижи за нещо и се старае да е красиво."


Продължава окосяването на междублоковите пространства във Видин. Това каза за Радио ВИДИН Даниела Димитрова, ландшафтен инженер и управител на фирмата, отговорна за озеленяването в града. По думите й, дейностите ще продължат, а високите температури са добра предпоставка за развитие на растителност.

"Ние работим три сезона в междублоковите пространства на Видин. През зимата се режат само корони на дървета по молби на граждани. През летния сезон, обаче, избуялата растителност създава доста проблеми и нашата работа е свързана предимно с косенето на трева. Мисля, че добре се справяме с този процес, но проблемът се поражда от храстовата растителност. Съобразяваме се и с времето за почивка от 14.00 до 16.00 часа и това допълнително затруднява работата ни. Има някои квартали на Видин, в които има частни имоти с избуяла растителност и ние не можем да влезем. В момента тревата в почти целия град е в добро състояние" - каза Даниела Димитрова.

Какво е положението в селата на община Видин? Ани Цекова попита хората в село Кутово как се поддържат пространствата около жилищните имоти.

"Не се поддържат много добре тези райони. По програмата за временна заетост хората се опитват да правят нещо, но има много запустели къщи и проблемът с почистването не може да се реши. Има недостиг и на контейнери и това допълнително ни затруднява. Хората изнасят отпадъци от градините си на непозволени места, поради липсата на контейнери за смет" - каза Юлия Цветкова.

Разговаряхме и с управителя на фирмата по чистота към Общината Красимир Попов. Той каза, че по график служителите на фирмата извършват почистване на междублоковите пространства във Видин. В момента почти целият персонал е ангажиран в почистване на площадката за предстоящия видински панаир.

Във Враца са категорични, че който цапа, трябва да си почисти. Това казаха пред сътрудника ни Жоро Александров жителите на града под Околчица.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42