Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуваме ли стандартизирани хранителни продукти

Снимка: Красимир Юскеселиев
Още по времето на първия кабинет на ГЕРБ у нас бяха въведени редица стандарти - за месото, млякото и хляба. Според премиера животът на българите се е удължил, благодарение на качествените хранителни продукти и контрола върху тях.

Какво казват клиентите, пазаруващи във видинските магазини - гаранция за качество ли са въведените стандарти?

"Рядко купувам колбаси, а за тези "Стара планина" не си спомням от кога не съм ги виждал... За мен това са фалшиви продукти... Гледам продуктите да са стандартизирани и ги предпочитам ... Не мисля, че "Стара планина" са чак толкова качествени" - казаха видинчани.

"Здравословно" беше любимата дума на тогавашния министър на земеделието и храните Мирослав Найденов, който редовно обясняваше с нея скока в цените на продуктите от първа необходимост. Той днес е председател на Съюза за стопанска инициатива. Потърсихме неговия коментар по темата.

"Тази идея се роди от носталгията по загубеното през годините. Тогава си спомням, че се споразумяхме с браншовите организации и производителите да се произвежда и стандартизирана храна. Противно на първоначалните ни очаквания се получи дори феномен - отново се появиха опашки пред някои хранителни магазини и хората искаха да си купят качествени храни. Проблемът, обаче, остава ниската покупателна способност на населението. Ние се опитахме да наложим въпросните стандарти и в детските градини и други заведения, но по този начин утежнихме бюджетите на общините и тази практика не се запази до днес. Върнаха се продуктите "ментета" и за съжаление след това плащаме разликата в лекарства"
- каза Мирослав Найденов. За няколко месеца Министерството на земеделието и храните, тогава, успя да създаде стандарти за три основни храни. Първо беше въведен стандартът "Стара планина" за месните, а след него - държавен стандарт за млечните продукти, и накрая- за три вида хляб.

Може ли въвеждането на един стандарт да промени отношението на масовия потребител към качеството на храните и културата на хранене на българина? Изпълнителният директор на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов е оптимист и смята, че хората вече са усетили разликата между стандартизирана и "нормална" храна.

"Винаги високо сме оценявали подобни инициативи, защото те дават повече възможности за избор на потребителите. По- високите цени пък обаче ги правят недостъпни за повечето потребители и това ще ги отстрани от пазара. Успехът на киселото мляко е безспорен и мисля, че хората го оценяват. Не мисля, че държавата трябва да се занимава с подобни инициативи - по- скоро това е работа за различни организации. Аз лично имам доверие в тези стандарти и се надявам, че скоро те отново ще се развият, защото това може да бъде само от полза за потребителите"
- каза Богомил Николов.

Колко са предприятията, които са стандартизирани на територията на Видинска област и какво се случи със стандарт "Стара планина"? Това попитахме д-р Цветелина Найденова, старши инспектор в отдел "Контрол но храните" към Областна дирекция по безопасност на храните- Видин.

"На територията на Областна дирекция по безопасност на храните във Видин има две работещи предприятия, които предлагат стандартизирани хранителни продукти - това са една мелница и едно млекопреработващо предприятие"
- беше отговорът на д-р Найденова.

Същевременно българинът продължава да харчи най-много за храна от всички европейци, а именно- 1/3 от заплатата, сочат данните на Националния статистически институт. Като основна причина за това се посочват ниските доходи на населението.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45