Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автомобилите с десен волан - да бъдат ли забранени у нас

2
Снимка: Уикипедия

През последните години в страната ни се повишава вносът на автомобили, втора ръка с десен волан внос от Великобритания. Цените на употребявани коли в Англия са два-три пъти по ниски отколкото в другите страни членки на Европейския съюз. Създава ли проблеми, обаче това по нашите пътища ? Стефан Николов от Видин шофира автомобил с десен волан от шест години. С него разговаря Гергана Панова. "Получих оферта от дъщеря ми, която живееше в Лондон. Беше ми проблем около два три дни докато свикна. Аз съм дългогодишен шофьор, но внимавам при изпреварване. Според мен всичко си зависи от човека, който сяда зад волана, а не от колата." - сподели Стефан Николов.

Мнозина смятат, че могат да си купят автомобил с десен волан и тук да го прехвърлят отляво. В Англия има специализирани фирми, които само за един ден могат да трансформират возилото. Сменят се дори фаровете и страничните огледала. В България обикновено смяната на волана и педалите отнема повече време. Попитахме Ани Ванков, собственик на автосервиз и амтомобилен състезател от Видин какво представлява тази процедура и има ли клиенти за нея в крайдунавския град. "Смяната на волана не е много лесна процедура. Трябва да имате и друг автомобил, от който да се свалят частите. При това положение става бързо - за ден два. Шофирането с десен волан крие немалко рискове при движение по нашите пътища." - смята Ани Ванков. Колите с десен волан в страната имат своите противници. Най- върлият от тях е бившия депутат от "Атака" Ваньо Хърков. През 2007 г. той преживя инцидент за който бе виновен камион с десен волан. Хърков настоява да се забранят колите с десен волан по българските пътища и предизвика публичен дебат в Интернет. Атанас Тодоров, който е шеф на Асоциацията на вносителите на автомобили също е против возилата с десен волан. Той смята, че водачите на тези автомобили трябва да преминават допълнителни курсове при автоинструктори. За колите нов внос пък задължително трябва да се мести кормилото. Депутатът Георги Кадиев също настоява да се забрани регистрацията на автомобили с десен волан у нас.

Според някои при кола с десен волан трябва да караш с навигатор, за да можеш да изпревариш. Някой трябва от ляво да ти каже дали е чисто и дали няма насреща движещи се автомобили. Да изпревариш голям камион с ремарке без навигатор е невъзможно. Потърсихме за коментар и шофьор на такси във Видин. Илиян Ангелов е дългогодишен професионалист и сподели, че едно от задължителните условия един автомобил да бъде превърнат в таксиметров такъв е да е с нормален волан. Автоинструкторът от Видин Георги Борисов предложи интересен вариант за разрешаване на проблема. "Моето предложение е компромисно. Предлагам при внос на автомобил с десен волан веднага да се прехвърли волана от лявата страна и колото до се регистрира като нормална такава. Така ще може и бизнеса да върви и няма да има проблеми на пътното платно."

Има ли разлика в цената при задължителната автомобилна застраховка "Гражданска отговорност" при автомобилите с ляв и с десен волан. Сътрудникът ни Жоро Александров се срещна и разговаря с Владислава Лакова, застраховател от Враца. "При тези автомобили се отчита като допълнителен риск проблема с изпреварването и всички застрахователи следва да се съобразят с това." - така коментира особеностите на застраховането на автомобилите с десен волан Владислава Лакова. Разговаряхме и с международен шофьор който често пътува и в Обединеното кралство за това какво е усещането да караш МПС с ляв волан в лявата пътна лента. "Правилникът трябва де се спазва във всяка една държава. Шофьорите на острова са толерантни, когато видят, че не си англичанин и дават предимство. Шофьорът обаче е длъжен да спазва правилника и да бъде внимателен, в която и страна да шофира." - сподели Генади Георгиев. Това което се случва в България не е непознато за Европа. В Страните от Европейския съюз шофирането на автомобил с десен волан не е забранено. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45