Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да отпадне отработването на почивните дни?!

Снимка: Радио ВИДИН

В "Посоките на делника" говорим трябва ли да отпадне отработването на почивните дни. Гледната точка е на социолози, предприемачи и депутати. Мненията на видинчани събрахме в анкета, която направи Пламен Коцев.

Преди дни излезе и едно проучване, в което участниците казват, че почивните дни не трябва да се отработват, защото хората не са продуктивни през уикенда. Това смятат 68%. 18 на сто от анкетираните смятат, че почивните дни не трябва да се отработват, но сливанията на празници да останат. 11% от гласувалите искат отработване на почивните дни, тъй като работата трябва да се навакса и все пак са почивали. Само 2% от анкетираните са гласували, че е важно да се отработват почивни дни, в противен случай ще бъде засегнат вътрешния туризъм в страната.

Видинчани са раздвоени между: "Добре е почивните дни да се отработват." и "Безмислено е да се отработват, това е само отбиване на номер."

По думите на Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд", това с отработването на почивните дни е чувствителна тема:

"От една страна, когато работиш в събота имаш само един почивен ден и няма как да се очаква, че през останалите дни ще бъдеш наистина продуктивен. От друга страна пък, ако не се правят тези мостове с някакви почивни дни, хората няма да имат тази възможност да отидат не само в страната, но и в чужбина."


Според Красимир Кирилов, предприемач и председател на Видинската търговско-промишлена палата, "проблемът е не толкова дали трябва да се обработват, а дали трябва да се сливат дните около празниците. Има такава практика в Европейския съюз, която казва, че в крайна сметка работодателят е този, който трябва да прецени дали трябва да се слива или не. Празникът е празник, когато той се падне в четвъртък, нормално всички трябва да празнуваме. Оттук натам петък е ден, в който работодателят може да прецени дали да пусне хората или не. Другата практика е, че в такива дни правителството в началото на годината обявява кои дни могат или не могат да бъдат сливани и тогава, ако работник поиска отпуск не може да му бъде отказан. Това според мен е абсолютно практично и най-доброто решение, не сме го измислили ние, хората са го въвели, явно работи."

Гледната точка на народния представител от видинския регион Иван Иванов е, че "отработването на почивните дни касае предимно бизнеса и държавната администрация. В тези дни, които се отработват, голяма част от администрацията не уплътнява пълноценно отработвания ден. Това от своя страна дава един половинчат ефект. Сливането на почивните дни трябва да отпадне като практика. Време е парламентът да приеме специален закон за празничните дни и това е коментирано. Преди това обаче трябва да се направи един анализ съвместно с работодатели, синдикати, за да може да се стигне до един наистина разумен вариант."

Така или иначе, до момента няма предложение, което да срещне единодушна подкрепа както сред работодателите, така и сред работещите. Пък и както изглежда никой не напира чак толкова да намери решение.

Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00