Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит празник, докторе!

2
Снимка: БГНЕС

На 19 октомври почитаме паметта на всебългарския небесен покровител - преподобни Йоан Рилски Чудотворец и отбелязваме Деня на българския лекар. Той се чества от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Св. Иван Рилски.  

На фона на празника ви срещаме с една млада лекарка от видинската болница "Света Петка" -  педиатъра д-р Петя Георгиева. Тя е завършила университета в Крайова и работи в лечебното заведение от 2014 година. Между две натоварени дежурства разговаряме с нея за избора и предизвикателството да бъдеш лекар.

Д-р Петя Георгиева, педиатър в МБАЛ"Харесва ми още от дете да помагам на хората. Беше ми мечта. Трудно беше, но стъпка по стъпка успях. Предпочетох да се върна във Видин заради семейството ми. Професията не ми е трудна, защото ми харесва. Е, има и трудности, но се преодоляват. Колегите много ми помагат и ме приеха добре в колектива. Лекарската професия е предизвикателство. Хората ни гледат с надежда и очакват да им помогнем. Сега има много болни дечица и ни е много натоварено. Избрах педиатрията, защото искам да лекувам деца. Преминах много модули, но се спрях на нея. Натоварена е лекарската професия, но намирам и време за забавления. Специализант съм в момента. Почти всички мои колеги заминаха в чужбина. Още не съм решила, като завърша специализацията дали ще замина. Заминават заради по-високото заплащане. В нашата работа "жертвите" са хората от семейството, защото остават на заден план. Пожелавам на моите колеги да бъдем добри и да помагаме на хората."

През 2014 година, освен д-р Георгиева, във видинската болница са постъпили още само 4 млади лекари - 1 в ортопедията, 1  пулмологично отделение и двама в реанимация. Средната възраст на лекарите е 55 години.

Всички знаем, че да си лекар е много отговорно и хуманно занимание, а лекарите най-добре знаят колко тежка е професията.
 
"Надяваме се нещата при нас, лекарите да се подобрят. Има надежда. Искаме по-високи заплати и по-нормални условия за работа. Трябва да има цели. Ако няма цели,  то няма да има прогрес. На колегите пожелавам да бъдат здрави, семейно щастие и да не забравяме в тези тежки години, че трябва преди всичко да бъдем хора", споделя за Радио ВИДИН опитния педиатър д-р Олга Буданова.

По повод празника на лекарите потърсихме мнението на видинчани "Какъв трябва да е лекарят?":

"Лекарите трябва да са добри. Да посрещат учтиво хората и учтиво да ги изпращат. Пожелавам им здраве и успех в работата...Лекарите трябва да бъдат търпеливи най-вече. С тая здравна реформа освен търпение друго не им пожелавам. Здраве, успехи и търпение им пожелавам...Лекарите нека бъдат лекари. Дали са Хипократова клетва и нека я спазват... Добрият лекар трябва да е добър професионалист, да е съпричастен към своите пациенти и отговорен. Пожелавам им да останат в България. Ние всички знаем, че имат трудности, но нека проявят търпение... Добри лекари? Останаха ли такива тук... Добрият лекар трябва да е преди всичко човек. Пожелавам им успехи и по-високи заплати, отговарящи на това, което правят..."

Екипът на Радио Видин честити празника на всички български лекари! Пожелаваме Ви здраве, щастие и много професионални успехи! Надяваме се, че съвсем скоро и в България вашето съсловие ще получи нужния респект и уважение от страна на обществото и на управляващите. Надяваме се, че съвсем скоро ще е престижно да се работи като лекар в България и младите медици няма да мечтаят за кариера отвъд граница. Още веднъж, честит празник и бъдете горди, че сте избрали най-хуманната професия!

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00