Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ще внасяме и какво ще получаваме догодина

Снимка: Радио Видин

Какво да очакваме от новата 2017-а и ще бъдем ли излъгани, че вървим в правилната посока? В края на тази календарна година отново е време за равносметки и поглед напред. 

Какво още ще ни донесе новоприетият Бюджет`2017? Както винаги видинчани бяха категорични в преценките си и коментираха новата "пица 2017-та", която очаква всички българи. 

"Не мисля, че ще е чак постна, но не е достатъчно това. Всички ние се интересуваме и тайно се надяваме, че ще има повече парички за пенсии. За съжаление, тази държава е богата за едни, но много бедна за други ... Частниците не се интересуват от минималната заплата- в тях е ножът и те решават" - казаха видинчани по темата.

Пламен Георгиев, НОИ- Видин"От 1 януари минималната заплата ще бъде увеличена на 460 лв., а минималната пенсия се увеличава с 4 лв. от юни и става 165.25 лв. Останалите ще се индексират с 2.4%. През следващата година осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ за трета категория труд се увеличава с 1 процентен пункт до 18,8% за родените преди 1 януари 1960 г. и до 13,8% за родените след 31 декември 1960 г." - това каза Пламен Георгиев, служител отдел "Пенсии" към видинското териториално поделение на Националния осигурителен институт. Увеличение с 20 процентни пункта се предвижда за пенсионната вноска на служителите от системата на сигурността - до 60,8% за родените преди 1 януари 1960 г. и до 55,8% за родените след 31 декември 1959 г. Тези вноски обаче се плащат от държавата и това е отразено и с корекции в законопроекта за Държавния бюджет. По план-сметката на МВР за следващата година са предвидени 108 млн. лв. по това перо.


Увеличението на минималната работна заплата от 420 на 460 лева влиза в сила от 1 януари 2017 г. Как ще се осигуряваме обаче - това попитахме Милена Борисова, служител на Националната агенция за приходите във Видин. 

"През 2017 г. минималните месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемия им доход за 2015 г. като самоосигуряващи се лица, ще бъдат съответно до 5 400 лв. - 460 лв., от 5 400,01 лв. до 6 500 лв. - 500 лв., от 6 500,01 лв. до 7 500 лв. - 550 лв. и над 7 500 лв. - 600 лв."


Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители остава 300 лв. Максималният месечен размер на осигурителния доход също остава без промяна-  2 600 лв. Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2015 г., както и за започналите дейност през 2016 г. и 2017 г. остава 460 лв. Запазва се и размерът на здравноосигурителната вноска на нивото от 2016 г. - 8 на сто, а също и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица - 2 600 лв. за целия период. Еднократната помощ при смърт на осигурено лице за 2017 г. ще бъде 540 лв., решиха още депутатите. Народните представители също взеха решение да увеличат заплатите на учителите с около 8% от началото на новата година. По отношение на детските добавки и месечната помощ за отглеждане на дете, по 37 лева месечна добавка за деца ще получават домакинствата, чийто доход на член от семейството не превишава 400 лева. Семействата с две и три деца ще получават съответно по 85 и 130 лева. Месечната помощ за отглеждане на дете с увреждания между 50 и 70% ще бъде 350 лева, а с увеличаване на степента на увреждането държавната подкрепа също ще се увеличава.


Застрахователните компании също бележат ръст по отношение на желаещите да застраховат най- вече своето имущество. "Забелязва се в последно време, че освен задължителните застраховки, които са такива по закон има ръст и на доброволните застраховки. Още по- добре е, че има ръст и на имуществените застраховки, касаещи жилищни сгради на видинчани. Цената не достатъчна, но тя се определя от пазара. Ако искаш да си в играта трябва да намериш своя ресор." - сподели Христо Байрактаров, управител на видинския клон на голяма застрахователна компания. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00