Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ще внасяме и какво ще получаваме догодина

Снимка: Радио Видин

Какво да очакваме от новата 2017-а и ще бъдем ли излъгани, че вървим в правилната посока? В края на тази календарна година отново е време за равносметки и поглед напред. 

Какво още ще ни донесе новоприетият Бюджет`2017? Както винаги видинчани бяха категорични в преценките си и коментираха новата "пица 2017-та", която очаква всички българи. 

"Не мисля, че ще е чак постна, но не е достатъчно това. Всички ние се интересуваме и тайно се надяваме, че ще има повече парички за пенсии. За съжаление, тази държава е богата за едни, но много бедна за други ... Частниците не се интересуват от минималната заплата- в тях е ножът и те решават" - казаха видинчани по темата.

Пламен Георгиев, НОИ- Видин"От 1 януари минималната заплата ще бъде увеличена на 460 лв., а минималната пенсия се увеличава с 4 лв. от юни и става 165.25 лв. Останалите ще се индексират с 2.4%. През следващата година осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ за трета категория труд се увеличава с 1 процентен пункт до 18,8% за родените преди 1 януари 1960 г. и до 13,8% за родените след 31 декември 1960 г." - това каза Пламен Георгиев, служител отдел "Пенсии" към видинското териториално поделение на Националния осигурителен институт. Увеличение с 20 процентни пункта се предвижда за пенсионната вноска на служителите от системата на сигурността - до 60,8% за родените преди 1 януари 1960 г. и до 55,8% за родените след 31 декември 1959 г. Тези вноски обаче се плащат от държавата и това е отразено и с корекции в законопроекта за Държавния бюджет. По план-сметката на МВР за следващата година са предвидени 108 млн. лв. по това перо.


Увеличението на минималната работна заплата от 420 на 460 лева влиза в сила от 1 януари 2017 г. Как ще се осигуряваме обаче - това попитахме Милена Борисова, служител на Националната агенция за приходите във Видин. 

"През 2017 г. минималните месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемия им доход за 2015 г. като самоосигуряващи се лица, ще бъдат съответно до 5 400 лв. - 460 лв., от 5 400,01 лв. до 6 500 лв. - 500 лв., от 6 500,01 лв. до 7 500 лв. - 550 лв. и над 7 500 лв. - 600 лв."


Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители остава 300 лв. Максималният месечен размер на осигурителния доход също остава без промяна-  2 600 лв. Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2015 г., както и за започналите дейност през 2016 г. и 2017 г. остава 460 лв. Запазва се и размерът на здравноосигурителната вноска на нивото от 2016 г. - 8 на сто, а също и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица - 2 600 лв. за целия период. Еднократната помощ при смърт на осигурено лице за 2017 г. ще бъде 540 лв., решиха още депутатите. Народните представители също взеха решение да увеличат заплатите на учителите с около 8% от началото на новата година. По отношение на детските добавки и месечната помощ за отглеждане на дете, по 37 лева месечна добавка за деца ще получават домакинствата, чийто доход на член от семейството не превишава 400 лева. Семействата с две и три деца ще получават съответно по 85 и 130 лева. Месечната помощ за отглеждане на дете с увреждания между 50 и 70% ще бъде 350 лева, а с увеличаване на степента на увреждането държавната подкрепа също ще се увеличава.


Застрахователните компании също бележат ръст по отношение на желаещите да застраховат най- вече своето имущество. "Забелязва се в последно време, че освен задължителните застраховки, които са такива по закон има ръст и на доброволните застраховки. Още по- добре е, че има ръст и на имуществените застраховки, касаещи жилищни сгради на видинчани. Цената не достатъчна, но тя се определя от пазара. Ако искаш да си в играта трябва да намериш своя ресор." - сподели Христо Байрактаров, управител на видинския клон на голяма застрахователна компания. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45