Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закриването на училища във Видин- неизбежна необходимост или най-лесното решение?

Предложение за сливане на видинските училища "Христо Ботев" и "Отец Паисий" ще бъде разгледано, и най-вероятно- прието, на предстоящото заседание на Общинския съвет, което ще се състои следващата седмица- на 1 февруари. Така училище "Христо Ботев", което е с 40-годишни традиции и огромна база, ще остане в историята. Работата по оптимизация на училищната мрежа във Видин започна в средата на миналата година, когато бе създадена и експертна комисия, която изготви Общинските стратегия и програма за оптимизация на училищната мрежа.

Трудно развиващата се икономика и високата безработица в региона водят до обедняване на населението и трайна тенденция на обезлюдяване. Тези процеси, както и демографското застаряване, засягат пряко областния център Видин, се казва в мотивите към предложението. Отчетено е, че в последните пет години все по-малко деца се раждат и остават да живеят в община Видин. През 2010 година родените и регистрирани по настоящ адрес във Видин деца са били 514, докато през 2015-а те са едва 372, а броят на всички ученици през последните пет години е намалял с 557- от 5899 през 2010 до 5342-ма през 2015 година. Именно заради тези негативни тенденции изкуственото поддържане на относително голям брой училища- общо 13 общински и 4 държавни в община Видин, води до неефективност на разходите и допълнително забавя процеса на инвестиране в повишаване на качеството на образованието, обясняват авторите на предложението.

През настоящата учебна година в училище "Христо Ботев" учат едва 74 деца в 7 паралелки, въпреки че ежедневно се превозват ученици от селата Генерал Мариново, Дружба, Каленик, Новоселци и Пешаково. В Основно училище "Отец Паисий" броят на учениците е 126, разпределени в 8 паралелки, част от тях- маломерни. След като бъде взето решението, ще се кандидатства за около 400 000 лева от Националната програма за оптимизация на училищната мрежа, с които ще бъде извършен ремонт и ще се закупи оборудване за приемащото училище. Според директорите на двете засегнати училища тази крайна мярка дори е закъсняла, остава обаче проблемът с педагогическия персонал, който ще загуби работата си.

Какво ще се случи със сградата на учебното заведение, което предстои да бъде закрито, и с учителите, които работят там, обясни заместник-кметът на Община Видин Венци Пасков:

"Община Видин има визия за сградата, за да не пустее и да не се разрушава. Идеята е да я предоставим на Русенския университет, който има намерение да разкрие филиал във Видин и да приема по около 120 студенти на година. Ако това не се случи, имаме идея за разкриване на комплекс с услуги в социалната сфера. 11 души е персоналът на училището, от които 7 са педагогическите кадри. Преговаряме с Регионалното управление на образованието да се търсят варианти за учителите."

Процесът, за съжаление, няма да спре дотук, отчитат от Общината. Следващото закрито училище вероятно ще е "Климент Охридски". В него в момента учат достатъчно за капацитета на сградата ученици- около 120, но ако броят им намалее следващата учебна година, ще се наложи отново преструктуриране. Вече се мисли и за това- големите видински училища, в които учат по около 800-900 ученици, да ползват по две сгради, защото скоро ще бъде задължително учебният процес да е едносменен.

Защо новината за закриване на училище, като че ли не предизвика особен интерес и обществена реакция във Видин?

Имаше ли дебати около това решение, попитахме Мариета Георгиева, член на Постоянната комисия по образование към Общинския съвет и директор на видинска гимназия:

"Да има промени в структурата на образователната мрежа във Видин категорично е наложително- нещата не могат да продължават така и вървят в тази посока вече доста години, и доста години нямаше воля, смелост, отговорност да се вземе решение, да се демонстрира общинска политика в тази сфера. За мое учудване това решение беше взето без особени коментари, противоречия, обществени вълнения. Вероятно причината за това е, че вече фактите са толкова красноречиви, че не подлежат на особени съмнения. Проблемът е, че стигнахме дотук и позволихме това нещо да се случи по този начин. Тъжното е, че демографският проблем в града, социалният състав, нивото на общественото мнение, на обществената активност, са паднали до такова критично положение, че дори не може да се получи и реакция. Тъжното е, че ситуацията ще става все по-зле и по-зле..."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45