Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международно изследване: Българските юноши са сред най-тормозените в училище

Страната ни е сред първите десет държави по индикатора "училищен тормоз", показва международното изследване "Поведение и здраве при деца в училищна възраст - 2013/2014 година". 

"Проучването обхваща 43 държави от Европа, както и САЩ и Канада. В България е било извършено сред 4 796 ученици от 5-и,7-и и 9-и клас в 163 училища"- каза за Радио ВИДИН доц. Лидия Василева от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките и допълни:

"Изследването обхваща български юноши на възраст 11, 13 и 15 години и те заемат едно от първите места по тормозени в училище жертви, а при сбиванията сме на трето място след Армения и Албания. Момчетата много по- често участват в сбивания, като това се случва поне три пъти в годината." 

Стряскащата статистика показва, че най-тормозени са децата на 11-годишна възраст, каквато е и възрастта на починалото след инцидент момиче в София. Агресията е поведение, което води до посегателство върху личността на другия. Тормоз е всяка форма на агресия, която е системна и повтаряща се във времето. Той цели доминиране над другия и подронване на самочувствието и свободната му воля. Агресията и тормозът може да се изразяват чрез физически или психологически въздействия.

"През последното десетилетие насилието сред тийнейджърите се е увеличило двадесет пъти. Всяко второ дете на възраст между 10 и 16 години е преживяло по един или друг начин акт на насилие. Всяко пето насилствено криминално деяние се извършва от деца или с участие на деца. Все по- често децата извършват престъпления" - каза още Лидия Василева. Според нея рисковите поведения са в основата на тормоза.

Всеки един случай на агресивно поведение е индивидуален, но някои от най-честите причини се коренят в незадоволените потребности от обич, сигурност, страхове с различен характер, тревожност, търсене на внимание или липса на социален опит. 

Ролята на семейството е най-важна. Но в образователната ни система работят специалисти, които могат да въздействат там, където родителите не са успели да се справят. В семействата често агресията е начин на реагиране. Медиите и интернет, а дори и детските предавания все по-често толерират агресията. На детските площадки децата също са свидетели на агресия и тормоз. Какво отключва агресията в децата, това попитахме психолога Катя Райчева

"В основата си агресията е енергия и ако децата не се научат да я канализират, тя избива в агресия. Целта е тази енергия да се използва правилно в спорт, изкуство или нещо друго. Трябва да изпитваме удовлетворение от това, което правим. Децата са като кибрит и бързо се палят" - каза Катя Райчева

В нашата култура често прибягваме до разрешение на проблема тогава, когато той е ескалирал. В кабинета на училищните психолози учениците попадат едва след като са проявили агресията си и последствията от това са налице. Най- добрият вариант на превенция е, когато по проблема за агресията и тормоза в училище започва да се работи още от първи клас, като се обхванат най- малките ученици. Освен агресията в училищната "мода" навлизат и игри на задушаване в междучасието, за да се докарат учениците до състояние на еуфория и халюцинации. "На седмото небе" се казва тази опасна игра. Красимир Каменов направи анкета сред видински ученици за агресията и опасните игри. 

"Според мен няма агресия между нас. За да се появи агресия, трябва да има спор помежду ни. Винаги от игра може да стане голяма пакост" - казаха видинските ученици.


Родител разказа пред Красимир Каменов за инцидент с дете от видинско училище, за щастие завършил без сериозни последствия за детето. 

Преди дни от Министерството на образованието заявиха, че ще инструктират учителите как да постъпят в случай на инцидент с ученик. Това съобщи министър Николай Денков след среща с представители на Националното сдружение на общините. Поводът е ясен- инцидентът в столичното 52-ро училище, при който почина 11-годишно момиче след спречкване със съученик. Според идеята на Министерството при инцидент учителите трябва веднага да се обадят на медицинското лице в училището, а при липса на медик - на личния лекар на детето. Решението как да се действа трябва да бъде взето от медицинското лице, а не отговорността да пада върху учителя. 

В момента в българските близо 2 500 училища работят 690 медицински специалисти и 390 психолози. Примерите на агресивно поведение не са малко, но те не винаги стигат до публичното пространство. Изводите от това веднага се свързват с работата на училището, съответно с работата на учителите. А истината е, че учебното заведение не може да бъде оазис сред едно общество, което губи себе си чрез изключителната материализация, комерсиализация и тотална промяна на ценностната система повече от 25 години. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27