Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летни занимания през ваканцията в читалището

Снимка: Радио ВИДИН

Занимания по интереси предлагат читалища в региона за децата по време на лятната ваканция.

"Лято в библиотеката" започва от понеделник читалище "Просвета- 1937" във видинското село Кутово. До началото на септември всички деца от селото ще могат да посещават занимания по интереси.

"За поредна година, мине ли първи 1 юли, започва библиотеката. Правим различни мероприятия, свързани с четене, кинопрожекция на любими детски филми, хоротека, правим също и "Болница за книги", рисуване с тебешир във фоайето на читалището. Играли сме на "Обущар и обувка", на "Шарен Чочо". Рождени дни празнуват тук в читалището децата. Такива занимания измисляме, за да има интерес, да могат децата да присъстват. Работата с деца винаги ни носи голямо удоволствие", каза Татяна Любенова- библиотекар в читалището.

Групите по интереси водят Татяна Любенова и Румяна Костадинова- секретар на читалището.

"Започваме първо с "Болница за книги"- да ни помогнат да облепим старите и изпокъсани книжки, да сложим паднали сигнатурни кръгчета , датници. След това много обичат да рисуват. Колежката от компютъра им изкарва рисунки, които те оцветяват. Интересно занимание е велопоходът- с книжки отиваме сред природата, на Дунава. Стараем се по всякакъв начин да направим по- интересен летния сезон, когато са при баба и при дядо на село. Имаме дечица от Пловдив, от Велико Търново, от Бургас, Благоевград, от различни места идват дечицата", каза Румяна Костадинова.

СнимкаВ читалището в Кутово се срещат дечицата от селото с деца от града, които през лятото предпочитат да са си на село. Заниманията в читалището са обикновено сутрин, преди да започнат горещините.

"Много се радвам и мога да го кажа съвсем отговорно, че сме от малкото читалища, които лятото сме ангажирали и събирали всички дечица тук. Децата много се радват. Хората много са доволни, защото децата се събират и се запознават с хубави неща. Това дойде по идея на жените, които работят тук. В нашите села, независимо, че са големи, навремето били по брой жители, сега читалището е единствената институция в селото, която освен с художествена самодейност, с която се занимава, е и това събиране на децата", допълни Юлия Цветкова- председател на читалищното настоятелство.

СнимкаЛора Топалова е на 9 години, живее във Велико Търново. Всяко лято е на гости при баба и дядо в село Кутово. Помага в кухнята на баба. Посещава заниманията в читалището и казва, че ѝ харесват всички:

"На мен ми е много хубаво да седя при баба и дядо. Тук може да нямам чак толкова приятели, но пък имам повече свобода."

Аделина Георгиева живее във Видин. Всяка лятна ваканция си идва на село. Прекарва дните в срещи с приятели, помага и на баба си в кухнята:

"Излизам с приятели и ходя, където искам. Най- любимото ми нещо, когато идвам в читалището е, когато идвам за репетициите. Нямам търпение това лято да научим нови хора."

Александър Нейчев живее в Кутово. На почти 9 години е и харесва всички игри, обича да чете:

"Прочетох "Том Сойер", сега чета "Приключенията на Лукчо."

Снимка: Читалище Фар- ПаволчеЧиталище "Фар- 1930" във врачанското село Паволче още от началото на юни отвори врати за летните занимания за децата. Това лято провеждат занимания в 9 секции- лятна читалня, приятели на здравето, танци, роден край, мода, ръкоделие, творческа работилница, компютри, млад готвач. С децата работят Мария Бошковска- секретар и библиотекар в читалището и Пенка Павлова от "Глобални библиотеки."

"За 17-а година при нас са тези занимания, като в началото започнахме само с лятна читалня и с ръкоделие. Постепенно се развиват секциите. За някои от заниманията имаме външни лектори, както е примерно за танците Генка Филипова- тя си е хореограф и се занимава с децата веднъж седмично. В началото, то всеки път има личен мотив, видях, че моята дъщеря не може да си зашие копче и реших да каня децата да идват при нас, това беше преди 17 години, да идват при нас, за да им показваме как се шие. След това видяхме, че децата нямат достатъчна екологична култура и започнахме "Приятели на здравето"- запознавахме децата с природата, водихме ги на излети. Сега към тази секция каним лектори от Младежкия Червен кръст", каза Мария Бошковска.

Снимка: Читалище Фар- ПаволчеДецата четат на открито, запознават се с творчеството на автори, които не са учили в училище. Любимите им занимания са в секция "млад готвач", където се учат да правят баници, сладолед, салати, да месят.

Калоян Владимиров е 9-годишен, от София е и сега през лятото е при баба и дядо в село Паволче. На село се чувства добре:

"Мама и тати ме пратиха тук, на село, с брат ми. Със желание идвам, на 14 септември ни взимат, защото аз трябва да съм на училище, а той на детска. Сега имаше едно занимание по танци. Танцувахме народни танци. Учат ни право хоро, ръченица, стари детски игри. В читалището ми харесва. Аз от тук си взимам и книжки."

Калоян Александров също е от София, на 8 години е и всяко лято е на село при баба и дядо. Помага в градината и много обича да ходи в библиотеката:

"Интересно е, много е приятно. По- обичам да ходя на село, защото ми е по- забавно, а в София нямам какво да правя. Сега прочетох "Български народни приказки" и "Писмата на един дакел" и почвам "Патиланци". Обичам да чета."

Летните занимания по интереси в читалището ще продължат до 1 септември.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20