Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За трудолюбивите и борбени хора в село Вълчек

7
Снимка: Радио Видин
Днес ви представяме малкото и закътано видинско село Вълчек, близо до общинския център Макреш. Толкова закътано, че и табелата при отклонението от главния път към населеното място едва се вижда, обрасла в храстите на банкета. До 1966 г. се е наричало Вълчак. През селището минава река Видбол. Днес жителите там не са много, застаряващо население, но с борбен дух, и трудолюбиви, както казват сами за себе си. Навремето Вълчек е било образцово село, спомня си бай Петър- Гечката. Разговаряме за селския бит, за управлението на държавата, за социалните помощи и за... мързела на младите.

"Тук навремето е имало 800 души, село за образец, кипеше труд, на 1-ви май всяко звено от ТКЗС-то печено агне изкарваше. И сега сме такива образцови, но сме много стари вече. Млади има, но не искат да се трудят. Аз съм на 89 години и съм дошъл на центъра да помагам в есенното почистване, а те- не щат, седят и кафета пият само. Не съм доволен от държавата, защо им дава помощи на тези?! Да ни наобикалят началниците искаме, по-често. Иначе кметът ни е добър и селото е добро, всичко имаме, къщи хубави, само хората намаляха. Във Вълчек сме трудолюбиви хора, цялото село", увериха ни местните жители.

СнимкаКметски наместник е Веселин Василев. Кмет е от няколко години и разказва как хората му се стопяват ден след ден. Проблем за селото му е обхватът на мобилните оператори, като покритие на мрежата има само една от компаниите, и то на отделни участъци. Недоволства от по-младите си съжители, които не желаят да работят. С идването на зимата питам и за снегопочистването- как ще се справят със снежните преспи и дали са имали проблеми през зимата.

"Maлко село с малко бенефициенти, не може чудеса да искаме да стават. Асфалтираме по малко, техниката започва да навлиза, само един оператор има обхват обаче. Ремонтирахме клуба на пенсионера, почистихме си преди зимата, проблемът със снегопочистването е решен още преди години- един от земеделските производители почиства. От фирмата за поддръжка на пътищата докарат пясък, аз им слагам на купчините колове. Да знаят като падне снегът, ако закъсат, къде да търсят пясък", обясни кметският наместник.

С него говорим и за имотите, интересът към които расте с годините. Къщи в селото имат англичани, двама братя- Винсънт и Дейвид, за които преди време Радио ВИДИН разказа. Ловци също са станали притежатели на имоти във Вълчек. Привлича ги красивата природа- гората, реката и чистият въздух.

СнимкаОплакванията на възрастните хора от селото са, че им обръщат малко внимание, а управниците рядко идват да видят как върви животът им. А за нерешените проблеми, разбира се, обвиняват кмета си. Който понякога трябва да изпълнява и ролята на Бърза помощ.

"С какъвто и проблем да дойдат, търсим решение веднага. Наскоро една жена беше паднала от втория етаж, костта ѝ се беше надробила, дадох ѝ аналгин и без да чакам линейка, я закарах в болницата. Иначе, да видите стаята на здравната служба как я направихме преди време...", разказва кметът.


 Първите сведения за селото датират от средата на 15-и век. В османски регистър от 1454 - 1455 г. откриваме това населено място под името "Вълчяк", само с едно домакинство данъкоплатци. През 18-и век се е формирало като населено място на важен път, свързващ град Видин с град Кула и днешна Република Сърбия. Предимно търговци са използвали хана на дядо Вълчо. Фигурира в регистрите на Княжество България като населено място от 1878 година. С указ на Министерския съвет от 1961 г. е преименувано от Вълчак на Вълчек.

Още за селото чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14