Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каменна Рикса - царското село

10
Снимка: Радио Видин
Село Каменна Рикса се намира на 10 км от общинския си център Георги Дамяново и на 25 км от областния център Монтана. Надморската му височина е 750 метра. Планинско село, с интересни хора и много история. Достъпът до него от главния път Е-79 се оказа истинско предизвикателство за екипа на Радио ВИДИН. Отсечката от около 8 км не е виждала ремонт десетилетия, осеян с кратери е лъкатушещият през гората път. Хората го определят като черен път, а връзката на селото с останалия свят е през съседните села до Монтана.

"То е ужас там, никой не минава по него. Казват, че по европрограма този път ще се оправи, защото като идват хора и минават за София, 50 км се съкращава пътят им. Но все не го правят. 5-6 години откакто са планирали да го правят, но управляващите насочват парите към по-важни според тях неща... Намаляват хората, намаляват животните. Преди години имаше 100 крави, сега само две и едно магаре...", разказаха жителите на селото.


Единственият магазин в Каменна Рикса задоволява напълно нуждите на населението. Имат редовен транспорт до областния град Монтана, каза местната магазинерка Катинка Иванова, която се оказа майка на кмета на селото, който обаче отсъстваше поради служебни ангажименти. Казва, че хората са предимно възрастни, живеят скромно според възможностите на малките си пенсии.

СнимкаВ пенсионерския клуб срещаме предходния кмет- Първан Първанов. Два мандата е бил наместник тук и знае как бавно животът се променя в селото, за съжаление, не към добро. По негово време, около 2008 година, жителите нарастват от 85 на 108.

"Тихо и спокойно село сме, няма престъпления. Хубаво е, чист въздух. Някога оттук Панайот Хитов и Левски са минавали. Намалява населението, но все още има живец у нас"
, казва бившият кмет.  

Каменна Рикса е царско село, за това говорят архивите, разказва чичо Благой от Пенсионерския клуб. Според него, името им произлиза от латинската дума "рекс", която значи крал, цар. Имало е чифлик на богаташ от албански или турски произход. Наскоро са открити и зловещи находки:

"Навръх селото, при изкопаване на камъни за варница, се натъкнали на кости от ръце със златни гривни. Легендата разказва, че там е убит и заровен турски паша, който много закачал селските моми, а после бил затрупан с камъни."
   
Паметна площа на Панайот Хитов, Каменна РиксаВ малкото село имат паметен знак за войводата Панайот Хитов. Открита е преди две години, когато върху стената на местното читалище е поставена плоча с изображение на героя. Идеята за паметната плоча дошла от местната родолюбка Ана Георгиева, разказа Пенка Крумова, секретар на НЧ "Просвета 1928":

"Гордеем се с тази паметна плоча. Искаме да поставим плоча и на родения в селото Богдан Илиев, летеца. Миналата година се навършиха 100 години от рождението му, но не успяхме да направим ремонт на сградата ни. Предстои ни юбилей на читалището, та ще обединим двете събития", обясни тя.

Гордост за Каменна Рикса е старинната църква "Успение Богородично", казва Георги Георгиев от църковното настоятелство, който заедно със съпругата си взима присърце идеята тя да бъде възстановена, да се иззида нова камбанария, и да придобие отново някогашния си облик. Сградата била съсипана от животновъди, които затваряли в нея животните.

"Прекарвахме икони от София чак. С наша помощ, с помощ от селото всичко се оправи. Ремонт вътре правиха, боядисаха. Имаше един ъгъл, ударен от мълния, поправиха го. Предстои да се прередят плочите, да няма свличане. Майсторите чакаме. Чакаме и за ремонта на камбанарията, спонсор има от селото"
, обясни Георги Георгиев.

Разказите за Каменна Рикса може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00