Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Стефановден- за традициите и изкуството

Днес Светата православна църква почита паметта на Свети Стефан. Според народните вярвания, Стефановден затваря цикъла на отминаващата година, за да отвори път на идната. В превод от старогръцки език Стефан означава "венец" и именно тази символика е една от основните причини празникът да се приема като венец на старата година и ден за равносметка. Като един от седемте ученици на Исус и един от първите, жертвали живота си в името на християнската вяра, Свети Стефан е наричан пръв мъченик или първомъченик. Той бил избран да разпространява и проповядва християнството в Палестина, поради което юдейските управници съзрели заплаха от нарастващия брой християни и направили всичко възможно, за да настроят хората от народа срещу богоизбрания дякон. Свети Стефан бил осъден на смърт от старейшините, поради клеветата на юдеите, че скверни Бога и Мойсеевия закон. Повече за живота и делото на светеца разказа свещеник Илия Симеонов, който служи в храмовете в Грамада и в село Слана бара. "Свети Архидякон Стефан е обвинен от еврейските началници, че е разпространител на християнската вяра. Те са вярвали, че след разпятието на нашия Спасител Иисус Христос, християнството ще бъде заличено, но това не се случва. Свети Стефан е убит мъченически с камъни пред стените на Йерусалим." - каза свещеник Илия Симеонов.

На последния църковен празник от годината около трапезата за пореден път се събира цялото семейство. "Стопанката на къщата става рано призори, за да приготви традиционните за Стефановден месни ястия - свинско с кисело зеле или месни зелеви сарми. На софрата присъстват още прясно изпечен обреден хляб и златиста баница. В миналото почитането на името е много важно. В нашия край името Стефан не е много популярно. Днес се ходи на гости на кумове и сватове- това е ден за ядене, пиене и празнуване." - разказа пред Красимир Каменов етнографът от видинския регионален исторически музей Десислава Божидарова. В някои краища на България се готви прясно заклана кокошка, за да е силна и богата новата година. По традиция, обичаите, които характеризират така наречените Мръсни дни, трябва да се спазват от Стефановден до Йордановден. През тези дни жените не трябва да перат, да метат или да мият косите си. Венчавките, кръщенетата и опелата също са забранени. Това е периодът, през който хората трябва да се пазят от злите сили и да не се излиза навън по тъмно, особено през нощта. На Стефановден младите семейства гостуват на своите родители, кумове или кръстници, за да им засвидетелстват необходимото уважение.
 
На Стефановден в "Посоките на делника" ви срещнахме с един човек, избрал изкуството за свой начин на живот и препитание. Той празнува именния си ден днес. Скулпторът Стефан Стефанов е директор на единственото у нас училище по каменоделство- това във врачанското село Кунино. Ръководи го от 12 години, а преди това е бил и преподавател в него. Той е и негов възпитаник. "Обичам изображението от 4-5 годишна възраст. Прекарвах с часове пред белите листа и по късно за почнах да се сдобивам с глина и да моделирам. Тогава не съзнавах, че ще се занимавам професионално с това изкуство, а просто изпитвах удоволствие от това, което правех. Днешните творци, според мен са улесни предвид някои спънки, които съществуваха преди време, но пък от друга съвременната младеж е по- потребителска, предвид настъпващата технокрация. Навремето между нас имаше една благородна конкуренция и по този начин се изграждахме като творци." Стефан Стефанов продължава образованието си в Академията за пластични изкуства и дизайн в град Харков, Украйна. Отличник на академията е, но се връща и работи в България и избира училището в село Кунино. "Аз съм оптимист, че изкуството може да промени света. Това ме крепи. Има моменти, които ми доказват че съм на правилен път. Има доста мои ученици, с които се гордея и днес, а винаги е приятно, когато учителят може да се гордее с учениците ... Съвременната техника може да е в помощ на творците, но едновременно с това тя е и убиец на всичко духовно и съзидателно и трябва мчного да се внимава с това. За мен празникът е работа и твърде често се случва да работя на Стефановден." - сподели на именния си ден скулптурът Стефан Стефанов. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45