Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се отрази българското европредседателство на живота у нас?!

Снимка: БТА
И какви са ползите за обикновените българи?! В "Посоките на делника" по Радио ВИДИН с коментар по темата- социологът Любен Добрев, журналистката Мариана Асенова и видинчани


Българското председателство на Съвета на Европейския съюз е едно от най-коментираните и мащабни събития, които ще се проведат в страната ни през 2018 г. Очаква се между 20 и 100 хил. души, от европейските лидери и министри, през работните групи на различни министерства и европейски институции, до семействата на тези хора да посетят България през шестте месеца от европредседателството. Всъщност от вчера, 1 януари, България встъпи в длъжността си на председател. 


По думите на социолога Любен Добрев, няма да има някакви сътресения:

"Това, което ни е поставено като задача, надявам се да бъде изпълнено, тъй като ние вчера от Прибалтика получихме един пакет със задачи, които трябва да продължим и след шест месеца този пакет от задачи трябва да дадем на една централно-европейска държава, която е в нашата тройка. Задачата ни е поне да се опитаме да не забавим това, което трябва да се свърши, т.е. да бъдем балансьор. И то зависи най-вече от дипломатическите умения на нашата администрация да не допусне рязка конфронтация или катаклизми в изпълнението на определени цели. Евентуално конкретни ползи може да има за определени отрасли, например ако решат да хранят гостите изцяло с българска продукция- за някой фермер, може би ще му купят малко повече месо или сирене по БДС- стандартите. А иначе какво да очакваме конкретно за обикновените хора?! Да не се надяваме на героизъм от страна на европредседателството, но всеки да изпълнява съвестно своите задължения- обичайте ближните си, уважавайте съседите си и колегите си, така се живее по-спокойно и по-лесно."


Темата за българското европредседателство коментира и журналистката Мариана Асенова: 

"Моите лични очаквания са свързани с това, което знам от работата си преди години, още когато България беше кандидат-член за този престижен клуб, наречен Европейски съюз. Всъщност евпропредседателството не означава в пряк смисъл задачи и решения, които България трябва да вземе или изпълнява, които имат някаква реална политическа тежест. По-скоро тук става дума за организационни и координационни действия, които нашата страна през съответните институции трябва да извърша в рамките на тези шест месеца. Не очаквам да се случат някакви чудеса, както във вътрешно-политически, така и във външно-политически план за България. По-скоро мисля, че има едни ключови поставени задачи, които имат смисъл и които са разпознати като важни и значими като например Западните Балкани. Друг наш приоритет, който ние сме обявили, ми се струва по-трудно изпълним от гледна точка на нашата посредническа роля. Например, бъдещето на Европа и младите хора в момент на такава бежанска криза, на нашите нерешени проблеми с ромското население ми се струва нереално да очакваме, че ще се стигне до някакъв успех. Сигурността и стабилността също е един много ключов въпрос, по който чудеса от храброст трябва да извършим, за да се стигне до някаква реална политическа следа."

 
По темата за българското европредседателство - мненията на видинчани събра Пламен Коцев: 

"Повечето от обикновените хора не се интересуват, но смятам, че ще има полза, вървим напред, оптимист съм... За пенсионерите няма да има никакво подобрение... Не смятам, че има големи очаквания, защото хората са разделени много и Европейският съюз си има едно наум. Това европредседателство ще мине като пролетна роса..."


Още за очакванията от българското европредседателство и как ще се отрази форумът на вътрешния живот у нас чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05