Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изхвърляме ли храна след празниците и повиши ли се хранителната ни култура

Снимка: Радио Видин

По традиция по време на коледните и новогодишни празници пируваме богато с приятели и семейство. Затова и често остава неизядена храна след празничната вечеря. Но какво да правим с останките от новогодишната трапеза? Един от вариантите е да се съберем отново и да доизядем това, което е останало от официалния повод. Ако това е непосилна задача, може просто да замразим храната, за да не я изхвърляме. Как постъпваме обаче всъщност?

Преди няколко месеца стана ясно, че около 700 000 тона храни се унищожават годишно в страната ни. Ако те се включат в употреба, в България няма да има гладни хора. Фондация "Българска хранителна банка" е институция, създадена с цел да спасява храна с изтекъл срок на годност или такава, произведена в по- големи количества. Разговаряхме с изпълнителния директор на организацията Цанка Миланова

"Статистиката ясно показва, че ние продължаваме да изхвърляме храна и до днес. Домакинствата притежават почти половината дял от изхвърлената храна. Всеки един от нас с начина си на хранене, пазаруване и потребяването на ресурса даваме пример за това. Храната е основен ресурс и ние трябва да приемем, че имаме нужда да направим промяна в хранителната си култура" - каза Цанка Миланова и допълни:

"Нашата институция прави именно това, тя е посредник в процеса на споделяне на храната, която за бизнеса вече е загуба, но има хора, които се нуждаят от нея. А голямото пазаруване по време на празниците е част от нашата народопсихология и по време на новогодишните празници тази народопсихология избуява." 

Служителите на Фондация "Българска хранителна банка" предстои да отпразнуват шестия рожден ден на институцията в края на този месец. 

"През изминалата 2017 година наблюдавахме промяната в Закона за ДДС и сме благодарни на Министерството на финансите, че прояви мъдрост и прие готвената промяна. Така данъкът добавена стойност върху дарените храни, с изтичащ срок на годност ще бъде премахнат и те влизат в хранителни банки, а не отиват директно на боклука. През 2018 година възнамеряваме да имаме по- активно присъствие и да създадем склад за храни и в Северозападна България. Знаем, че това е икономически по- изостанал регион и хората в него имат огромна нужда от точно такъв тип помощ" - каза още Цанка Миланова.


Потърсихме и търговец на хранителни продукти във Видин. Попитахме го как пазаруваха по празниците видинчани и има ли практика за даряване на хранителни продукти в неговата фирма, когато се появи излишък от такива, особено след празнични дни. Разговаряхме с Илко Йончев, собственик и управител на фирма, предлагаща пилешки продукти във Видин. 

"Видинчани пазаруват изключително по празниците, но като цяло потреблението е спаднало чувствително. В големите търговски вериги храната може и да не е толкова качествена, но е по- удобно да се пазарува и хората го предпочитат. Видинчани като цяло предпочитат продуктите, които са по- удобни за джоба им. Даряваме храна не само след празници, правим го целогодишно" - каза Илко Йончев.


Видинчани признават, че им се случва да изхвърлят хранителни продукти, особено след празниците, а причините за това са различни.

"Мисля, че ние сме генетично бедни и това ни кара да се презапасяваме с огромни количества храна. Колкото човек е по- богат, толкова повече той не се притеснява. По същия начин човешкият организъм трупа тлъстини и ние се чудим след това откъде са те... Разбира се, че ми се случва да изхвърлям храна, но няма как, това е общонационална черта- да пазаруваме като за последно... Много ядене, много готвене и много обичаи гледаме да спазим и храната ни идва в повече" - казаха жители на крайдунавския град. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45