В началото на миналата седмица реките във Видинско също повишиха обема си значително, вследствие на обилното снеготопене. При село Градец река Тополовец излезе от коритото си и наводни дворовете на крайните къщи. Нужни са адекватни трайни мерки мерки, каза пред Ани Цекова Галя Шапкарова, която е потърпевша:
"С едно малко моторче два дни изпомпвахме водата и се надявам нещата да се оправят. В началото, когато се заселихме тук преди години нямаше такива наводнения" - каза Галя Шапкарова.
В състояние ли сме да се противопоставим на това, което ни поднася майката природа и как можем да сме по- спокойни за имуществото си, и помага ли ни в този случай застраховката?
Засипани от реклами и отговорности, както и хиляди неща, за които мислим непрекъснато, застраховката на дома ни изглежда далечна стъпка, която винаги може да почака. Оказва се, че хората продължават да нямат култура на застраховане, затова всеки път, когато ни сполети бедствие, бързаме към застрахователите, за да проверим дали Общината или държавата няма да поеме разноските по нанесените щети. Вместо това собствениците на движимо и особено на недвижимо имущество е трябвало да се застраховат срещу бедствия - това разказа пред сътрудника ни Жоро Александров, Владислава Лакова, брокер на една от големите застрахователни компании във Враца:
"Цената на подобна застраховка е по- евтина например от задължителната застраховка на автомобила ни, но въпреки всичко хората все още нямат навика да застраховат имуществото си. В последно време, обаче в нашия регион като че ли все повече хора се интересуват от този вид застраховка. Не мога да кажа дали природните бедствия засилиха този интерес, но хората искат да застраховат своето имущество. Ако тази застраховка липсва хората не могат да очакват голямо обезщетение от държавата. Наплив от клиенти има след всяка природна стихия, но месец-два след нея хората забравят, че нещастието може да ги споходи, както се случи във Враца - два урагана минаха над града в рамките на около месец."
Каква е тенденцията във Видин от началото на годината и застраховат ли видинчани своето имущество? Разговаряхме с Христо Байрактаров, управител на видинския клон на голяма застрахователна компания у нас:
"Има повишение на интереса у видинчани към застраховане на имуществото им от началото на тази година. Мисля, че хората вече имат доверие към застрахователните компании и търсят все повече услугите им. В нашата компания непрекъснато предлагаме и промоционални пакети за този вид застраховки."
Видинчани изказаха разнопосочни мнения по отношение на застраховането на имуществото им. Някои са склонни да отпуснат пари за застрахователна полица, за да опазят домовете си, а други бяха категорични, че финансовото им положение не им позволява това да се случи.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..