Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е солидарност и има ли почва у нас?!

Снимка: Радио Видин
Международният ден на младежката солидарност- 24 април е приет с решение на Световната федерация на демократичната младеж. Първият фестивал е отпразнуван през 1957 година. Този ден е още една причина да се привлече вниманието на обществеността и медиите върху младежта.

По повод този ден в "Посоките на делника" питаме: Що е солидарност и има ли почва у нас? Гледните точки са няколко- на Радослав Георгиев от Сдружение „Активно общество“, Божидар Цветков от Български младежки форум, Красимир Богданов, народен представител и Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица.

"Погледнато от българската реалност, младите хора се чувстват малко неуверени. Тази неувереност идва от това, че не им се показва достатъчно добре възможностите, които те имат пред себе си. Може да се каже, че публичните органи декларират солидарност, но когато става въпрос за конкретни, реални мерки, те са много трудно постижими. Вина имат както самите млади хора, така и организации като нашата, защото наш дълг е ние да поставим тези проблеми пред обществото. Виждаме, че особено, когато става въпрос за публични органи на местно равнища, те вземат решения след като държавата е взела глобално решение по отношение на младежката политика. Неосъзнавайки проблемите на младите хора и невземайки адекватни решения, които да подобрят климата, както се казва, за тези млади хора на местно равнище, то те младите хора просто си тръгват. Или отиваме в една друга хипотеза, която е още по-страшна от тръгването, това е тоталната апатия у младите хора", е мнението на един от най-ярките представители на младежта във Видин- Радослав Георгиев, председател на Сдружение „Активно общество“.

Красимир Богданов е народен представител в 44-тото Народно събрание. Не са му чужди проблемите и тревогите на днешните младежи. Бил е заместник кмет на община Враца с ресор "Образование", патрон е на общинската Програма за патриотично възпитание. 

"Каквото и да се прави за младите хора, все още не е достатъчно, за съжаление, но с малки или по-големи стъпки може да се покаже сериозна помощ на младите хора. Активността на младите постепенно се възвръща. Минаха онези времена, когато младите хора почти бяха изключени от обществения живот и като позиция, и като мнение, ако щете и като политическа изява. Обикновено обичаме да казваме, че младите са апатични по отношение на политиката, но виждаме, че тяхната роля и значение се засилва. В крайна сметка то е много важно, тъй като утре те ще бъдат хората, които ще управляват страната, които ще управляват икономиката."


Според Божидар Цветков, председател на Български младежки форум, "и младежката солидарност, и отговорността на младите хора вече е все по-често факт и считам, че има много сериозна почва у нас. Има още какво да се желае и то се изразява в комуникацията и доверието. Но чрез солидарността, чрез взаимната отговорност и взаимопомощ можем да постигнем много повече, можем да бъдем много силни."  


По думите на Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица, "смисълът на това, което правим в общината, е основно свързан с това да създадем по-добро бъдеще на младите хора". В Берковица има Младежки общински съвет, създаден по инициатива на общинската администрация. Заместник кметът разказва и как успяват да привлекат вниманието на младите хора, да провокират тяхната инициативност, да са част от подобна младежка структура.

Още по темата за младежката солидарност чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05