Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъде ли намалена депутатската заплата

Снимка: БГНЕС

Може ли депутатската заплата от 3 540 лв. да се намали на 2 976 лв.? Това предложение за промени в правилника за Народното събрание внесоха от БСП в деловодството в парламента. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова обясни, че това е заплатата, с която е приключило предишното Народно събрание. Според нея възнаграждението трябва да бъде фиксирана сума, която да не се увеличава до края на определеното Народно събрание, колкото и да расте средното за страната. 

Изпълнимо ли е това предложение? Видинчани изказаха разнопосочни мнения към предлаганите промени и работата на депутатите в анкетата по темата: 

"В годините назад знам, че са замразявани депутатските заплати, но сега... Не знам дали това е най-важното за България... Дъвчем си едно и също, нищо няма да стане..."

В момента заплатите на депутатите, министрите и членове на държавни агенции се формират на базата на средната заплата за страната и растат с нейното покачване. 

"Тази промяна ще се отрази на още 19 органа в страната. Това е политическият и административен елит в страната, чиито заплати зависят от тези на депутатите" - каза Корнелия Нинова в интервю за БНР. Лидерът на социалистите добави, че застъпва тази теза много отдавна. Според нея съществува огромна пропаст между политическия елит в Европа и в България, и народите и тя се увеличава. 

"Ако искаме да променяме света, трябва да започнем от себе си. Смятам, че всяка привилегия, с която политиците сме обрасли, е стъпка към политическото ни самоубийство. Със собствените си действия увеличаваме неравенствата, вместо да се борим с тях. 400 000 българи работят на минимална заплата, увеличена с 50 лв., а депутатската- с 564 лв. 2/3 от българите работят под средната заплата, която се е увеличила със 120 лв., а за този период депутатската- с 564 лв." - подчерта Корнелия Нинова

От БСП предлагат още депутатите да почиват само на официално обявените в страната празници, както всички българи, без никакви извънредни отпуски. В предложението единствено се запазва лятната ваканция на парламента през август месец. 

Каква е позицията на управляващото мнозинство по направеното предложение? Потърсихме за коментар депутата от ГЕРБ Владимир Тошев

"Мисля, че в момент, когато БСП са в дълбока опозиция и държавата и правителството се справят много добре и с вътрешното, и с международното положение, това е една тема, която я изсмукаха от пръстите си и това, с извинение към слушателите ви, е една "претоплена манджа" ... Това е популизъм, който само разбунва обществото. Кой ще усети някаква практическа полза, ако бъдат замразени заплатите на депутатите - пенсионерите ли, здравеопазването или образованието" - каза Владимир Тошев.


Според депутата от БСП Филип Попов направените предложения не са нещо ново, защото още в началото на това Народно събрание е внесено решение за промяна в правилника, с искане да бъде запазена последната от предишното Народно събрание работна заплата на депутатите. В момента тя се актуализира на всеки три месеца и съответно расте. 

"Никъде в страната в бизнеса или в частната сфера, дори и в държавната не се актуализират на всеки три месеца заплатите, както се прави със заплатите на депутатите. Затова ние не смятаме, че е справедливо и сме солидарни с предложението на нашия лидер Корнелия Нинова ... По отношение на корупционната бариера аз не мисля, че разликата от приблизително 1 000 лева ще бъде някаква бариера. Ако един народен представител няма чувство за правов ред и морал, то най- вероятно ще участва в корупционна схема. Чувството за беззаконност и безсилие, за съжаление, е обхванало голяма част от българите" - каза Филип Попов.


В коментар по темата Иван Божинов от село Дондуково казва: 

"Няма човек, на който заплатата да му е достатъчна, но както се знае, заплатата е възнаграждение за положен качествен труд, нека депутатите вземат сегашните заплати, дори и по-големи. Но като гледам колко мизерно живеем и държавата се тресе от протести, много се съмнявам, че трудът им е качествен. Господа депутати, не вярвам в прераждането, изкарвам си прехраната с честен труд и не искам за вашите грешки и безхаберие да плащам аз и моите деца. Ако 1 човек произведе некачествен продукт, се санкционира от работодателя, а за вашите грешки плащаме ние и нашите деца."


Въпросното предложение се повтаря вече циклично. Така беше и в началото на това 44-то Народно събрание, коментира депутатът от "Обединени патриоти" Росен Живков

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45