Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мотивирани ли са учениците за работа през лятната ваканция

Снимка: Радио Видин

Лятото осезаемо наближава и с това емоциите от предстоящите ваканции и отпуски се засилват все повече. Някои вече мислят за море, други- за планина. Трети обаче предпочитат да не хабят напразно времето си, а да заработят някой и друг лев и да подпомогнат семейния си бюджет. 

Готови ли са младите хора да се включат в приключението, наречено "работа" или и това лято ще предпочетат финансовата подкрепа на своите родители, баби и дядовци - това попитахме ученици от Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин.

"Аз ще работя, защото парите ми трябват, за да продължа обучението си. Различно е да искаш пари от мама и тати постоянно и да си изкарваш твои лични пари. Ще работя във Франция, в ресторант и училището много ми помогна, за да знам вече какво правя и да науча една прекрасна професия. Знанията, които имаме, са на европейско ниво, защото ние учим по учебници, написани за всички и правилата са еднакви за всички. С първата заплата ще си купя нова кола... И миналото лято работих тук, във Видин, но сега ще работя във Варна и всичко вече съм уговорил. Фен съм на компютрите и непрекъснато си подновявам моя компютър" - казват  младите хора. 

Помага ли наученото в училище при търсенето на работа? Разговаряхме с Евлогия Манджукова, директор на видинската ПГ по туризъм "Михалаки Георгиев". 


"За нас е изключително удовлетворително, когато разберем, че учениците от нашата професионална гимназия осъзнават, че училището им дава една професия, която могат да упражняват още по време на обучението си не само като стажанти, а и като възможност за допълнителни доходи. Похвално е, че учениците се ориентират към труд. Много малка част вече разчитат само и единствено на финансовата помощ на своите родители. Училището полага големи усилия на учениците да се предоставят възможности за успешно полагане на стажа и да се срещнат лице в лице с бъдещите работодатели, и да преценят към какво да се ориентират. Възможностите наистина са много"- коментира Евлогия Манджукова и допълни: 


"Туристическият бранш в страната действително се задъхва при намирането на кадри за своите редици и смятам, че възпитаниците на видинската професионална гимназия по туризъм са готови да поемат тази отговорност. Туризмът е изключително интензивно развиващ се бранш и ако ние не се срещнем директно с хората от бранша, няма как да се случат нещата." 


Видинската Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" отбелязва 55 години от своето създаване. Училището е създадено през 1963 г. като Техникум по каучук и пластмаси, с основна цел- подготовка на кадри за химическа промишленост в Северозападна България. Днес такава обаче липсва. Гимназията подготвя кадри за сферата на туризма, информационните технологии и енергетиката. След присъединяването на България към Европейския съюз, всяка година се работи по различни проекти, в рамките на които учениците провеждат практика в страните на Европейския съюз. Попитахме директора на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин Мариета Георгиева готови ли са възпитаниците на видинската гимназия да работят през лятната ваканция и да подобрят, макар и малко, финансовото си положение. 


"Напоследък децата започнаха да търсят все повече възможности и варианти за работа през лятото. Търсим непрекъснато варианти летните практики на децата да бъдат платени. В тая връзка успяваме да намерим работодатели, които успяват извън рамките на проекта, извън европейското финансиране да намерят допълнителни средства за точно такъв тип плащания, какъвто е летният стаж. По- трудно е да намерим работодатели в сферата на техниката. Там конкуренцията е доста голяма, но това подтиква учениците да се доказват и да се стараят все повече" - каза Мариета Георгиева


Какво мислят възпитаниците на видинското училище за работата през лятото? 


"Мисля да работя през лятото и да използвам времето си пълноценно. Работил съм като барман миналата година тук във Видин и така мисля да направя и това лято ... Работил съм всичко, дори и като общак. Доволен съм от заплащането и това лято също ще работя ... Уча електроенергетика, но това всъщност не ме влече и мисля да работя нещо друго" - посочиха учениците. 


Мариета Георгиева коментира и дуалното обучение, което бе въведено във видинската професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров": 


"Все още не мога да кажа как точно ще се отрази, тъй като децата, които сме приели, са още в 8-ми клас. Мисля, че за учениците това ще е по- приемлив вариант, защото, когато те бъдат поставени в реална ситуация за тях ще е много по- интересно и приятно и те много по- лесно ще приемат материала." 


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45