Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какво ще запомним българското европредседателство?!

Снимка: БГНЕС
Наближава краят на българското европредседателство. Остават само 5 дни до финала. България пое ротационното председателство на Съвета на ЕС на 1 януари 2018 година.

С какво ще запомним българското европредседателство?! В "Посоките на делника" темата коментира социологът Любен Добрев, гост в студиото на Радио ВИДИН. Гледната точка, пряко по телефона, е на политика и общественика проф. Вили Лилков. Имаше ли полза от българското председателство?!- коментират хора от малки населени места в Северозапада и наши слушатели.

По думите на Любен Добрев: 

"Тепърва предстоят анализи както от управляващите, така и от опозицията. Общо взето очаквам от страна на управляващите да бъде много висока оценката, от страна на опозицията да бъде много негативна. Нямаше някакви извънредни скандали, всичко беше в рамките на това, което е планирано. Може би най-голямото предимство за държавата ни е това, че в рамките на тези шест месеца твърде много хора от различни институции успяха да посетят страната ни и да добият реална представа на място, какво представлява България, а не само от медиите. Имаше ли полза от българското председателство? Винаги има полза, както казват старите хора: "Не се знае каква е ползата от вредата." При всички положения държавата ни има полза!"


Според проф. Вили Лилков: 

"Вниманието на българите беше силно привлечено в началото на европредседателството, но постепенно като че ли интересът към събитието поотмина. Дали е успешно? Едно председателство трудно може да се определи по абсолютен начин- като абсолютно добро или абсолютно лошо. Дали между хората темата за европредседателството има значим отзвук? Мисля, че не! Хората по-скоро се вълнуваха през цялото време от вътрешнополитически въпроси. Реален напредък от тежки теми, напредък, който отговаря на текущия дневен ред и национални цели няма. Просто ГЕРБ спечели време. Българското председателство на Съвета на ЕС остана продукт, насочен предимно за вътрешна консумация и личен пиар на българския премиер."

Още по темата за българското европредседателство чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56