Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще успее ли готвената забрана за тютюнопушене

Снимка: Радио ВИДИН

Пълна забрана за пушенето на тютюневи изделия, включително бездимни цигари и наргилета, в затворени обществени помещения  предвижда законопроект, предложен за обществено обсъждане от здравното министерство. С него за първи път бе въведена дефиниция за затворено обществено място и ако текстовете бъдат приети в този вид, то би следвало да преобразят ресторантския бизнес, който в момента заобикаля забраната за тютюнопушене с навеси, найлонови стени, "зимни градини" и други приспособления, описвани като "открито пространство". Размерът на паричните санкции остава без промяна, но отпада личната глоба за пушача. Отговорността ще носи само физическото или юридическото лице, което управлява обекта. Ще успее ли този път готвената забрана ? Към тютюневите изделия според Закона за тютюна спадат цигари, пури, пурети, насипен тютюн, бездимни тютюневи изделия, вкл. тютюн за дъвчене, смъркане и орална употреба. В забраната обаче не попадат електронните цигари, контейнерите за многократно пълнене, течностите, съдържащи никотин. По-пълен е обхватът на ограниченията за деца до 18 г. - за тях изцяло се забранява употребата на всички тютюневи изделия, вкл. електронните цигари, както и наргилетата. Министерството прави пореден опит да пресече свободните интерпретации какво е закрито обществено място, като за пръв път записва дефиниция в закона - "Всяко пространство, покрито с покрив и оградено с най-малко три стени, независимо от наличието на отваряеми прозорци или други отвори, без оглед на материала, използван за покрива, стените и без оглед на това дали конструкцията е постоянна или временна". Очакванията на Министерството на здравеопазването са да се преодолее противоречивото тълкуване на разпоредбите на закона и да се даде възможност както на гражданите, така и на собствениците на обекти да спазват въведените забрани и ограничения. След въвеждането на забраната за тютюнопушене през 2012 г. сме свидетели на множество нарушения, които бяха обяснявани с произволното тълкуване на понятието за закрито място - през лятото се отваряха прозорците, а през зимата на тротоарните площи се изнасяха маси, които бяха плътно запечатвани с различни платнени или полиетиленови ограждения. През 2014 г. имаше друг опит да се прокара такава дефиниция в закона, но отново не се постигна значителен ефект.
Какво мислят по темата във Видин. Разговарях с Емил, който пуши вече 40 години и дори избира в заведенията, които посещава задължително да може да се пуши. "Не могат да ми забранят да пуша, защото това ми прилича на хард комунизъм ... някога ни забраняваваха, но сега времената са други." - коментира жителят на Видин. Тони Трифонов е от Видин, пушач и има интересна позиция за въпросната забрана за тютюнопушенето в заведенията. Дори, според него е крайно време марихуаната да бъде легализирана. С прилагането на готвените изменения се цели да се повиши здравната култура и промяната на обществената нагласа и към пушенето на наргиле, тъй като много хора го считат за безвредно. Росица Иванова е пушач и смята, че в този вариант Забраната за тютюнопушене не се спазва. "Според мен Забраната няма да проработи, така както не проработи и тогава. Навсякъде има заведения, в които се пуши и всички знаят това." - коментира Росица Иванова.

С новите текстове в забраната за тютюнопушене се оказва, че глобите остават в сегашния размер - 300 до 500 лв. за физическо лице, от 1000 до 1500 лв. за едноличен търговец и от 3000 до 5000 лв. за юридическо лице, но тежестта на наказанието се прехвърля изцяло към заведенията. Досега и пушачите подлежешаха на глоба, а занапред ще се наказва само този, който допусне в управляван от него обект извършване на нарушение. Нарушения на забраната за пушене ще може да установяват не само здравните инспектори, но и инспекцията по труда, дирекциите по безопасност на храните и полицейските органи. Подкрепя ли, обаче забраната към днешна дата обществото ни - това попитахме д-р Гергана Гешанова, председател на коалиция "Живот без тютюнев дим". "В нашата организация има и доста пушачи, но при нас няма разделение на пушачи и непушачи. Дори и пушачите подкрепят забраната. Готвените промени не са поредният удар срещу бизнеса и ролята на неправителствените организации и фейсбук групите при въвеждането на ефективната забрана за пушене е изключително голяма. Крайно време е ние в България да се научим, че съществуващите закони трябва да се спазват." - коментира д-р Гергана Гешанова.

Във Враца инспекторите на РЗИ не са открили нито едно нарушение при направените близо 40 проверки за нарушение на забраната през миналата седмица. Жоро Александров разговаря с Васко Врачовски, фотограф и общественик от града по Околчица, който е пушач, но адмирира всяка забрана за пушене. "Аз лично не пуша и в къщи. У дома си позволяваме доста рядко да пушим. Правим го само, когато имаме гости и при особени случаи ... Затова съм твърдо против пушенето в заведенията, нищо че съм пушач." - коментира Васко Врачовски. Общественото обсъждане на промените и готвената забрана тепърва предстоят, като ограниченията вероятно ще се сблъскат със сериозното лоби на пушачите в парламента, а преди това и с вицепремиера Валери Симеонов, който настоява точно за обратното - отново да се либерализира режимът. Ние ще продължим да следим темата, а повече информация можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45