Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме ли застрахователна култура

Снимка: Цветомир Василев

В България под 10% от населението има застраховка на жилището си, сочи онлайн проучване. Последиците от липсата на застрахователна култура най-често влизат в дневния ред на обществото при природно бедствие, например. Отделяме пари от семейния бюджет за застраховка обичайно при появата на конкретен проблем или с други думи - когато вече е късно.

Пазарът предлага голямо разнообразие от застрахователни продукти, сочи справката. Съществуват застраховки само за недвижимо и движимо имущество, а има и пакетни продукти, които обединяват няколко вида полици. При жилищното застраховане, много компании предлагат стандартни пакети, при които не се извършва оглед на жилището и не се описва имуществото, а само се поставя застрахователен лимит. 

Правят ли си видинчани имуществена застраховка и запознати ли са с нея?

"Не ми се е случвало да се застраховам, а ако има нужда, се доверявам на сина ми, който се грижи за тези неща... Не съм мислил по въпроса, но все пак основен момент е цената... Има различни причини, поради които нямам имуществена застраховка. Сред тях са липсата на финанси, липсата на проявен интерес, липса на предположение, че нещо такова ще ми се случи. Събрани всичките тези неща ме карат да правя този избор", коментираха видинчани. Младо момиче препоръча имуществените застраховки заради тяхната сигурност: 

"Тези застраховки са пакет от различни опции. По-добре да не ти се случва нещо подобно, но не би трябвало да е проблем да се отделят между 50 и 100 лева. Все пак по цял свят ползват тази застраховка, така че тя гарантира даден вид протекция."

Богомил Николов, директор на асоциацията "Активни потребители", разяснява, че "подобни застраховки не са скъпи, но в България липсва този вид култура":

"Застраховането на недвижимо имущество покрива множество рискове - например всякакви природни бедствия. Също така покрива и умишлени действия, т.е. кражби. Застраховката предпазва собствениците. Всяко недвижимо имущество може да бъде споходено от риск, за съжаление. Разумно е потребителите да се застраховат. Застраховането е доста разпространено, пък и не е скъпо. Масовите застраховки, в зависимост от различните рискове, струват между 20 и 50 лева, понякога и 100 лева. При всички случаи не са толкова големи, сравнени с риска, който евентуално се покрива. Да вземем автозастраховането - Каско е доста по-скъп тип застраховка. Отношението между цена на застраховката и рисковете, които се покриват, е изгодно."


На застраховане подлежи на практика всяко недвижимо имущество: жилищни сгради (апартаменти), вилни и стопански сгради, гаражи, работилници, градински постройки, съоръжения от специален тип, като сателитни антени, слънчеви отоплителни инсталации, оранжерии, гъбарници, плевници, сгради за отглеждане на птици или животни, кладенци, външни чешми, огради. Покритията обхващат и много широк спектър от движимо имущество: общо обзавеждане, лични и други вещи, използвани в домакинството, битови електроуреди, аудиовизуална и електронна техника.


"Ако живеем в близост до река, е разумно да имаме клауза срещу наводнения. Нашето проучване сочи, че е добре човек да се застрахова. Съществуват различни полици, буквално десетки опции. Пред потребителя има опции и той може да избере протекция за каквото пожелае - дали апартамент, или даден предмет. Никой не може да предвиди дали късметът ще му обърне гръб. Потребителите трябва да мислят предварително, а не когато се случи белята. Като че ли в България по-скоро все още сме небрежни, предоверяваме се на офертите на търговеца и не сме внимателни. Не мислете, че когато на пазара има един продукт, то той е проверен от държавен орган. Както казах, ние тук в България нямаме тази култура. Цените на застраховките зависят от броя на застрахованите - ако речем, че още повече хора имат тази услуга, то цените ще продължат да падат надолу", съветва потребителите Богомил Николов.


Състоянието на сградата, видът на строителството, местоположението и още много други фактори оказват голямо влияние върху формирането на крайната цена на полицата. Когато сградата е по-стара и има опасност да се случи инцидент дори и без реално застрахователно събитие, цената на тази застраховка може да бъде доста по-висока. Когато има протекъл покрив на кооперация или жилищен блок, той се води обща част и ако не е застрахована цялата сграда, това може да бъде основание за отказ от плащане при възникнала щета конкретно във вашия апартамент.

Повече по темата- в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18