Смята се, че името на селото може би е сродно с осетинското /т.е. иранско/ cyren-ciren - "ярък пламък" и чеченското c'erin - "огнен“.
В близост до село Чирен се намира местността Милин камък. Близо до това място- на връх Вола, на 31 май 1876 година, след тежка битка с османлиите, е прострелян поетът- революционер Христо Ботев.
Друга интересна подробност, свързана със селото е, че тук се намира подземно газохранилище, изградено на базата на изтощеното газокондензатно находище, открито през 1963 г. в Северозападна България. През периода на експлоатация на газокондензатното находище са добити общо 2.8 млрд. м3 природен газ и 76.2 хил. м3 газов кондензат. ПГХ "Чирен” служи за покриване на сезонната неравномерност в потреблението на природен газ в страната и e един от инструментите за гарантиране на сигурността на газовите доставки. Засега това газово хранилище е единственото на територията на България
На фона на природните дадености и близостта до общинския център, питаме местните жители, какъв е животът им, създадени ли са възможности за работа и имат ли някакви предложения или изисквания към местната власт:
"Как да живеем- транспорт няма, аптека няма. Дойдеш при лекаря, а няма къде да седнеш да го изчакаш... Аз пътувам до Враца за лекар. Лошото е само, че пътят е много разбит и си чупим колите. Имаме асфалтова база, а газим по дупките. Я погледнете какви са дупки, какво е чудо. Зимата паднах край училището в една дупка, а нямаше кой да ме вдигне... Ами ние сме си свикнали с този път, той е от години в това състояние. Шофьорите си знаят дупките и ги избягват... Имахме обещание на общинско ниво, че поне пътят до Враца ще бъде ремонтиран, но това беше през 2017 година, а сега сме 2019. Отново сме активирали въпроса за ремонта на пътя, но всеки ни казва, че това са много средства, които Община Враца няма да може да ни подсигури и трябва да ни финансира транспортното министерство. Това обаче е четвъртокласен път, за който винетки не се изискват и е последна грижа. А това е стратегически път, защото по него се движат всички до газохранилището, а то е обект от национално значение. За там пътуват всички- работниците от Враца и региона, и техните тежки машини разбиват пътя. Имаме и една асфалтова кариера, чиито камиони също са много тежки и също минават по този път... Имаме детска градина, но е само с десетина деца. Ето го и училището- голямо и хубаво, но го окрадоха. Отварят отвсякъде, изнасят всякакви неща. Откакто го затвориха, стана на нищо... Навремето всички тези сгради сме ги правили ние. Сега всичко се разбива и се краде. Младите нищо не пазят. Постоянно казвам на кмета- изпотрошиха плочките. Викни родителите, викни децата, съветвай ги... Работни места няма, всички пътуват. Във Враца работят, в Ботевград също. Хубаво е да се подсигури някаква работа, но тук- в селото, а не да се налага да пътуваме до други населени мяста... Искам да се създаде някаква работа в близките предприятия за нефт и газ, в асфалтовата база и т.н за младите хора. Да се оправи и инфраструктурата, защото тя е много важна за всяко населено място. Да се подобрят също сметоизвозването и чистотата...", споделиха местни жители по Радио Видин.
Какво отговори на кметът на селото Диан Дамянов, както и още мнения за живота, проблемите и радостите на местните- чуйте в звуковия файл.
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..