Смята се, че името на селото може би е сродно с осетинското /т.е. иранско/ cyren-ciren - "ярък пламък" и чеченското c'erin - "огнен“.
В близост до село Чирен се намира местността Милин камък. Близо до това място- на връх Вола, на 31 май 1876 година, след тежка битка с османлиите, е прострелян поетът- революционер Христо Ботев.
Друга интересна подробност, свързана със селото е, че тук се намира подземно газохранилище, изградено на базата на изтощеното газокондензатно находище, открито през 1963 г. в Северозападна България. През периода на експлоатация на газокондензатното находище са добити общо 2.8 млрд. м3 природен газ и 76.2 хил. м3 газов кондензат. ПГХ "Чирен” служи за покриване на сезонната неравномерност в потреблението на природен газ в страната и e един от инструментите за гарантиране на сигурността на газовите доставки. Засега това газово хранилище е единственото на територията на България
На фона на природните дадености и близостта до общинския център, питаме местните жители, какъв е животът им, създадени ли са възможности за работа и имат ли някакви предложения или изисквания към местната власт:
"Как да живеем- транспорт няма, аптека няма. Дойдеш при лекаря, а няма къде да седнеш да го изчакаш... Аз пътувам до Враца за лекар. Лошото е само, че пътят е много разбит и си чупим колите. Имаме асфалтова база, а газим по дупките. Я погледнете какви са дупки, какво е чудо. Зимата паднах край училището в една дупка, а нямаше кой да ме вдигне... Ами ние сме си свикнали с този път, той е от години в това състояние. Шофьорите си знаят дупките и ги избягват... Имахме обещание на общинско ниво, че поне пътят до Враца ще бъде ремонтиран, но това беше през 2017 година, а сега сме 2019. Отново сме активирали въпроса за ремонта на пътя, но всеки ни казва, че това са много средства, които Община Враца няма да може да ни подсигури и трябва да ни финансира транспортното министерство. Това обаче е четвъртокласен път, за който винетки не се изискват и е последна грижа. А това е стратегически път, защото по него се движат всички до газохранилището, а то е обект от национално значение. За там пътуват всички- работниците от Враца и региона, и техните тежки машини разбиват пътя. Имаме и една асфалтова кариера, чиито камиони също са много тежки и също минават по този път... Имаме детска градина, но е само с десетина деца. Ето го и училището- голямо и хубаво, но го окрадоха. Отварят отвсякъде, изнасят всякакви неща. Откакто го затвориха, стана на нищо... Навремето всички тези сгради сме ги правили ние. Сега всичко се разбива и се краде. Младите нищо не пазят. Постоянно казвам на кмета- изпотрошиха плочките. Викни родителите, викни децата, съветвай ги... Работни места няма, всички пътуват. Във Враца работят, в Ботевград също. Хубаво е да се подсигури някаква работа, но тук- в селото, а не да се налага да пътуваме до други населени мяста... Искам да се създаде някаква работа в близките предприятия за нефт и газ, в асфалтовата база и т.н за младите хора. Да се оправи и инфраструктурата, защото тя е много важна за всяко населено място. Да се подобрят също сметоизвозването и чистотата...", споделиха местни жители по Радио Видин.
Какво отговори на кметът на селото Диан Дамянов, както и още мнения за живота, проблемите и радостите на местните- чуйте в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..