Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли богатите да плащат данък "богатство"

Снимка: архив

Преди дни от Конфедерацията на независимите синдикати в България представиха предложения за задълбочена данъчна реформа. Сред тях са въвеждането на необлагаем минимум за данъка върху доходите и създаването на нов данък- данък "богатство". Той ще се налага на физически лица, които имат допълнителни жилища, скъпи коли и други луксозни стоки. Моралната логика на идеята за подобен данък, обаче е доста съмнителна. Изключително манипулативно е да се твърди, че богатите трябва да плащат повече данъци, защото така се създава илюзията, че те не не го правят. Данъкът върху дохода в България не е много коректно да се нарича „плосък“. Защото той е по-скоро пропорционален. Това колко лева плаща един човек под формата на подоходен данък зависи от това колко е висок доходът му. Какво тогава ѝ е несправедливото на сега действащата система и какво повече може да се иска? Това е възможно най-справедливата форма на данъчното облагане дори по логиката на самите синдикати. Какво, обаче имат предвид те, когато внасят новите предложения? В България много хора имат собствени жилища.  Има и много българи, които са собственици на повече от един имот- по наследство или защото са спестили пари, с които после за закупили апартамент, в който да живеят децата им. В кои случаи ще бъде налаган "данък богатство", ако той бъде въведен у нас? Разговаряхме с Мария Лазарова, регионален координатор на КНСБ за област Монтана:

"Това е едно от предложенията ни и то е най- вече с акцент към спестяванията над 1 млн. лева. Според мен много трудно ще се осъществи това предложение, но е редно да се замисли правителството. Не говорим само за данък "богатство", а говорим за общо девет предложения от КНСБ."- поясни Мария Лазарова.

Представителите на другият голям синдикат в България- КТ "Подкрепа" също подкрепят предложението на колегите си от КНСБ за въвеждането на данък "богатство". Потърсихме за коментар Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа" и председател на сдружение "Солидарна България":

"Преди време имаше и предложение за данък "лукс", което по същество беше същото, просто бе наречено по различен начин. В момента има много разгорещен дебат по темата- може ли да се въведе такъв данък и в какъв размер да бъде той ... Има просто скъпи коли. Определено едно "Ламборджини", което струва 400 хиляди евро не е нещото, което един беден човек би си позволил."- коментира Ваня Григорова.

Всеки ще се съгласи, че богатите хора, които са заслужили своето богатство чрез труд и предоставяне на блага, които се оценяват високо от обществото, няма за какво да бъдат наказвани. Как, обаче обществото ни днес гледа на богатите хора и трябва ли те да плащат по- високи данъци от останалите- това попитахме видинчани:

"След като моят мозък щрака ще карам не за 500 хиляди, а за 500 млн. лева кола ... Десетте процента плосък данък е най- справедливия данък в света. Богатите са умни и затова имат пари и работят по 18 часа на ден ... хубаво намерение, но нека преди това компетентните органи да установят по какъв начин е придобито въпросното богатство."- коментираха видинчани.

Кой наистина ще плаща данък "богатство" ако той бъде въведен у нас? Разговаряхме с Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Плащането на данъците със сигурност не е едно от най- приятните занимания, както на богатите, така и на бедните. Това е част от всяко едно цивилизовано общество. Всяка държава сама създава своята данъчна система. Например ние всички искаме шведския социален модел, но не съм чувал някой от българите да иска  тяхната данъчна система, защото там данъците започват от 50% нагоре."- коментира Иван Нейков.

Дали ще бъде въведен данък "богатство" у нас и преразпределянето на пари ще помогне на бедните- предстои да разберем. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20