Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще ни се отрази дълго подготвяният Брекзит

Снимка: БТА

Заплахата от т. нар. "Твърд Брекзит" или излизане без споразумение, е валидна все повече за Обединеното кралство и Европейския съюз. Задават се нови и нови въпросителни, които трябва да бъдат решени по най- бързия начин. Една от тях е свързана с  пътуванията от и до Обединеното кралство. Денят на Брекзит беше отлаган няколко пъти, тъй като политическите лидери се опитваха да постигнат сделка. Промени ли се нещо през този период и какво ще се случи занапред с работата на хората, стоките от острова и съществуването на Великобритания, извън рамките на Европейския съюз. Потърсихме мнението на един обикновен млад човек от Видин, който преди години е потърсил препитание във Великобритания. Генади Вельов в продължение на 5 години е работил в селцето Клиф, в близост до град Джилингам като работник в селското стопанство:

"Следя нещата, чета и съм запознат с въпроса. Тази кампания започна още, когато аз бях в Англия и си спомням, че тогава премиер беше Джеймс Камерън, който беше против излизане от Европейския съюз и икономиката им да продължи своя възход, какъвто беше тогава ... Моят шеф също беше против Брекзит. Общо взето Брекзит се случи, заради една кампания, която имаше за цел да очерни източноевропейците."- сподели Генади Вельов.

Българите, които са се установили във Великобритания преди датата на Брекзит, могат да бъдат спокойни, тъй като техните права ще бъдат гарантирани по т. нар. "схема за уседналост". Това каза за БНР Васил Асенов, ръководител на службата по трудови и социални въпроси към посолството на Република България в Лондон. Той уточни, че е важно те да кандидатстват по тази схема до края на декември 2020- а година, като единствено изключение правят българите, получили британски паспорти. 

"Българите, които след датата на Брекзит смятат да се преместят във Великобритания, трябва да следят новините относно бъдещото имиграционно законодателство на страната, защото то в момента все още е в дискусия, а и с новото правителство на Борис Джонсън може да настъпят някакви промени."- обясни Васил Асенов. По думите му гражданите дори и да не са кандидатствали към датата на Брекзит, то техните права остават непроменени: "Те продължават да живеят и работят във Великобритания, имат право на достъп до социално-осигурителната система на страната и до системата на здравеопазване. Те трябва да кандидатстват за статут на уседналост до 31-ви декември 2020-а година ... Правата им ще бъдат гарантирани както при сделка, така и при липса на сделка за Брекзит."

Ще повлияе ли Брекзит на миграционния поток на младите хора от страната ни към Великобритания- темата коментира Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика у нас:

"Данните, които излизат от британската статистика показват, че има стабилизиране на броя на източноевропейските граждани, които пробват късмета си на пазара на труда във Великобритания. Не смятам, че всички ще се върнат, но при всички случаи привлекателността на Великобритания значително ще намалее."- каза Лъчезар Богданов.

По последни официални данни, в момента на Острова работят и живеят около 120 хиляди български граждани, без децата и сезонните работници. 54% от тях вече са кандидатствали за уседналост. Страната е на 6-о място по абсолютен брой на кандидатствали. България се нарежда на първо място като съотношение между броя на кандидатствалите за статут спрямо общия брой български граждани във Великобритания. Данните са на библиотеката към Камарата на общините на Британския парламент. Ще се отрази ли евентуален Брекзит на живота на българите от Северозападна България- това попитахме видинчани:

"Това ще се отрази на живота в нашия край ... Естествено, че ще пострадаме. Аз имам много приятелски семейства, на които децата им са там, пращат им някакви средства и помагат тук. Оказа се, че народът сбърка в своите решения."- споделиха жителите на Крайдунавския град.

В крайна сметка е невъзможно да се каже какво ще се случи след деня на Brexit. Новият премиер на Обединеното кралство Борис Джонсън заяви, че на 31 октомври Великобритания ще напусне Европейския съюз. Чуват се, обаче призиви за провеждане на втори референдум за Брекзит или за нови избори. Ако Парламентът реши да блокира плановете или да обяви вот на недоверие, тогава е възможно Брекзит да бъде допълнително забавен или изцяло отменен. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00