Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За авторитета на българския учител

2
Снимка: Асоциация Родители


Учителят е изключително важна фигура в живота на детето, той го въвежда в обществото, учи го да спазва правилата в училище, (които са всъщност и правила за функциониране в обществото),предоставя му света на знанието. Актуален остава въпросът има ли авторитет българският учител и кои са факторите, които влияят на  авторитета на учителя? Когато родителят омаловажава, пренебрегва или противоречи на работата на учителя, той предава своето отношение и на детето си, подтиква го  да  не  развива  вътрешната  си любознателност, любопитство към света и интерес към знанието. Комуникацията между родител и учител трябва да е честа и конструктивна. Учителският авторитет е в основата на всички образователни системи по света. Авторитетът на учителя е нещото, на което се дължи качеството на образователната система, уверен е д-р Юлиян Петров, председател на синдикат Образование към Конфедерацията на труда "Подкрепа", работил  като директор на училище,  в момента преподава в Пловдивския университет: 


"В нашата история авторитетът на учителя  е бил в основата на много успехи... идваме в днешно време, едно ново време на поставяне на учителя в едно нова действителност след 90-те години на 20 век... Учителят е олицетворение на институцията и принизявайки донякъде авторитетът на институциите, беше принизен и авторитетът на учителя... Това доведе до лоши последствия днес. Формират се едни антиграждани като примери, тоест авторитетът на учителя трябва да бъде в основата на доброто образование... Днешният учител е на една доста висока  възраст, дали ще успеем да привлечем най-добрите студенти да работят като учители. Мисля, че в момента не правим това... Има многобройни примери, които са насочени срещу действията на учителя, на директора и трябва да помислим как да възродим авторитета на институцията "училище"... Българският учител е един достоен човек, който ходи с гордо изправена глава. На нас ни показват много често учители, които не са най-добрите. Това е професия - икона. Българският учител се страхува от това, че трябва да изпълни всички задължения, които са административни и много от тях не са необходими. Образователната система не е отчет..."
 

Важно е да се възроди авторитета на учителя и да се засили интереса към учителската професия смята д-р Юлиян Петров, защото не високото заплащане ще привлича младите хора да работят учителската  професия, а нейната просветителска мисия. Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа"  работи в посока преподаватели да бъдат освободени от административни дейности и от несвойствени задължения:


"Има много родители, които партнират прекрасно на учителя,  но има една част,които са много кресливи, атакуват директорските решения, пишат много жалби. И тук трябва да видим да изградим правилна политика по отношение на родителите... Аз съм длъжен да посочвам новите политики, които да станат действащи, ефективни. Ние като Синдикат сме длъжни да посочим хубавите неща, които се случват и другите, които трябва да се коригират... Закон за защита на учителя беше предложен от родители преди повече от година, провокиран от многобройните случаи на агресия към учител и директори, все още няма такъв проект... Но след като говорим за това трябва да намерим начин да възродим авторитета на учителя..."


Потърсихме мнението на видинчани по темата има ли авторитет българският учител и кои са факторите, които влияят на авторитета на учителя, какви са днешните ученици и днешните родители:


"Имаха авторитет учителите, сега не. Децата са по-глезени днес, някои родители уронват авторитета на учителя... Учениците са много презадоволени днес и не са добре днес. При това положение не е лесно на учителя, най-напред детето го възпитава родителят, а после учителят... Мисля, че голяма част от учителите имат авторитет. Това е двустранно, някой път има спойка между учениците и учителя, друг път не се получава... Родителите от т. нар. преход имат друга ценностна система и това рефлектира върху децата... Да, има такива учители, на които искам да подражавам, но има и такива, които изкарват яда си на нас, учениците. Не бих станал учител, защото за мен няма да е добрата професия, няма да ме слушат.... 50% от родителите в класа защитават децата си и са против учителя..."


 
Какво смята редовия учител за своята роля в обществото и за своя авторитет? Според Катя Попова, учител по български език и литература в ПМГ "Екзарх Антим Първи" Видин, учителят трябва да има съзнание и да се занимава основно с преподаване:


"Днес някои от учителите нямат съзнание за своята мисия. Има едно негативно отношение, което се насажда от медии и от родители. Много родители, които смятат, че разбират от всичко, имат отношение към начина на преподаване и взимат участие в негативна насока и това влияе върху авторитета на учителя. Смятам, че учителят е много смазан, става въпрос за купищата бумащина, с които ни засипват, с това, че не можем да си свършим работата... Ние, учителите, жадуваме  да влезем в час и да преподаваме, но много пъти нямаме възможност за това с хилядите отчети и анализи, които трябва да пишем... Аз съм доволна от това поколение, харесва ми тяхната освободеност, те са и практични и имат въображение, имат висок интелект и са много креативни, но в училище не се дава възможност за това творческо начало..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45