"В нашата история авторитетът на учителя е бил в основата на много успехи... идваме в днешно време, едно ново време на поставяне на учителя в едно нова действителност след 90-те години на 20 век... Учителят е олицетворение на институцията и принизявайки донякъде авторитетът на институциите, беше принизен и авторитетът на учителя... Това доведе до лоши последствия днес. Формират се едни антиграждани като примери, тоест авторитетът на учителя трябва да бъде в основата на доброто образование... Днешният учител е на една доста висока възраст, дали ще успеем да привлечем най-добрите студенти да работят като учители. Мисля, че в момента не правим това... Има многобройни примери, които са насочени срещу действията на учителя, на директора и трябва да помислим как да възродим авторитета на институцията "училище"... Българският учител е един достоен човек, който ходи с гордо изправена глава. На нас ни показват много често учители, които не са най-добрите. Това е професия - икона. Българският учител се страхува от това, че трябва да изпълни всички задължения, които са административни и много от тях не са необходими. Образователната система не е отчет..."
Важно е да се възроди авторитета на учителя и да се засили интереса към учителската професия смята д-р Юлиян Петров, защото не високото заплащане ще привлича младите хора да работят учителската професия, а нейната просветителска мисия. Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" работи в посока преподаватели да бъдат освободени от административни дейности и от несвойствени задължения:
"Има много родители, които партнират прекрасно на учителя, но има една част,които са много кресливи, атакуват директорските решения, пишат много жалби. И тук трябва да видим да изградим правилна политика по отношение на родителите... Аз съм длъжен да посочвам новите политики, които да станат действащи, ефективни. Ние като Синдикат сме длъжни да посочим хубавите неща, които се случват и другите, които трябва да се коригират... Закон за защита на учителя беше предложен от родители преди повече от година, провокиран от многобройните случаи на агресия към учител и директори, все още няма такъв проект... Но след като говорим за това трябва да намерим начин да възродим авторитета на учителя..."
Потърсихме мнението на видинчани по темата има ли авторитет българският учител и кои са факторите, които влияят на авторитета на учителя, какви са днешните ученици и днешните родители:
"Имаха авторитет учителите, сега не. Децата са по-глезени днес, някои родители уронват авторитета на учителя... Учениците са много презадоволени днес и не са добре днес. При това положение не е лесно на учителя, най-напред детето го възпитава родителят, а после учителят... Мисля, че голяма част от учителите имат авторитет. Това е двустранно, някой път има спойка между учениците и учителя, друг път не се получава... Родителите от т. нар. преход имат друга ценностна система и това рефлектира върху децата... Да, има такива учители, на които искам да подражавам, но има и такива, които изкарват яда си на нас, учениците. Не бих станал учител, защото за мен няма да е добрата професия, няма да ме слушат.... 50% от родителите в класа защитават децата си и са против учителя..."
Какво смята редовия учител за своята роля в обществото и за своя авторитет? Според Катя Попова, учител по български език и литература в ПМГ "Екзарх Антим Първи" Видин, учителят трябва да има съзнание и да се занимава основно с преподаване:
"Днес някои от учителите нямат съзнание за своята мисия. Има едно негативно отношение, което се насажда от медии и от родители. Много родители, които смятат, че разбират от всичко, имат отношение към начина на преподаване и взимат участие в негативна насока и това влияе върху авторитета на учителя. Смятам, че учителят е много смазан, става въпрос за купищата бумащина, с които ни засипват, с това, че не можем да си свършим работата... Ние, учителите, жадуваме да влезем в час и да преподаваме, но много пъти нямаме възможност за това с хилядите отчети и анализи, които трябва да пишем... Аз съм доволна от това поколение, харесва ми тяхната освободеност, те са и практични и имат въображение, имат висок интелект и са много креативни, но в училище не се дава възможност за това творческо начало..."
Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..
Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..
Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации. Растителни мазнини вместо мляко в..
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..