Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За авторитета на българския учител

2
Снимка: Асоциация Родители


Учителят е изключително важна фигура в живота на детето, той го въвежда в обществото, учи го да спазва правилата в училище, (които са всъщност и правила за функциониране в обществото),предоставя му света на знанието. Актуален остава въпросът има ли авторитет българският учител и кои са факторите, които влияят на  авторитета на учителя? Когато родителят омаловажава, пренебрегва или противоречи на работата на учителя, той предава своето отношение и на детето си, подтиква го  да  не  развива  вътрешната  си любознателност, любопитство към света и интерес към знанието. Комуникацията между родител и учител трябва да е честа и конструктивна. Учителският авторитет е в основата на всички образователни системи по света. Авторитетът на учителя е нещото, на което се дължи качеството на образователната система, уверен е д-р Юлиян Петров, председател на синдикат Образование към Конфедерацията на труда "Подкрепа", работил  като директор на училище,  в момента преподава в Пловдивския университет: 


"В нашата история авторитетът на учителя  е бил в основата на много успехи... идваме в днешно време, едно ново време на поставяне на учителя в едно нова действителност след 90-те години на 20 век... Учителят е олицетворение на институцията и принизявайки донякъде авторитетът на институциите, беше принизен и авторитетът на учителя... Това доведе до лоши последствия днес. Формират се едни антиграждани като примери, тоест авторитетът на учителя трябва да бъде в основата на доброто образование... Днешният учител е на една доста висока  възраст, дали ще успеем да привлечем най-добрите студенти да работят като учители. Мисля, че в момента не правим това... Има многобройни примери, които са насочени срещу действията на учителя, на директора и трябва да помислим как да възродим авторитета на институцията "училище"... Българският учител е един достоен човек, който ходи с гордо изправена глава. На нас ни показват много често учители, които не са най-добрите. Това е професия - икона. Българският учител се страхува от това, че трябва да изпълни всички задължения, които са административни и много от тях не са необходими. Образователната система не е отчет..."
 

Важно е да се възроди авторитета на учителя и да се засили интереса към учителската професия смята д-р Юлиян Петров, защото не високото заплащане ще привлича младите хора да работят учителската  професия, а нейната просветителска мисия. Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа"  работи в посока преподаватели да бъдат освободени от административни дейности и от несвойствени задължения:


"Има много родители, които партнират прекрасно на учителя,  но има една част,които са много кресливи, атакуват директорските решения, пишат много жалби. И тук трябва да видим да изградим правилна политика по отношение на родителите... Аз съм длъжен да посочвам новите политики, които да станат действащи, ефективни. Ние като Синдикат сме длъжни да посочим хубавите неща, които се случват и другите, които трябва да се коригират... Закон за защита на учителя беше предложен от родители преди повече от година, провокиран от многобройните случаи на агресия към учител и директори, все още няма такъв проект... Но след като говорим за това трябва да намерим начин да възродим авторитета на учителя..."


Потърсихме мнението на видинчани по темата има ли авторитет българският учител и кои са факторите, които влияят на авторитета на учителя, какви са днешните ученици и днешните родители:


"Имаха авторитет учителите, сега не. Децата са по-глезени днес, някои родители уронват авторитета на учителя... Учениците са много презадоволени днес и не са добре днес. При това положение не е лесно на учителя, най-напред детето го възпитава родителят, а после учителят... Мисля, че голяма част от учителите имат авторитет. Това е двустранно, някой път има спойка между учениците и учителя, друг път не се получава... Родителите от т. нар. преход имат друга ценностна система и това рефлектира върху децата... Да, има такива учители, на които искам да подражавам, но има и такива, които изкарват яда си на нас, учениците. Не бих станал учител, защото за мен няма да е добрата професия, няма да ме слушат.... 50% от родителите в класа защитават децата си и са против учителя..."


 
Какво смята редовия учител за своята роля в обществото и за своя авторитет? Според Катя Попова, учител по български език и литература в ПМГ "Екзарх Антим Първи" Видин, учителят трябва да има съзнание и да се занимава основно с преподаване:


"Днес някои от учителите нямат съзнание за своята мисия. Има едно негативно отношение, което се насажда от медии и от родители. Много родители, които смятат, че разбират от всичко, имат отношение към начина на преподаване и взимат участие в негативна насока и това влияе върху авторитета на учителя. Смятам, че учителят е много смазан, става въпрос за купищата бумащина, с които ни засипват, с това, че не можем да си свършим работата... Ние, учителите, жадуваме  да влезем в час и да преподаваме, но много пъти нямаме възможност за това с хилядите отчети и анализи, които трябва да пишем... Аз съм доволна от това поколение, харесва ми тяхната освободеност, те са и практични и имат въображение, имат висок интелект и са много креативни, но в училище не се дава възможност за това творческо начало..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00