Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станахме ли по- дисциплинирани заради коронакризата

Снимка: Радио ВИДИН

Кризата, която ни връхлетя в началото на 2020 година се отрази негативно върху всички сфери на социалния и икономическия живот на жителите на много страни по света. Хората не бяха подготвени за подобно предизвикателство и в началото дори много от тях изпаднаха в паника от събитията, които възникваха час след час и неизвестните ставаха все повече и повече. Нека си спомним какво се случи у нас в големите търговски вериги, когато българите се втурнаха да се запасяват с огромни количества храна или пък истерията с маските и дезинфектантите в аптеките. Само негативи ли обаче ни докара извънредното положение? Има ли известен положителен ефект върху мисленето на хората и ще станем ли поне малко по- отговорни и по- дисциплинирани, след коронакризата, която все още не е отминала? 

Носенето на предпазни маски не веднъж бе отменяно и след това отново въвеждано като задължение. Много хора гледаха с пренебрежение на случващото се, но като че ли в крайна сметка осъзнаха сериозността на проблема и в един момент всички започнаха да се съобразяват с това. Станахме ли по- дисциплинирани- това попитахме д-р Марияна Чавдарова, началник отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция във Видин:

"Според това, което наблюдавам сред хората, коронавирусът донесе много негативи за всички нас, както и социалната изолация, липсата на работа, прекалената натовареност на някои ... В същото време, обаче хората като че ли малко се дисциплинираха и вече може да се каже, че сме с една идея по- дисциплинирана нация. Лично аз се изненадах с каква  готовност и колко бързо хората успяваха да се адаптират към новите условия. Още при въвеждането на извънредното положение, след като трябваше да затворят обектите с обществено предназначение, голяма част от тях веднага прекратиха дейността си, което значително облекчи и нашата работа."- обясни д-р Марияна Чавдарова.

Може ли да се промени психиката на един човек по време на пандемия и научихме ли се да забавяме темпото, както и да обръщаме повече внимание на близките си, стоейки си у дома? Това попитахме психолога Анелия Димитрова от Враца.

"Българинът като колективна дисциплина е на доста високо ниво. Не можеш да станеш дисциплиниран за два месеца- това е нещо, което се учи още от семейството. Ние имаме една много хубава черта, която може би е родова и е от историята ни- ние сме изключително адаптивни, а това е най- хубавата черта на личността."- обясни Анелия Димитрова.

Българските училища преминаха на онлайн обучение, след началото но извънредното положение. Как младите хора, обаче приеха предизвикателството и спазваха ли необходимата дисциплина за нормалното протичане на учебните онлайн занятия- това попитахме Милена Ружева, преподавател по английски език в ГПЧЕ "Йордан Радичков" Видин:

"Не бих казала, че станахме по- дисциплинирани. Хората, които винаги са били дисциплинирани и са се стремили да спазват закони и правила, продължиха да ги спазват и сега, и то много стриктно. Тези, които винаги са се опитвали да прескачат правилата и да заобикалят законите продължиха да правят това."- каза Милена Ружева.

За учениците въведеното извънредно положение също бе сериозно изпитание и младите хора доста трудно свикнаха с въведеното онлайн обучение. Спазваха ли забраните и противоепидемичните мерки  по време на пандемията- разговаряхме с Петър и Силвия, ученици от 9 клас на видинската ГПЧЕ "Йордан Радичков":

"За някои хора, които са по- дисциплинирани това не трябва да бъде направено и да няма наказания за тях ... Децата на нашата възраст не станаха по- дисциплинирани, защото дори когато трябваше задължително да се носят маски те не го правеха, въпреки санкциите и не се и замисляха как това може да афектира останалите."- разказаха младите хора от Видин.

Някои търговски обекти затвориха врати по време на извънредното положение, но други продължиха да работят при определени изисквания. Цецка Станчева е родом от Видин и работи като продавач- консултант в голям столичен МОЛ. Според нея клиентите станаха по- дисциплинирани и по- предпазливи, пазарувайки в магазините и търговските обекти:

"Явно в един момент българинът установи, че здравето му е по- важно от всичко останало. Моето наблюдение е, че хората масово са с маски, масово дезинфекцират ръцете, няма вече такива тълпи и е много по рядка посещаемостта на места, в които се събират много хора."- каза Цецка Станчева

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20