Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На челните места са по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис, и ранен сексуален живот

Българските юноши в негативна класация на Световната здравна организация

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Българските юноши са на първите места по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис, и ранен старт на сексуалния живот. Това показва докладът "На фокус: здравето и благополучието на юношите", публикуван от Регионалния офис на Световната здравна организация за Европа, съобщиха от Представителството на СЗО за България. В доклада са събрани данни за физическото здраве, социалните отношения и психичното благополучие на 227 441 ученици на възраст 11, 13 и 15 години от 45 държави. Представени са резултати от изследването, което се провежда на всеки 4 години. Според този притеснителен доклад сме на първо място по ранна употреба на алкохол сред 11-13-годишните. България е на второ място и откъм процент на 15-годишните, които са правили секс. Какво се случва с нашите деца? 

Доц. д-р Михаил Околийски - представител на СЗО в България, коментира тази стряскаща статистика:


"Да. Това са изключително тревожни данни. Не че ситуацията се е променила коренно от предишното изследване..  Лошото е, че тази тенденция се задълбочава...Трябва да се работи с децата от по- ранна възраст...  Едно от тревожните попадения на доклада е, че момичетата пушат повече от момчетата. Това засяга детеродните функции. Един тревожен сигнал към демографската ситуация е това. Тя се влошава..."- каза Доц. д-р Околийски.  

По-конкретно, българските юноши на 11 и 15 години се подреждат на първо, а 13-годишните -на второ място по тютюнопушене през последните 30 дни сред участващите 45 държави. Пушилите през последните 30 дни юноши на 11г. са 9%, а делът им достига до 26% при 15-годишните момчета и 38% при 15-годишните момичета. По употреба на алкохол през последните 30 дни българските юноши на 11 и 13 години са на първо място, а 15-годишните -на шесто място. Употребата варира от 13% при 11-годишните до 53% при 15-годишните. Редовно -всеки ден или веднъж в седмицата, пият 28.9% от учениците, което е съществено увеличение спрямо 2014 г., когато този процент е 16.4%. Също така, българските юноши на 11 и 13 години са на първо място, а 15-годишните -на второ място по напиване през последните 30 дни. Напивали са се 9% от 11-годишните, 13% от 13-годишните и 28% от 15-годишните. Увеличение на напиванията спрямо 2014 г. има при 11-годишните и при момичетата. 
Употребата на канабис се изследва само при 15-годишните юноши, като България е на първо място с 19% при момчетата и 16% при момичетата. Наблюдава се повишение на употребата спрямо 2014 г., когато канабис употребяват 11% от юношите.

България е на второ място при 15-годишните юноши, които са правили секс, с 37% при момчетата и 25% при момичетата. Българските юноши са на последно място по подкрепа, която чувстват, че получават от семейството си, като процентът  варира  между 32-46% в  зависимост  от  пола  и  възрастта. Наблюдава се значително понижение по този показател спрямо 2014 г., когато стойностите му са варирали между 55-63%. По отношение на подкрепата, която младите хора чувстват, че получават от приятелите си, България е на предпоследно място при 11-годишните и на трето място отзад напред при 13-и 15-годишните. Силна подкрепа чувстват едва 34-45% от юношите, като има значително понижение по този показател спрямо 2014 г., когато стойностите му са варирали между 44% и 63%.

"Проучването ни показва няколко неща- че младите хора в България започват да изпитват, опитват или употребяват психоактивни вещества, алкохол и цигари на все по-ранна възраст. Другото, което ни казва е, че младите хора не се чувстват подкрепени от родителите си...Смятам, че за половата култура трябва да се работи от по- рано. Иначе закъсняваме...Битката за всяко дете е битка за всички деца. Ако помогнеш на един млад човек, все едно си помогнал на един свят"- коментира изследването д-р Радосвета Стаменкова от Асоциацията по семейно планиране.

В този доклад става ясно, че се нареждаме и на челни места по липса на подкрепа от семейството. Тревожната картина на рисковите поведения показва, че те са комплекс от нездравословни навици сред българските юноши. Това изисква нов комплексен подход в програмите за превенция и промоция на здраве, който да е насочен към цялостно въздействие върху отношението на юношите  към  здравето.

Превенцията- как се осъществява тя?

"Ние като екип работим по три общински програми по превенция на наркотици, тютюнопушене и алкохол...Програмите се реализират от петима психолози и един социолог...Имаме и много ученици, които са наши доброволци..."-  каза Красимира Елисеева председател на Общинския съвет по наркотичните вещества- Видин.

Свое социологическо проучване прави Общинския съвет по наркотичните вещества- Видин, каза социолога към съвета Силвия Иванова:

"Ние правим анонимни анкети и на тази база разбираме къде да насочим усилията си...Имаме и обратна връзка с учениците...".


Според анкетираните млади хора от Видин, трябва повече да се говори на учениците за вредите от наркотиците, цигарите и ранните полови контакти:

"Имаше беседи при нас. Но аз пропуших...Аз не пуша и никога не съм искала...Имаше много разюздани момичета в нашия клас. Аз успях да се опазя...Всички правеха секс на 16 години и пушеха...Лично аз не съм опитвала и смятам, че от по- ранна възраст трябва да се обясняват тези неща..."


Още по темата можете да чуете в звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45