Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще ни помогне ли първият у нас "учебник за отказване на цигарите"

2
Снимка: Светла Александрова, личен архив

Преди броени дни, на 31 май, отбелязахме Световния ден ден за борба с тютюнопушенето. Много хора и днес се опитват чрез различни методи да се откажат от цигарите. Някои успешно, а други не толкова. Доказано е, че повече от 4000 химични вещества се съдържат в тютюневия дим, като много от тях са токсични, други- радиоактивни, а над 40 причиняват рак. Причината за това е високата температура, до 900° C, която се развива в димящия край на цигарата при вдишване. Около 85% от тютюневият дим в затворено помещение се дължи на страничен димен поток. В него се съдържа два пъти повече никотин и пет пъти повече въглероден оксид. Тази година "Училището за НЕпушачи" в България навърши 9 години от създаването си, а вече предстои и издаването на първия "учебник за отказване на цигарите". Потърсихме създателя на учебника Светла Александрова, която е и основател на Училище за НЕпушачи:

"Училището бе създадено преди девет години, като моето основно желание бе да помогна на майка ми, която е дългогодишен пушач. Когато създадох училището, тя беше моята първа ученичка и вдъхновена от нейния резултат аз реших, че мога да помогна и на други хора, които имат желание да откажат цигарите. В началото имахме различни формати, като "почивка на море с отказване от тютюнопушенето", групи и индивидуални обучения във Варна и от миналата година вече обучението е изцяло онлайн."

Остават броени дни до появата на първия и единствен по рода си "Учебник за отказване на цигарите в България". Учебникът включва разнообразни мисловни упражнения и специални техники, които ще водят читателя към постигането на крайната цел без напрежение и негативни емоции. Заглавието му е "Откажи цигарите с удоволствие!", поясни авторът на учебника Светла Александрова.

"Когато създадох "Училище за НЕпушачи", имаше хора, които реагираха леко с насмешка, несериозно отношение, а аз исках просто всичко да бъда по- забавно, да им е по- интересно на хората, а не да се мъчат, както досега сме свикнали, с огромни усилия, с напрежение, с нервни кризи да отказваме цигарите... Интересното в новия учебник е, че имаме три основни части- първата е озаглавена "Желание"- това е първата съставка на моята формула за успех, втората е "Знания"- това е може би най- важната свързваща част на тази формула и третата част на учебника е "Действието". Учебникът ще бъде издаден на хартиен носител, но няма да може да бъде бъде закупен от книжарниците."- обясни още Светла Александрова от "Училище за НЕпушачи".

В Регионалната здравна инспекция във Видин от години функционира кабинет за отказване от тютюнопушенето. Много пушачи са опитвали да се преборят с вредния навик, като са потърсили помощта на специалистите, но малко от тях успяват- нужни са решителност и увереност в искането им, каза за радио Видин д-р Марияна Чавдарова,  началник отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция, която извършва и консултации в специализирания кабинет за отказване от тютюнопушенето към институцията:

"Въпреки ситуацията в момента, ние никога не сме спирали да работим и в тази насока. Приветстваме такива добри идеи за въпросния учебник, който ще бъде издаден. За съжаление към момента не можем да се похвалим с кой знае колко усилена дейност, тъй като, както знаете, ангажиментът ни в този момент е насочен в друга насока ... Кабинетът за отказване от тютюнопушенето към РЗИ Видин, който функционира от години, продължава да работи и все още има хора, които посещават кабинета. Ако обаче самото лице няма желание да откаже цигарите, тогава няма как някой друг да му въздейства до такава степен."- уточни д-р Марияна Чавдарова, началник отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция.

Според видинчани личната мотивация е в основата на успешната битка с тютюнопушенето. Жителите на крайдунавския град нямат особено доверие на странична помощ при борбата с вредния навик, показа анкета по темата ни:

"Пробвала съм доста пъти самичка и няма ефект- изкарвам най- много час ... Мисля, че всичко ни е в главата- ако човек реши, че това е вредно, ще ги откаже и сам. Има доктори, които обясняват, професори, академици- на тях трябва да се вярва, те са учили тия неща ... Аз не искам да се отказвам. Опитвала съм, не става, не се получава."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20