Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дефицит в общинските бюджети заради коронакризата

Снимка: Ани Петрова

Кризата с коронавируса освен всичко останало предизвика и сериозни икономически състресения. Месеците изолация и неработещи обществени институции и бизнеси се отразяват негативно на финансовите планове. Сред най-потърпевшите са българските общини, които разчитат на собствени приходи, за да извършват общественополезните си функции. Спадът на собствените приходи на местната власт е над 40%. Това сочи анализът на Националното сдружение на общините в България.

Между 10 и 15 на сто по-малко приходи от различните данъци и такси са отчетени за първото полугодие в Община Монтана. Има покачване само в приходите от такса смет, заради увеличението на ставката и заради това, че много от средните и големи фирми са реагирали отговорно и са превели дължимите суми, съобщи кметът Златко Живков.

Той уточни, че за първите 6 месеца са събрани 6,2 милиона лева от местни приходи при планирани 9 милиона лева.

"Изолацията, затварянето в тези месеци, особено през март, април и май, повлияха негативно на всички икономически процеси", заяви Живков. Той прикани отново хората и фирми, които не са се издължили, да направят това, защото сега общината има необходимост от приходи повече от всеки друг път. Традиционно през юли, август и септември държавната субсидия е по-ниска.

Въпреки коронакризата и неочакваните стари дългове, които непрекъснато изникват, бюджетът на Община Видин е в добро състояние, обясни кметът Цветан Ценков:

"В ситуацията на COVID, на изключително сериозна стагнация, благодарение на усилията на екипа, Общината наистина е финансово стабилна. При тази ниска събираемост, все пак сме финансово стабилни. Правим всичко възможно, натрупаните 13 млн. стари задължения към Общината, да си ги приберем."

"При планираните местни приходи за шестмесечието 6 637 000 лева, сме с изпълнение 5 983 000 лева, което е 90% изпълнение на планирания бюджет. Реално "дупката" в бюджета е 654 000 лева. Основно неизпълнието на този бюджет се дължи на приходите от общинска собственост. По време на извънредното положение Общинският съвет прие решения за освобождаване от наем на всички наематели, които не работят, за намаляване с 50% на наема за работещите, за неплащане на "Синята зона". При данъчните и неданъчните приходи неизпълнението е по-малко. Когато казваме, че Общината нещо трябва да даде или да направи, трябва и ние преди това да сме дали...", коментира заместник-кметът по финансите Цветомира Илиева.

Сред най-потърпевшите от кризата Общини в региона е Белоградчик, която разчита на природните си дадености и туризма за постъпления в местната икономика и респективно- в общинския бюджет. Социалната изолация и блокирането на работата на заведенията, хотелите и историческите обекти е оказало изключително негативно въздействие, обясни кметът на Белоградчик Борис Николов:

"Трагично е! Рязък спад на туристическия поток- над 3.5 пъти е намалял, дърводобивът- също. Фирмите не участват в търговете заради липсата на пазар на дървесината. Това са ни основните приходи, а разходите са си постоянни. Спадна събираемостта на местните данъци и такси, което навсякъде се случи. Две са мерките в такава ситуация- ограничаване на разходите и увеличаване на собствените приходи. Казахме приходите от къде ни идват основно, а разходите ни отдавна са силно ограничени заради наследеният 760 % дефицит преди 9 години. Персоналът е намален с 35%, ограничени до минимум са всички разходи."

В Ружинци- общината с едно от най-високите нива на безработица в област Видин, също отчитат спад на приходите.

"И община Ружинци не е изключение. Резултатите на полугодието показват, че наистина има сериозен недостиг на приходи. Събрано като данъци е около 40% от това, което е събирано през миналата година. Вече започна да се възвръща нормалният живот и нормалната работа в общинската администрация, издаването на технически, административни услуги, което досега беше замряло. Към момента балансираме нещата и нямаме сериозни финасови проблеми", обясни кметът Александър Александров.

Пандемията е ударила най-силно общините, които разчитат на постъпления от данъци от бизнеса. До края на годината местната власт ще успее да събере едва около 60% от местните данъци и такси, прогнозират от Националното сдружение на Общините. Редица общини вече теглят заеми, за да покрият дупките в бюджета.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47