Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дефицит в общинските бюджети заради коронакризата

Снимка: Ани Петрова

Кризата с коронавируса освен всичко останало предизвика и сериозни икономически състресения. Месеците изолация и неработещи обществени институции и бизнеси се отразяват негативно на финансовите планове. Сред най-потърпевшите са българските общини, които разчитат на собствени приходи, за да извършват общественополезните си функции. Спадът на собствените приходи на местната власт е над 40%. Това сочи анализът на Националното сдружение на общините в България.

Между 10 и 15 на сто по-малко приходи от различните данъци и такси са отчетени за първото полугодие в Община Монтана. Има покачване само в приходите от такса смет, заради увеличението на ставката и заради това, че много от средните и големи фирми са реагирали отговорно и са превели дължимите суми, съобщи кметът Златко Живков.

Той уточни, че за първите 6 месеца са събрани 6,2 милиона лева от местни приходи при планирани 9 милиона лева.

"Изолацията, затварянето в тези месеци, особено през март, април и май, повлияха негативно на всички икономически процеси", заяви Живков. Той прикани отново хората и фирми, които не са се издължили, да направят това, защото сега общината има необходимост от приходи повече от всеки друг път. Традиционно през юли, август и септември държавната субсидия е по-ниска.

Въпреки коронакризата и неочакваните стари дългове, които непрекъснато изникват, бюджетът на Община Видин е в добро състояние, обясни кметът Цветан Ценков:

"В ситуацията на COVID, на изключително сериозна стагнация, благодарение на усилията на екипа, Общината наистина е финансово стабилна. При тази ниска събираемост, все пак сме финансово стабилни. Правим всичко възможно, натрупаните 13 млн. стари задължения към Общината, да си ги приберем."

"При планираните местни приходи за шестмесечието 6 637 000 лева, сме с изпълнение 5 983 000 лева, което е 90% изпълнение на планирания бюджет. Реално "дупката" в бюджета е 654 000 лева. Основно неизпълнието на този бюджет се дължи на приходите от общинска собственост. По време на извънредното положение Общинският съвет прие решения за освобождаване от наем на всички наематели, които не работят, за намаляване с 50% на наема за работещите, за неплащане на "Синята зона". При данъчните и неданъчните приходи неизпълнението е по-малко. Когато казваме, че Общината нещо трябва да даде или да направи, трябва и ние преди това да сме дали...", коментира заместник-кметът по финансите Цветомира Илиева.

Сред най-потърпевшите от кризата Общини в региона е Белоградчик, която разчита на природните си дадености и туризма за постъпления в местната икономика и респективно- в общинския бюджет. Социалната изолация и блокирането на работата на заведенията, хотелите и историческите обекти е оказало изключително негативно въздействие, обясни кметът на Белоградчик Борис Николов:

"Трагично е! Рязък спад на туристическия поток- над 3.5 пъти е намалял, дърводобивът- също. Фирмите не участват в търговете заради липсата на пазар на дървесината. Това са ни основните приходи, а разходите са си постоянни. Спадна събираемостта на местните данъци и такси, което навсякъде се случи. Две са мерките в такава ситуация- ограничаване на разходите и увеличаване на собствените приходи. Казахме приходите от къде ни идват основно, а разходите ни отдавна са силно ограничени заради наследеният 760 % дефицит преди 9 години. Персоналът е намален с 35%, ограничени до минимум са всички разходи."

В Ружинци- общината с едно от най-високите нива на безработица в област Видин, също отчитат спад на приходите.

"И община Ружинци не е изключение. Резултатите на полугодието показват, че наистина има сериозен недостиг на приходи. Събрано като данъци е около 40% от това, което е събирано през миналата година. Вече започна да се възвръща нормалният живот и нормалната работа в общинската администрация, издаването на технически, административни услуги, което досега беше замряло. Към момента балансираме нещата и нямаме сериозни финасови проблеми", обясни кметът Александър Александров.

Пандемията е ударила най-силно общините, които разчитат на постъпления от данъци от бизнеса. До края на годината местната власт ще успее да събере едва около 60% от местните данъци и такси, прогнозират от Националното сдружение на Общините. Редица общини вече теглят заеми, за да покрият дупките в бюджета.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05