Последното нещо, с което ще се занимава предметът в 11 клас е понятието "идентичност"- различните форми на идентификация с отделните социални групи и правата на тази социални групи. Важни и значими неща, които по един или друг начин отпаднаха от учебното съдържание в новите учебни програми и планове", коментира Георги Кидиков, старши учител по обществени науки и гражданско образование във Видин
Според него младите хора имат пропуски в сферата на гражданското образование:
"Младите хора са слабо запознати. Те са една силна инертна маса, която страшно се влияе от това, което става около тях, но се влияе от външната, формалната страна на нещата, от ефектното, от фойерверките, от опаковката и от гръмките обещания. За да може цялата тази неориентираност да се претрансформира и младият човек да може по-лесно да се ориентира, му е необходим този предмет. Изграждането на гражданско общество става с грамотни хора. За да можеш да бъдеш активен, за да можеш да градиш позиция, трябва да знаеш какви са ти правата и какви са ти задълженията. Защото ние прекалено много акцентираме върху права, а изчезнаха задълженията. Знаем кой за какво ни е длъжен на нас, но ние за какво сме длъжни? Сега всички протести, всички тези неща са точно в контекста на това, че ние искаме държавата да направи нещо за нас, а забравяме, че ние нищо не правим за тази държава..."
Още преди няколко години група студенти по Право от Софийския университет „Св. Климент Охридски” решиха да създадат първата по рода си „Академия за гражданско образование“ у нас. Чрез нея те искат да повишат правната и политическа култура на учениците и да ги насърчат да познават и защитават правата и свободите си, тъй като, според тях, това е една от стъпките по пътя към изграждане на по-справедливо общество. Васил Лозанов е един от създателите на Академията, завършил Право в Софийския университет, но избра учителската професия:
"Повече от 15 години се настоява за въвеждането на такъв предмет, защото това е предмет, който се изучава в много западни училища. Аз като преподавател съм изключително щастлив, че можем да видим в училище най-после един канализиран опит да докараме гражданското образование точно като такова, а не в опаковката на философски дисциплини.
Учениците, с които аз работя в последните три години, по-скоро се интересуват от политически въпроси. Моите наблюдения са, че всъщност са много интересуващи се от света хора, а хората, които се интересуват от света, по един или друг начин сравняват това, което се случва в една държава и друга държава и много често различията ни опират до представата за това каква е политиката на тази държава."
Какви са впечатленията на Васил Лозанов от обществено-политическата грамотност на младите хора- интересуват ли се от процесите в държавата и имат ли изградена гражданска позиция?
"Виждам ежедневно ученици, които спорят във фейсбук дали е позволено полицията да употребява насилие и до каква степен срещу протестиращите, дали протестите са нещо законно или- не, новата конституция ще доведе ли до нещо по-добро или е просто една номинална промяна на закона, която в крайна сметка не означава нищо, когато остават същите хора, които трябва да го прилагат. Именно заради това е важно да учат гражданско образование, за да разбират по-добре тези въпроси. Ние ги запознаваме в рамките на учебния материал с различните гледни точки по тези въпроси и им даваме възможност, чувайки аргументите от няколко страни, да оформят самостоятелно мислене. А в крайна сметка едно добро гражданско общество "се върти" от това гражданите да имат самостоятелно мислене."
Мъдри хора са казали, че само силно гражданско общество може да донесе устойчива демокрация. Дали предметът "Гражданско образование" ще подпомогне този процес, предстои да видим.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..